Φιλική ήττα από την Εθνική Ενόπλων για τον Ολυμπιακό Βόλου (photos)

Ένα ενδιαφέρον φιλικό παιχνίδι διεξήχθη χθες στο δημοτικό στάδιο της Νεάπολης, με τον Ολυμπιακό Βόλου να φιλοξενεί την Εθνική Ενόπλων. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και προηγήθηκαν στο σκορ, ηττήθηκαν με 2-1, με τον Βασίλη Βούζα να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που έχει στη διάθεσή του.

Για την ιστορία να αναφέρουμε, πως το σκορ άνοιξε για τον Ολυμπιακό ο Φράνκο Κολέλα στο 6’, ο Προβυδάκης στο 21’ ισοφάρισε σε 1-1, για να δώσει τη νίκη στην Εθνική Ενόπλων ο Βελισάρης στο 77’.

Προπονητής της Εθνικής Ενόπλων είναι ο Θοδωρής Παχατουρίδης με βοηθό τον Αλβέρτο Παπαδάκη, ενώ ο Γιάννης Ζαλαώρας είναι ο προπονητής τερματοφυλάκων.

Ο Βασίλης Βούζας παρέταξε τον Ολυμπιακό με τερματοφύλακα  τον Λαδά, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Πέλκας και το αριστερό ο Τσαγκαλίδης. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Παπακώστας και Φιλίποβιτς με τον πρώτο να τραυματίζεται στο 23’ και να παίρνει τη θέση του ο Χολέβας. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Πατρώνης και Κολέλα, στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Ερέρα (αριστερά), Βασιλούδης (δεξιά), με τον Κατσούκη να παίζει πίσω από τον προωθημένο Τζούριτς, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 37’ από τον Μπέικο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν στην πρώτη καλή στιγμή στο ματς να ανοίξουν το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 6’ ο Κολέλα από το ύψος της περιοχής επιχείρησε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Σαμπάνη και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Η Εθνική Ενόπλων έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 13’, όταν ο Προβυδάκης από μακριά είδε εκτός εστίας τον Λαδά, επιχείρησε το ψηλοκρεμαστό σουτ, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από την εστία του Ολυμπιακού. Μπορεί στο 13’ ο Προβυδάκης να αστόχησε, όμως στο 21’ δεν είπε «όχι» στην ασίστ του Ταμπάκη (σέντρα από τα αριστερά) και με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή έγραψε το 1-1.

Η Εθνική Ενόπλων ήταν καλύτερη του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο και έχοντας ευνοϊκό τον άνεμο απείλησε σε άλλες δύο περιπτώσεις την «ερυθρόλευκη» εστία. Στο 34’ ο Ταμπάκης έκανε το σουτ, με τον Λαδά να αποκρούει, ενώ στο 42’ ο Προβυδάκης επιχείρησε το σουτ, ο νεαρός Κωνσταντίνου (είχε πάρει τη θέση του Λαδά) απέκρουσε και στη συνέχεια της φάσης ο Ταμπάκης από κοντά σούταρε άουτ.

Καλύτερος στο β’ μέρος ο Ολυμπιακός,  η Εθνική Ενόπλων το γκολ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με τερματοφύλακα τον Κωνσταντίνου (στο 63’ πέρασε στο ματς ο Ξενοδόχοφ), με τον Σκοπελίτη να είναι ο δεξιός μπακ, ενώ ο Μπουτζίκος κάλυψε το αριστερό άκρο της άμυνας. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Γιαννίτσης και Χολέβας (στο 63’ μπήκε στο παιχνίδι ο Ν’ Κόα). Στον άξονα έπαιξαν οι Γκιοατά, Ρόκας και Κόλα, ο Νικλητσιώτης επιχειρούσε από την αριστερή πλευρά, ο Βουκελάτος από την δεξιά, με τον Παπαδημητρίου να παίζει στη κορυφή της επίθεσης. Χρησιμοποιήθηκε επίσης και ο Μπόλης, ο οποίος αντικατέστησε στο 73’ τον Νικλητσιώτη.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πιο δραστήριοι στο δεύτερο ημίχρονο, είχαν τον πλήρη έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, έχασαν ευκαιρίες για γκολ, με την Εθνική Ενόπλων κόντρα στη ροή του αγώνα να σκοράρει στο 77’ και να παίρνει τη νίκη.

Στο 53’ ο Σκοπελίτης έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια ο Σαμπάνης μπλόκαρε την μπάλα. Νέο δοκάρι για τον Ολυμπιακό στο 60’. Ο Κόλα επιχείρησε δυνατό σουτ, με την μπάλα να σταματά στο αριστερό δοκάρι του Σαμπάνη.

Στο επόμενο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κόλα ο Παπαδημητρίου από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σαμπάνη, ενώ στο 63’ ο Βουκελάτος σούταρε, με τον τερματοφύλακα της Εθνικής Ενόπλων να μπλοκάρει την μπάλα.

Για να φτάσουμε στο 77’ όπου η Εθνική Ενόπλων στη μοναδική καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε γκολ. Ο Γεωργιόπουλος από τα δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Βελισάρης με κεφαλιά νίκησε τον Ξενοδόχοφ, γράφοντας το 2-1.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πίεσε για την ισοφάριση και έχασε τρεις καλές ευκαιρίες. Στο 80’ το σουτ του Κόλα απέκρουσε ο Κονόμι, ενώ στο 83’ σε ανάποδο ψαλίδι του Σκοπελίτη η μπάλα έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι. Στο 85’ ο Βουκελάτος έκανε το σουτ, με τον τερματοφύλακα της Εθνικής Ενόπλων να μπλοκάρει την μπάλα.

Διαιτητής: Τασιόπουλος (Θεσσαλίας)
Βοηθοί: Α. Ανστασίου, Σφυρής (Θεσσαλίας)
4ος διαιτητής: Τσίντζας (Θεσσαλίας)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Λαδάς (35’ Κωνσταντίνου, 63’ Ξενοδόχοφ), Πέλκας (46’ Σκοπελίτης), Τσαγκαλίδης (46’ Μπουτζίκος), Παπακώστας (23’ λ.τρ. Χολέβας, 63’ Ν’ Κόα), Φιλίποβιτς (46’ Γιαννίτσης), Πατρώνης (46’ Ρόκας), Κολέλα (46’ Γκιοατά), Κατσούκης (46’ Κόλα), Ερέρα (46’ Βουκελάτος), Τζούριτς (37’ Μπέικος, 52’ Παπαδημητρίου), Βασιλούδης (46’ Νικλητσιώτης, 73’ Μπόλης).

ΕΘΝΙΚΗ ΕΝΟΠΛΩΝ: Σαμπάνης, Κασαπίδης, Μπούζας, Οικονομόπουλος, Βουρνάζος, Μακροστέργιος, Προβυδάκης, Ν. Λαζαρίδης, Ταμπάκης, Ιωαννίδης, Μαλισιόβας. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Νεοκοσμίδης, Κονόμι, Γκουγκούλης, Βελισάρης, Αδάμ, Μανιδάκης, Βουγίδης, Γράφας, Γεωργιόπουλος, Ντόνας, Μπαρδάκης και Μακρής.