Φιλική επιτυχία του Διαγόρα – Επιβλήθηκε 2-0 του Θησέα στο Στεφανοβίκειο

Ενδιαφέρον φιλικό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε χθες το απόγευμα στο Στεφανοβίκειο ανάμεσα σε δύο ομάδες που θα εκπροσωπήσουν τη Μαγνησία στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Ο γηπεδούχος Διαγόρας βρέθηκε σε καλύτερη ημέρα και επιβλήθηκε του Θησέα Αγριάς με 2-0. Πρωταγωνιστής στον αγώνα ο Αλέκος Κουβελάς, που δημιούργησε τα δύο γκολ, που σημείωσαν οι Αλαμάνης και Σιγαλάκος.
Το συγκρότημα του Μιχάλη Ζιώγα διπλασίασε τις νίκες του στα τεστ προετοιμασίας (είχε κερδίσει και τον Ηρακλή Λάρισας με το ίδιο σκορ) και έδειξε να βρίσκεται σε σωστό δρόμο. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο ματς και δίκαια κέρδισαν, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν έκαναν και λάθη. Ασφαλώς και έχουν μεγάλα περιθώρια βελτίωσης. Στο χθεσινό ματς χρησιμοποιήθηκαν και πάλι οι Σπαθής, Αλεξίου, Τανός, που δεν έχουν ανακοινωθεί από τη διοίκηση, καθώς και ο Λαρισαίος Ζιάκας, που επίσης προπονείται με την ομάδα.

Ο Θησέας δεν είχε ικανοποιητική παρουσία στον αγώνα. Προβλημάτισε στον τρόπο με τον οποίο δεχόταν φάσεις, όπως είχε γίνει και στο προηγούμενο ματς με τον Πιερικό. Ο τεχνικός Λάκης Μπακάλης έχει εντοπίσει τις αδυναμίες και θα δουλέψει με τους παίκτες πάνω σε αυτές.
Με διάταξη 4-2-3-1 παρατάχθηκε ο Διαγόρας, ενώ ο Θησέας ξεκίνησε με σύστημα 3-5-2 που στην επανάληψη έγινε 4-3-3. Στο 47’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο Αλαμάνης εκτέλεσε άουτ. Όμως πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος πήρε ρεβάνς από τον εαυτό του, όταν άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Κουβελά.
Οι προσπάθειες των Κυρίτση (απέκρουσε ο Κουτσιρίμπας) και Οικονόμου (απευθείας φάουλ άουτ) δεν τελεσφόρησαν για τον Θησέα, για να φτάσουμε στο 70’ όπου ο Κουβελάς έβγαλε μία ακόμη ασίστ, αυτή τη φορά για τον Σιγαλάκο, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για το 2-0. Στο 80’ ο Λάιος είχε κεφαλιά στο δοκάρι.
Την ερχόμενη Κυριακή ο Διαγόρας θα παίξει εκτός έδρας με τον Ηρακλή Λάρισας, ενώ ο Θησέας θα υποδεχθεί τον Παλαμά.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Κουτσιρίμπας, Καραμπούζης, Σπαθής, Αλεξίου, Πρασσάς, Παπαγεωργίου, Σπ. Καραπλιάγκος, Καλύβας, Τανός, Ζιάκας, Αλαμάνης. Στην επανάληψη χρησιμοποιήθηκαν και οι: Κουβελάς, Λάιος, Σιγαλάκος, Κ. Καραπλιάγγος, Π. Ντάφος.
ΘΗΣΕΑΣ: Ντ. Βαν Ντε Γουίχε (46’ Κεφαλάς), Κυρίτσης (80’ Μαλλιαρός), Διαμαντόπουλος (46’ Ζάχος), Μπόρας, Γιαουπλάρι (46’ Δίντσης), Ερ. Βαν Ντε Γουίχε (46’ Νιαώτης), Γαλανόπουλος (46’ Πέτσης), Οικονόμου (80’ Μπλόχας), Κοτζαθανάσης (46’ Κατής), Σιώμος (46’ Ζαχαράκης), Βλάχος.