«Εξάσφαιρος» ο Αίας Σούρπης

Μετά τις δύο συνεχόμενες ισοπαλίες, ο Αίας πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο. Επιβλήθηκε του Παγασητικού με σκορ 6-1 στο γήπεδο της Σούρπης και έτσι, η κιτρινόμαυρη ομάδα έφθασε τους πέντε πόντους, ενώ ο Θανάσης Κατσαβριάς, ένας από τους κορυφαίους σκόρερ στο τοπικό πρωτάθλημα, σημείωσε χατ-τρικ.

Τα δύο πρώτα γκολ ήταν δημιουργία του Αιμίλιου Μπιρτσάι, στο 10ο και 20ό λεπτό και τα σημείωσαν ο Κατσαβριάς με κεφαλιά και ο Χειλάς με πλασέ αντιστοίχως. Ο Παγασητικός μείωσε στο ημίωρο του ματς με ωραία ατομική ενέργεια και σουτ του Καραγιώργου από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά δεν μπόρεσε να ανακόψει την επιθετική ορμή των γηπεδούχων. Από ελεύθερο του Χαλάτση, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και επωφελήθηκε ο Χειλάς, ο οποίος πέντε λεπτά πριν βγει το ημίχρονο, με πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1. Εύστοχος σε φάση τετ-α-τετ ο Κατσαβριάς σημείωσε το τέταρτο γκολ του Αίαντα στο 50′ και με σουτ ο ίδιος παίκτης το 5-1 στο 65′. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μπιρτσάι ύστερα από σέντρα του Κατσαβριά ένα δεκάλεπτο πριν τη λήξη. Ο Αίας είχε δοκάρι στο 1ο λεπτό με τον Χειλά κι αρκετές φάσεις για γκολ στα αντίπαλα καρέ, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρία λίγο πριν το δικό τους τέρμα όταν σε σέντρα του Ρουσσά, ο Κουτλούμπασης έβαλε την προβολή που πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
Ο Αίας είχε κερδίσει και πέρυσι με πολλά γκολ στο γήπεδό του τον Παγασητικό (5-1), ενώ είναι γνωστό πως διαθέτει παίκτες με έφεση στο σκοράρισμα. Από την άλλη ο σύλλογος των Αλυκών βρέθηκε σε κακή ημέρα το Σάββατο και οι ποδοσφαιριστές του Χρ. Καψιώτη δεν μπόρεσαν να αποδώσουν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους.
ΑΙΑΣ: Χαλάτσης, Κραβαρίτης (46′ Χριστέλος), Παπανικολόπουλος, Πλαβός, Γρούνας (70′ Μπούρας), Χειλάς, Μπιρτσάι, Σιαμέτης, Κατσαβριάς, Μαλλιαρός (46′ Ξηροκώστας), Χουλιαράς.
ΠΑΓΑΣΗΤΙΚΟΣ: Κλεάνθης, Γκατζούνας, Μπραχόλι (25′ Θ. Σίμος), Χαλκίδης, Ξηρομερίτης, Καράνταγλης (46′ Κικής), Λάιος, Μαρούφ (67′ Βουρδάκης), Καραγιώργος, Κουτλούμπασης (63′ Καρπετάς), Ρουσσάς.