Εύκολα στους «4» του Κυπέλλου ΕΠΣΘ ο Ολυμπιακός Βόλου

Εύκολα και χωρίς να συναντήσει δυσκολίες, ο Ολυμπιακός Βόλου νίκησε με 4-0 την ΑΠΟΒ για τα προημιτελικά του Κυπέλλου της ΕΠΣΘ και προκρίθηκε στους «4» της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΓΣ Αλμυρού. Τα γκολ του Ολυμπιακού πέτυχαν οι Παπαδήμος, Κόλα, Αναστασίου και Ντινόπουλος.

Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να σημειώσουν περισσότερα τέρματα, με την ΑΠΟΒ να έχει από την πλευρά της δύο σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει.

Ο Σωτήρης Πετσιμέρης παρέταξε την ομάδα με τερματοφύλακα τον Καβουσάκη, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Σκοπελίτης και το αριστερό ο Θεοδωρόπουλος. Στο κέντρο της άμυνας αγωνίστηκαν οι Σιουμουρέκης και Σκύφτας. Στη μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Κόλα, Παπαδήμος και Γιαρλελής. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Κατσαγεωργίου και Σταμπουλής, με τον Ντινόπουλο να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, όπως ήταν φυσικό, ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, απέναντι στην ΑΠΟΒ που έκανε φιλότιμη προσπάθεια, όντας δύο κατηγορίες πιο κάτω από τους «ερυθρόλευκους».

Οι παίκτες του Σωτήρη Πετσιμέρη ήταν διαρκώς στο προσκήνιο, είχαν αρκετές τελικές προσπάθειες για γκολ, ωστόσο, χρειάστηκε να περάσουν 28 λεπτά για να ανοίξει το σκορ. Ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Κόλα.

Οι «ερυθρόλευκοι», που μπήκαν δυνατά στο ματς, στο 10’ είχαν δοκάρι με δυνατό σουτ του Θεοδωρόπουλου, ενώ στο 12’ ο Παρθένης έχασε σημαντική ευκαιρία να πετύχει γκολ για την ΑΠΟΒ, με τον Καβουσάκη να αποκρούει σωτήρια, διατηρώντας το μηδέν για την εστία του.

Από το σημείο εκείνο και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ήταν διαρκώς στην επίθεση και είχε αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Στο 14’ σε σουτ του Παπαδήμου η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ στο 24΄το σουτ του Ντινόπουλου είχε την ίδια κατάληξη. Στο 27’ ο Κοντρέρας μπλόκαρε την μπάλα στο σουτ που επιχείρησε ο Σταμπουλής, για να γίνει τελικά το 0-1 στο 28’. Ο Θεοδωρόπουλος από τα αριστερά έκανε ωραία προσπάθεια, γύρισε την μπάλα, με τον Παπαδήμο από κοντά με πλασέ να πετυχαίνει το πρώτο γκολ για τον Ολυμπιακό.

Στη συνέχεια ο Κλεβί Κόλα σε τρεις περιπτώσεις απέτυχε να σκοράρει, στο 33’, στο 35’ και στο 37’. Ο μέσος του Ολυμπιακού, πάντως, στο 45’ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με σουτ ύστερα από πάσα του Σκοπελίτη, γράφοντας το 0-2.

Άλλα δύο γκολ στο β’ μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε να αγωνίζεται επιθετικά και σημείωσε άλλα δύο τέρματα. Ο Σωτήρης Πετσιμέρης πέρασε στο παιχνίδι στο 46’ τους Αναστασίου, Ακριβόπουλο και Καρβούνη, ξεκουράζοντας τους Σκοπελίτη και Κόλα. Στο 48’ ο Ντινόπουλος από το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ, με τον τερματοφύλακα Κοντρέρα να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ, με τον Ολυμπιακό να χάνει σημαντική ευκαιρία. Τελικά, το τρίτο γκολ του Ολυμπιακού ήρθε στο 50’ με σκόρερ τον Αναστασίου. Ο επιθετικός των «ερυθρολεύκων» δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με σουτ μέσα από την περιοχή, ύστερα από σέντρα του Θεοδωρόπουλου, έγραψε το 0-3.

Η ΑΠΟΒ στο 62’ είχε μία καλή στιγμή για να μειώσει το σκορ. Σε συρτό σουτ του Μιχάλη η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Καβουσάκη.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στο τελευταίο 20λεπτο, με τον Ολυμπιακό πάντως να σημειώνει τέταρτο γκολ στο 66’. Ο Νίκος Ντινόπουλος με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Θεοδωρόπουλο έγραψε το 0-4, σημειώνοντας το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Ολυμπιακού. Αξίζει να σημειώσουμε, ότι ο Θεοδωρόπουλος ήταν ο δημιουργός των τριών τερμάτων του Ολυμπιακού από τα τέσσερα.

Ο Ολυμπιακός «άγγιξε» το πέμπτο γκολ στο 68’, όμως η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στον νεαρό Μυλωνά. Ο Κατσαγεωργίου πάσαρε στον επιθετικό των «ερυθρολεύκων» κι αυτός με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της ΑΠΟΒ.

Διαιτητής: Βλάχος (ΕΠΣΘ)

Βοηθοί: Σακκής, Νικολαής (ΕΠΣΘ
Κίτρινη: Θεοδωρόπουλος

ΑΠΟΒ: Κοντρέρας, Πανταζής (65’ Σιαφαρίκας), Σταυρής, Τσιουκαντάνας, Συρταριώτης (77’ Καμμένος), Κραβαρίτης, Ρέκκας, Τσόχας, Παρθένης, Χουμπλής (77’ Σιώκας), Κεραμίδας (48’ λ.τρ. Μιχάλης)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Καβουσάκης, Σκοπελίτης (46’ Καρβούνης), Θεοδωρόπουλος, Σκύφτας, Σιουμουρέκης, Κόλα (46’ Ακριβόπουλος), Παπαδήμος (57’ Μυλωνάς), Γιαρλελής, Σταμπουλής (46’ Αναστασίου), Κατσαγεωργίου (74’ Διαμαντόπουλος), Ντινόπουλος.

*Στο μεταξύ, ανακοινώθηκαν από την ΚΕΔ/ΕΠΟ οι διαιτητές των αγώνων της 22ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Την αναμέτρηση της Κυριακής (2/4) με αντίπαλο τον Δωτιέα στην Αγιά θα διευθύνει ο Σωτήρης Πέτσας από την ΕΠΣ Τρικάλων. Βοηθοί θα είναι οι Χρήστος Αλεξόπουλος και Παναγιώτης Παπαγεωργόπουλος από την ίδια Ένωση.