Εύκολη νίκη για τη γυναικεία ομάδα μπάσκετ της Ανόρθωσης

Χωρίς να… ιδρώσει η Ανόρθωση πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στην Α2 Γυναικών κερδίζοντας με 91-62 το Ρύσιο. Όπως μαρτυρά το τελικό σκορ, το ματς ήταν παράσταση για έναν ρόλο.
Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να βρεθούν κοντά στο σκορ (22-16). Στη συνέχεια έχασαν τις γηπεδούχες από τα… μάτια τους και βρέθηκαν στο -17 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (49-32).
Στο δεύτερο μέρος το συγκρότημα της Έλενας Παπαδημητρίου αύξησε τον ρυθμό και η διαφορά πήρε διαστάσεις. Μάλιστα η διαφορά ξεπέρασε και τους 30 πόντους, με την προπονήτρια της Ανόρθωσης να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις καλαθοσφαιρίστριες που είχε στη διάθεσή της.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η εν λόγω συνάντηση πραγματοποιήθηκε στο ΕΑΚ Βόλου χωρίς την παρουσία θεατών, αφού όπως και το Κλειστό Ν. Ιωνίας δεν διαθέτει άδεια πυρασφάλειας. Μάλιστα η διοίκηση του συλλόγου εξέφρασε την πεποίθηση ότι ο επόμενος εντός έδρας αγώνας, που θα γίνει στις 27 Οκτωβρίου με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, θα έχει κόσμο στις εξέδρες.
Δεκάλεπτα: 22-16, 49-32, 70-42, 91-62.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Παπαδημητρίου): Μητραλή 3 (1), Σουλτάνη 17 (1), Κοτζαΐτση 6, Τσιμπίδη, Μπασδέκη 10 (2), Αγαγιώτου 9 (1), Μιχαηλίδου, Ζήτη 3, Κουτσουνούρη 10, Γκανάτσιου 11, Ταντουρόφσκα 20, Τσομπανοπούλου 2.
ΡΥΣΙΟ (Γιάνναρος): Ουζούνη 4, Στεργίου 7 (1), Γράψα Ευαγγελία 4, Γράψα Ευτυχία 8, Βαλαβάνη, Κουλιακιώτη 8, Οζέν, Πατούνη 11 (3), Ντολοπούλου 2, Τόγια 2, Παπά, Αντωνίου 16.