Εξαιρετικός ο Ολυμπιακός Βόλου στη φιλική νίκη με 3-1 επί του Διγενή

Την καλύτερη φετινή εμφάνιση στο πλαίσιο της προετοιμασίας του πραγματοποίησε σήμερα ο Ολυμπιακός Βόλου. Αντιμετώπισε στις αθλητικές εγκαταστάσεις της Άλλης Μεριάς τον Διγενή Νεοχωρίου, τον οποίο και νίκησε με 3-1. Τα γκολ των «ερυθρολεύκων» πέτυχαν οι Σκοπελίτης, Κόλα και Κατσαγεωργίου, ενώ για τον Διγενή σκόραρε ο Παναγιώτου, ισοφαρίζοντας προσωρινά σε 1-1.

Οι φίλαθλοι που βρέθηκαν χθες στο γήπεδο είδαν έναν Ολυμπιακό να αποδίδει καλό ποδόσφαιρο, χειροκρότησαν τους ποδοσφαιριστές και έμειναν ευχαριστημένοι από την εικόνα της ομάδας. Ικανοποιημένος έμεινε και ο προπονητής, Σάκης Θεοδοσιάδης, που είδε τους παίκτες του να βγάζουν αρκετούς αυτοματισμούς, να πετυχαίνουν τρία γκολ, να έχουν δύο δοκάρια και αρκετές ακόμη ευκαιρίες.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο Σάκης Θεοδοσιάδης παρέταξε την ομάδα με σύστημα 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Καβουσάκης, ενώ στο δεξί άκρο αγωνίστηκε ο Λάμπος και στο αριστερό ο Θεοδωρόπουλος. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Γαλανόπουλος και Παπαϊωάννου. Η τριάδα στη μεσαία γραμμή αποτελούνταν από τους Ψιάνο, Καμπέρη και Κόλα, στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Διαμαντόπουλος και Σκοπελίτης, με τον Ντινιωτάκη να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης.
Από την πλευρά του ο προπονητής του Διγενή, παρέταξε την ομάδα με διάταξη 3-6-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κουτσόπουλος, ενώ η τριάδα της άμυνας αποτελούνταν από τους Μιλερό, Σταμέκο και Μαχαίρα, οι Μετούσι και Μαλάκος ήταν οι δύο φουλ μπακ δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Ο Μπασιάκας έπαιξε ως αμυντικός χαφ, οι δύο εσωτερικοί μέσοι ήταν οι Αυγέρης και Γεωργίου, με τον Χατζηχαραλάμπους να παίζει πίσω από τον Παναγιώτου.

Πειστική εμφάνιση από τους «ερυθρόλευκους»
Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Σάκη Θεοδοσιάδη πίεζαν διαρκώς σε όλους τους χώρους, μην επιτρέποντας στους παίκτες του Διγενή να παράξουν παιχνίδι. Είχαν καλή κυκλοφορία στο χώρο της μεσαίας γραμμής, είχαν διάθεση για ποδόσφαιρο και ήταν σαφώς ανώτεροι των αντιπάλων τους.
Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπαθούσαν να βρουν τρόπο να απειλήσουν το τέρμα του Κουτσόπουλου.
Στο πρώτο 15λεπτο η υπεροχή του Ολυμπιακού ήταν άκαρπη, ωστόσο, με την πάροδο του χρόνου η πίεση στα καρέ του Διγενή ήταν και πιο έντονη. Στο 18’ ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Κόλα, μετά από ωραία κάθετη πάσα του Διαμαντόπουλου. Ο τελευταίος ήταν από τους κορυφαίους σε απόδοση παίκτες του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο.
Οι «ερυθρόλευκοι» στο 24’ έχασαν καλή ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, με τον Διαμαντόπουλο να σουτάρει από μακριά, τον Κουτσόπουλο να είναι εκτός εστίας και την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 27’ ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί. Μετά από οργανωμένη προσπάθεια, ο Ψιάνος έδωσε δεξιά στον Ντινιωτάκη, αυτός γύρισε την μπάλα για τον Διαμαντόπουλο, ο οποίος την έστρωσε στον Σκοπελίτη. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού έκανε ωραίο σουτ, με τον Κουτσόπουλο να… απογειώνεται στο αριστερό «παραθυράκι» και να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ, αφού η μπάλα βρήκε και το οριζόντιο δοκάρι.
Οι παίκτες του Ολυμπιακού συνέχισαν να πιέζουν με στόχο το γκολ και στο 29’ χάθηκε νέα καλή ευκαιρία. Ο Κόλα εκτέλεσε φάουλ, ο Λάμπος πήρε την πρώτη κεφαλιά μέσα στην περιοχή και στη συνέχεια ο Ψιάνος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Κουτσόπουλου.
Στο 34’ σε δυνατό σουτ του Διαμαντόπουλου η μπάλα έφυγε άουτ, για να φτάσουμε στο 37’ όπου ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Σκοπελίτης μέσα από την περιοχή σούταρε, με την μπάλα να βρίσκει και το σώμα του Σταμέκου και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0.
Στο υπόλοιπο διάστημα του παιχνιδιού και μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους δεν υπήρξε κάποια άλλη αξιόλογη φάση μπροστά στις δύο εστίες, με εξαίρεση ένα σουτ του Παναγιώτου στο 45’ το οποίο κόντραρε στον Παπαϊωάννου, με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Πολύ καλός και στο β’ μέρος ο Ολυμπιακός
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του Ολυμπιακού παρέμεινε η ίδια. Η ομάδα συνέχισε να αποδίδει ωραίο ποδόσφαιρο και παρότι δέχθηκε στο 51’ το γκολ της ισοφάρισης από τον Διγενή, βρήκε τον τρόπο να σημειώσει στη συνέχεια άλλα δύο τέρματα και να πάρει τη νίκη.
Το θετικό για τον Ολυμπιακό είναι ότι η ομάδα κινήθηκε στους ίδιους ρυθμούς, παρά τις αλλαγές που έγιναν από τον Σάκη Θεοδοσιάδη. Όλοι οι παίκτες που αγωνίστηκαν έπαιξαν με πάθος, είχαν πολλά τρεξίματα και εξαιρετική φυσική κατάσταση, προϊόν την πολύ καλής δουλειάς που γίνεται στην προετοιμασία.
Στην πρώτη καλή στιγμή στο β’ μέρος ο Διγενής ισοφάρισε σε 1-1. Ήταν το 51ο λεπτό, όταν έγινε σέντρα από τα δεξιά, ο Καβουσάκης δεν μπόρεσε να μπλοκάρει την μπάλα, αυτή έφυγε από τον έλεγχό του και ο Παναγιώτου που καραδοκούσε από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Η αντίδραση, ωστόσο, του Ολυμπιακού ήταν άμεση και τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 55’, έγινε το 2-1. Σκόρερ ο Κλεβί Κόλα, ο οποίος μέσα από την περιοχή, μόνος αμαρκάριστος σκόραρε, ύστερα από εξαιρετική προσπάθεια του Ντινιωτάκη από τα δεξιά και ασίστ στο σκόρερ. Μάλιστα, ο Ολυμπιακός στο 59’ άγγιξε το τρίτο γκολ, όταν ο Διαμαντόπουλος από τα δεξιά έβγαλε τη σέντρα, ο Σκοπελίτης σούταρε, με τον Σταμέκο να διώχνει την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή του τέρματος.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε να υπερέχει και να βρίσκεται συνεχώς στην επίθεση. Κυνήγησε με πάθος το γκολ και το πέτυχε στο 73’. Ο Διαμαντόπουλος, που ήταν ίσως ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού στο χθεσινό φιλικό, έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά και ο νεαρός Κατσαγεωργίου με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 3-1, μέσα σε αποθέωση από τους φιλάθλους του Ολυμπιακού που έδωσαν το «παρών» στις αθλητικές εγκαταστάσεις της Άλλης Μεριάς.
Στο τελευταίο 15λεπτο το ματς δεν είχε άλλες αξιόλογες φάσεις με εξαίρεση ένα σουτ του Βαρναβίδη, το οποίο εξουδετέρωσε ο Καβουσάκης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Καβουσάκης, Λάμπος (60’ Καρατσόλης), Θεοδωρόπουλος (68’ Κατσαγεωργίου), Γαλανόπουλος (52’ Σιουμουρέκης), Παπαϊωάννου (74’ Κόφφας), Ψιάνος (85’ Ακριβόπουλος), Καμπέρης (46’ Αναστασίου), Κόλα (80’ Σταμπουλής), Διαμαντόπουλος (87’ Σκούρας), Σκοπελίτης, Ντινιωτάκης (76’ Μυλωνάς).
ΔΙΓΕΝΗΣ: Κουτσόπουλος, Μιλερός, Σταμέκος, Μαχαίρας, Μετούσι, Μαλάκος, Μπασιάκας, Αυγέρης, Γεωργίου, Χατζηχαραλαμπους, Παναγιώτου.
Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Βαρναβίδης, Νίτας, Κοταρέλος, Γόρδιος, Χονδρογεωργόπουλος, Καλτσάς.