Φιλική ισοπαλία στην Ευξεινούπολη – Δήμητρα και Θησέας Αγριάς έφεραν 1-1

Ισόπαλο 1-1 έληξε το φιλικό παιχνίδι της Δήμητρας με τον Θησέας στο γήπεδο της Ευξεινούπολης. Οι δύο ομάδες που προετοιμάζονται για τη συμμετοχή τους στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής έδειξαν κάποια καλά στοιχεία, αλλά σίγουρα χρειάζονται αρκετή δουλειά ακόμη. Τα γκολ πέτυχαν ο Τσιανάκας στο 67’ για τους Αγριώτες και ο Κρανάς στο 75’ για τους γηπεδούχους.
Ο αγώνας διεξήχθη κάτω από αφόρητη ζέστη και σίγουρα αυτό δεν βοηθούσε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών, που πάντως προσπάθησαν για το καλύτερο. Μπορεί να έλειπαν οι αυτοματισμοί από τις δύο ομάδες, αλλά και από τις δύο πλευρές υπήρχε η κατάλληλη διάθεση. Σε αυτό το κομμάτι σίγουρα θα έμειναν ικανοποιημένοι οι δύο προπονητές.
Φυσικά, τόσο ο Μιχάλης Ανδρωνάς της Δήμητρας, όσο και ο Λευτέρης Καλογήρου του Θησέας, έκαναν διάφορες δοκιμές. Εξάλλου, το αποτέλεσμα ήταν το τελευταίο που τους ενδιέφερε…
Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος, ο Θησέας φάνηκε περισσότερο στο α’ ημίχρονο. Ήταν πιο απειλητικός και σε δύο περιπτώσεις με τον Ζαχαράκη πλησίασε στο γκολ. Στην πρώτη, το σουτ που επιχείρησε κόντραρε στον Κρανά και έτσι το μόνο κέρδος ήταν ένα κόρνερ, ενώ στη δεύτερη έκανε την ατομική ενέργεια και το διαγώνιο σουτ δίχως να βρει στόχο. Στο διάστημα αυτό η Δήμητρα είχε να επιδείξει ένα σουτ του Π. Βούλγαρη, που δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα Κουτσιρίμπα.

Στην επανάληψη η ομάδα της Ευξεινούπολης ανέβασε την απόδοσή της και είχε πρώτη μία καλή ευκαιρία για γκολ όταν συνδυάστηκαν Φουρκιώτης και Παγώνης, με τελικό αποδέκτη τον Δημητρίου που σούταρε άουτ από το ύψος της βούλας του πέναλτι.
Πάντως, το γκολ πρώτος το βρήκε ο Θησέας. Ήταν στο 67ο λεπτό όταν ο Τσιανάκας εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τίτα, ο οποίος είχε αντικαταστήσει κάτω από τα δοκάρια τον Σταυράκη.
Το 0-1 διατηρήθηκε για οκτώ λεπτά. Και αυτό διότι στο 75’ η Δήμητρα έφτασε στην ισοφάριση. Από βολέ του Τίτα, η μπάλα έφτασε στον Κρανά, αυτός συνδυάστηκε με τον Καρρά και στη συνέχεια πλάσαρε εύστοχα τον Φαγιέ, που με τη σειρά του είχε πάρει τη θέση του Κουτσιρίμπα, ως τερματοφύλακας στην ομάδα της Αγριάς.
Το επόμενο τεστ για τη Δήμητρα θα είναι την προσεχή Τετάρτη 26/8 με αντίπαλο τον Διαγόρα Στεφανοβικείου, ενώ ο Θησέας θα αναμετρηθεί με την Ελασσόνα σε μια ακόμη ενδιαφέρουσα φιλική αναμέτρηση.

ΔΗΜΗΤΡΑ: Σταυράκης, Φαράντος, Στεργιόπουλος, Καρράς, Στεφανής, Θωμαΐδης, Δημητρίου, Π. Βούλγαρης, Κλουκουτάρας, Κρανάς, Μπένος. Στο β’ ημίχρονο χρησιμοποιήθηκαν και οι: Τίτας, Στεργίου, Φουρκιώτης, Παγώνης, Ναούμ, Νικογιάννης, Τετριμίδας, Παυλίδης, Αντωνίου.
ΘΗΣΕΑΣ: Κουτσιρίμπας, Ιακωβίδης, Βαν Ντε Γουίχε, Γκάγκας, Μπόρας, Χατζησταμάτης, Βουρδάκης, Τσιανάκας, Βλάχος, Ζαχαράκης, Σιώμος. Στην επανάληψη έπαιξαν και οι: Φαγιέ, Τίλκα, Σιγαλάκος, Λίτσος, Δουλάς, Κωστούλας, Αντωνούλης, Κωστής.