Εξαιρετικός ο Βόλος έφερε 0-0 με τον Άρη στο ντεμπούτο του Λόπεθ

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Βόλος στο ντεμπούτο του Άνχελ Λόπεθ στον πάγκο του. Οι «κυανέρυθροι» ήρθαν ισόπαλοι 0-0 με τον Άρη σε φιλικό στο «Κλ. Βικελίδης», παρότι άξιζαν τη νίκη χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες. Εντυπωσιακός ήταν στην πρώτη του εμφάνιση ο νεοαποκτηθείς Χουάν Χοσέ Περέα.
Ο Άνχελ Λόπεθ επέλεξε διάταξη 4-2-3-1. Την εστία υπερασπίστηκε ο Γκαραβέλης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Τέκιο, Κολόμπο, Σάντσες και Φεράρι. Τσοκάνης και Ριένστρα ήταν οι αμυντικοί χαφ, στις πτέρυγες βρέθηκαν οι Περέα (δεξιά) και Μπαρτόλο (αριστερά), με τον Μπαριέντος οργανωτή και τον Δουβίκα σέντερ φορ.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Μίκαελ Ένινγκ παρέταξε τον Άρη με 4-3-3. Τερματοφύλακας ο Κουέστα, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Σάκιτς (δεξιά), Σενγκέργκης (αριστερά), Ροζ και Ντάτκοβιτς (σέντερ μπακ). Αμυντικός μέσος ήταν ο Τζέγκο με εσωτερικούς χαφ τους Ματίγια και Σάσα Την επιθετική τριπλέτα συνέθεσαν οι Φετφατζίδης (δεξιά), Γκάμα (αριστερά) και Λόπεθ (κορυφή).
Ο Βόλος μπήκε δυνατά στο ματς και έφερε αρκετές φορές τους γηπεδούχους σε δύσκολη θέση στο α’ μέρος. Αρχικά στο 6’ ο Μπερτόλιο πέρασε ωραία κάθετη για τον Περέα, ο οποίος πρόλαβε τον αντίπαλο στόπερ αλλά και τον τερματοφύλακα «τσιμπώντας» την μπάλα. Ωστόσο εκείνη για κακή του τύχη κύλησε άουτ.
Στο 12’ ο Μπαριέντος εκτέλεσε κόρνερ, ο Κουέστα πραγματοποίησε άστοχη έξοδο, με την μπάλα να περνά παράλληλα από την εστία χωρίς κανείς από τους φιλοξενούμενους να βρεθεί στην κατάλληλη θέση για να την σπρώξει στα δίχτυα. Από εκτέλεση κόρνερ του Μπαριέντος προήλθε και η επόμενη καλή στιγμή για το συγκρότημα του Άνχελ Λόπεθ. Αυτή τη φορά ο Περέα κέρδισε την κεφαλιά, η οποία δεν βρήκε στόχο.
Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ δεν έδειξε καθόλου «φρέσκια» και ασφυκτιούσε κάτω από το πρέσινγκ των φιλοξενουμένων. Μάλιστα στο πρώτο τέταρτο είχε να αντιπαραθέσει μόνο τη φάση του 10ου λεπτού. Ο Γκάμα είδε την κίνηση του Τζέγκο και του πέρασε την μπάλα, αλλά ο Αυστραλός την έστειλε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Χρειάστηκε να περάσουν 25 λεπτά για να κάνει ξανά αισθητή την παρουσία του ο Άρης με μία κεφαλιά του Λόπεθ και ένα σουτ του Γκάμα, που κατέληξαν στην αγκαλιά του Γκαραβέλη.
Ωστόσο τη σπουδαιότερη ευκαιρία του α’ ημιχρόνου δημιούργησε ο Βόλος στο 40’. Μετά από γρήγορη αντεπίθεση ο Φεράρι έδωσε ασίστ για τον Μπαριέντος, ο οποίος νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Κουέστα. Πάντως ο Αργεντινός θα μπορούσε να τροφοδοτήσει κάποιον από τους δύο συμπαίκτες του που περίμεναν αμαρκάριστοι μέσα στην περιοχή.
Με δύο αλλαγές άρχισε ο Βόλος την επανάληψη, καθώς Κλέιμαν και Λουντεβάλ αντικατέστησαν τους Γκαραβέλη και Τσοκάνη. Ωστόσο η διάταξη και η φιλοσοφία παρέμειναν ίδιες, δηλαδή με έντονη πίεση στους αντιπάλους, ώστε να μην τους επιτρέψουν φτιάχνουν παιχνίδι.

Στο 51’ ο Μπαρτόλο εκτέλεσε φάουλ και ο Περέα δεν μπόρεσε να σκοράρει με το κεφάλι. Ο ίδιος παίκτης αστόχησε από κοντά και στο 58’. Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Άρη να απειλήσει με τον Σάσα να σουτάρει και τον Κλέιμαν να αποκρούει. Ο Ισραηλινός τερματοφύλακας χρειάστηκε να επέμβει και στο 60’ σε σουτ του Φετφατζίδη, ενώ στο επόμενο λεπτό βολέ του Γκάμα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.
Το ματς είχε «ανοίξει» και η μία καλή ευκαιρία διαδεχόταν την άλλη. Στο 64’ ο Μπαρτόλο γύρισε για τον Περέα, ο οποίος σχεδόν προ κενής εστίας αστόχησε χωρίς να έχει καλή θέση σώματος.
Αμέσως μετά ο κ. Λόπεθ προέβη σε πέντε αλλαγές ταυτόχρονα θέλοντας να δει όσο γίνεται περισσότερους παίκτες και όπως ήταν λογικό ο καλός ρυθμός χάθηκε. Από εκεί και μετά περιορίστηκαν οι καλές φάσεις για τις δύο ομάδες. Ωστόσο εκείνος που ήταν πιο απειλητικός ήταν πάλι ο Βόλος. Στο 86’ βολέ του Κιάκου πέρασε λίγο πάνω από τα γκολπόστ, ενώ στο 91’ ο Δουβίκας έβγαλε τον Λουντεβάλ μόνο με τον Κουέστα, αλλά ο Ισπανός γκολκίπερ απέκρουσε το πλασέ του Σουηδού μέσου.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Σάκιτς (76’ Μαρμαρίδης), Σενγκέργκης, Ροζ, Ντάτκοβιτς, Ματίγια, Τζέγκο, Σάσα, Γκάμα (76’ Μπερτόλιο), Φετφατζίδης (80’ Μάνος), Λόπεθ (63’ Μαντσίνι).
ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης (46’ Κλέιμαν), Τέκιο (64’ Ντεντάκης), Κολόμπο, Σάντσες (64’ Δημόπουλος), Φεράρι, Τσοκάνης (46’ Λουντεβάλ), Ριένστρα (64’ Κιάκος), Μπαριέντος, Περέα (64’ Κρητικός), Μπαρτόλο (64’ Γέντρισεκ), Δουβίκας.