Εύκολη νίκη επί του Καναδά και τώρα προημιτελικά για Εθνική πόλο

Χωρίς να συναντήσει καμία δυσκολία, η Εθνική ομάδα πόλο των Ανδρών πήρε άνετη νίκη (19-6) απέναντι στον Καναδά και ολοκλήρωσε θετικά τις υποχρεώσεις της στον Α’ όμιλο του προολυμπιακού τουρνουά του Ρότερνταμ.

Έτσι η Ελλάδα κατέκτησε την δεύτερη θέση, προκρίθηκε στα προημιτελικά και πλέον βάζει πλώρη για τον τελικό της διοργάνωσης με σκοπό να εξασφαλίσει ένα από τα δύο εισιτήρια για το Τόκιο.

Οι παίκτες του Θόδωρου Βλάχου έκαναν δυναμικό ξεκίνημα, αφού προηγήθηκαν με 4-0 στα πρώτα τρία λεπτά του ματς. Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την «γαλανόλευκη» μπροστά στο σκορ με 9-2. Ο Καναδάς δεν μπορούσε να αντιδράσει, οι διεθνείς μας πήραν διαφορά 10 τερμάτων (14-4), ενώ στα τελευταία λεπτά η αγωνιστική εικόνα δεν άλλαξε, με το τελικό σκορ 19-6 να αποτυπώνει ξεκάθαρα την πραγματική εικόνα.

Η Ελλάδα θα μάθει τον αντίπαλό της στον αυριανό προημιτελικό (19/2, 17:00), απόψε το βράδυ.

Τα οκτάλεπτα: 1-6, 1-3, 2-4, 2-6.
Καναδάς (Πίνο Πόρτζιο): Ραντένοβιτς, Πάτερσον, Τζέρκοβιτς 1, Μπίκαρι 2, Σπούνερ Μ., Τοράκης, Σπούνερ Σ. 1, Γκάρντιγιαν, Σολεϊμάνιπακ 1, Σάποβαλ 1, Ντε Σόουζα, Ράιχερ.
Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης 1, Καπότσης, Φουντούλης 3, Παπαναστασίου 3, Δερβίσης, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 4, Μουρίκης, Κολόμβος 1, Γκιουβέτσης 2, Βλαχόπουλος 3, Γαλανίδης.