«Εξάσφαιρος» ο Ρήγας – Σάρωσε με 0-6 τον Πύρασο στη Νέα Αγχίαλο

Δεν αντέχει σε κριτική ο αγώνας που έγινε στη Ν. Αγχίαλο καθώς ο Ρήγας Φεραίος συνέτριψε 6-0 τον Πύρασο, έχοντας τρία δοκάρια και αρκετές ευκαιρίες. Αυτή ήταν η τρίτη φετινή «εξάρα» για τους Βελεστινιώτες, μετά από αυτές σε Αγία Παρασκευή και Μαγνησιακό.

Ο αποδυναμωμένος το τελευταίο διάστημα Πύρασος με έξι βασικές απουσίες, άντεξε μόνο ένα ημίχρονο όταν το σκορ ήταν 0-1 και η επανάληψη ήταν ..εφιαλτική αφού οι γηπεδούχοι λίγο πριν βγει το πρώτο 45λεπτο, έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Τσάμη (στο 40′).
Το 0-1 έγινε στο 25′ με εκτέλεση φάουλ του Νασιακόπουλου. Το χτύπημα ήταν από μακριά, μπροστά στον πάγκο της ομάδας του, με φάλτσο, πέρασε απ’ όλους κι όταν η μπάλα έσκασε στο έδαφος, αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα που δεν μπόρεσε να αντιδράσει στην αριστερή του γωνία. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Βελεστίνου σκόραρε τρεις φορές μέσα σε λίγα λεπτά… Στο 50′ ο Γάρος με ωραίο τελείωμα το 0-2 ύστερα από σέντρα του Σέττου, στο 52′ ο Πάσχος με πλασέ το 0-3 ύστερα από ασίστ του Νασιακόπουλου και στο 54′ το 0-4 με ωραίο σουτ από πλάγια αριστερά του Σέττου αφού πρώτα απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο. Το πέμπτο γκολ από τον Σέττο στο 71ο λεπτό μετά από ασίστ του Γάρου και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 82′ με διπλή προσπάθεια του Ζηρδέλη.

Ο Ρήγας Φεραίος είχε τρία δοκάρια στο α’ μέρος: στο 15′ με έξυπνο ψηλοκρεμαστό πλασέ του Πάσχου με το μυτάκι, στο 38′ με πλασέ του Γάρου και στο 42′ πάλι με τον Γάρο. Και στις τρεις περιπτώσεις η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, στην τρίτη ειδικά ο επιθετικός του Ρήγα Φεραίου ήταν αμαρκάριστος στο ένα μέτρο από τη γραμμή του τέρματος, αλλά άτυχος.
Φάσεις με κεφαλιά του Πάσχου που ανέκοψε αμυντικός και σουτ του ίδιου παίκτη στο α’ ημίχρονο και στην επανάληψη, με σουτ του Αλεξίου ψηλά άουτ από τη μικρή περιοχή, κεφαλιά του Πάσχου άουτ από καλό σημείο. Ο Πύρασος δεν μπόρεσε να φανεί απειλητικός, ενώ ντεμπούτο με τη φανέλα του έκανε ο Βλαχόπουλος. Να σημειωθεί πως ο Αραμπατζής χτύπησε στον αστράγαλο και αντικαταστάθηκε νωρίς, ενώ πρώτη εμφάνιση στο φετινό πρωτάθλημα με τον Ρήγα έκανε ο νεαρός Γιώργος Μπόλκας. Τέλος, το χθεσινό 0-6 αποτελεί τη δεύτερη πιο βαριά ήττα για τον Πύρασο σε εντός έδρας παιχνίδι στην ιστορία του μετά το 0-7 από τον Κένταυρο τη σεζόν 2001-02.
ΠΥΡΑΣΟΣ: Πρωτούλης, Σιαμέτης, Τσάκαλος, Τσάμης, Γκίνης, Αντωνιάδης (66′ Παπαδογιώργος), Ζαχαράκης, Σταντσούρης, Βλαχόπουλος, Γιοβάνης, Κοσμάς (60′ Κωστούλας).
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Παπαγιάννης, Γούτσιος, Γκάγκας, Σπαθής (70′ Σουγκάρης), Καρλιάμπας, Αλεξίου, Πάσχος (77′ Μπόλκας), Τσιαντής, Σέττος, Νασιακόπουλος (75′ Ζηρδέλης), Αραμπατζής (22′ λ.τρ. Γάρος).

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: ΦΩΤΗΣ ΓΑΛΟΥΣΗΣ