Εξαιρετική αρχή για τους Βολιώτες στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κωπηλασίας στη Λιθουανία

Εξαιρετική ήταν η παρουσία των Βολιωτών κωπηλατών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κωπηλασίας εφήβων-νεανίδων στο Τρακάι της Λιθουανίας. Οι αθλητές του ΟΕΑ/ΝΑΒ πέτυχαν τον στόχο τους δείχνοντας έτοιμοι να πετύχουν μια ακόμη διάκριση.

Το πρώτο πλήρωμα που σφράγισε πρόκριση σε ημιτελικό ήταν η δίκωπος άνευ πηδαλιούχου των νεανίδων . Η Βολιώτισσα Μαργαρίτα Γεωργούδη και η Χριστίνα Μπούρμπου πήραν την 1η θέση στον προκριματικό οδηγώντας την κούρσα στο μεγαλύτερο μέρος της και με χρόνο 7:31.06 πέρασαν στα 12 κορυφαία πληρώματα του κόσμου. Η αντίστοιχη βάρκα των εφήβων με τους Παντελή Σωτηρακόπουλο και Αντώνη Παπακωνσταντίνου ήταν 4η στον προκριματικό με 7:06.31 και θα αγωνιστεί στον επαναληπτικό.

Η Μ. Γεωργούδη

Εντυπωσιακή κούρσα έκανε το τετραπλό σκιφ των εφήβων. Ο αθλητής του ΟΕΑ/ΝΑΒ Γρηγόρης Σχιζοδήμος και οι Πέτρος Γαϊδαρτζής, Βασίλης Τσαλικίδης και Γιάννης Μαρόκος, αν και ήταν στην 4η θέση μέχρι τα 1500 κάνοντας ένα εκπληκτικό σπριντ στα τελευταία 500μ. τερμάτισαν στη 2η θέση με 6:16.51 και προκρίθηκαν απευθείας στα ημιτελικά.

Ο Γρ. Σχιζοδήμος

Νωρίτερα η τετράκωπος άνευ πηδαλιούχου των νεανίδων είχε έντονο βολιώτικο χρώμα. Οι Ιωάννα Μπιτζιλαίου, Ειρήνη Βαρελοπούλου και Ευαγγελία Δεμελή του ΟΕΑ/ΝΑΒ μαζί με την Αριάδνη Μήτση κατέλαβαν την 3η θέση στον προκριματικό και θα έχουν μια ακόμη ευκαιρία να συνεχίσει για πιο ψηλά από τον επαναληπτικό.

Στα ρεπεσάζ θα συνεχίζει και η αντίστοιχη βάρκα των εφήβων αν και τερμάτισε στη 2η θέση, αφού μόνο η πρώτη έδινε απευθείας πρόκριση στα ημιτελικά. Το ελληνικό πλήρωμα, που τερμάτισε σε 6:16.67, αποτελούν ο Βολιώτης Βασίλης Κουκουτής συνεπικουρούμενος από τους Ηλία Κοκκινίδη, Ανδριανό Οικονόμου και Δημήτρη Μπουκουβάλα. Πρώτη ήταν η Βρετανία με 6:10.55 .
Για σήμερα το πρωί είναι προγραμματισμένοι να γίνουν οι επαναληπτικοί και οι προημιτελικοί όλων των αγωνισμάτων, αφού το Σάββατο θα πραγματοποιηθούν οι ημιτελικοί και οι τελικοί Γ’ και κάτω . Την Κυριακή θα διεξαχθούν όλοι οι μικροί και μεγάλοι τελικοί.

Αξίζει να σημειωθεί πως προχθές ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής μας ομάδας κωπηλασίας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων. Και τα δυο διπλά σκιφ τόσο των εφήβων όσο και των νεανίδων πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά και έδειξαν το δρόμο και στα υπόλοιπα ελληνικά πληρώματα.
Πιο αναλυτικά οι Χρήστος Στεργιάκας και Χαράλαμπος Ντινενής τερμάτισαν 2οι στο προκριματικά με χρόνο 6:38.18 και εξασφάλισαν τη πρόκριση για την επόμενη φάση . Το ελληνικό πλήρωμα ήταν από το ξεκίνημα της κούρσας στη 2η θέσξ και την κράτησε ως τον τερματισμό.

Λίγο αργότερα οι Άρτεμις Ντούσκου και Μαρία Κυρίδου στο αντίστοιχο αγώνισμα ξεκίνησαν από την πρώτη θέση μέχρι τα μισά της κούρσας, πέρασαν 3ες στα 1500 για να τερματίσουν στη 2η θέση με χρόνο 7·19.64 που του χάρισε τη πρόκριση στην επόμενη φάση του Παγκόσμιου πρωταθλήματος.