Εξαιρετικός ο Ολυμπιακός με Τρίγλια – Νίκησε 3-1 και διατηρήθηκε στις κορυφαίες θέσεις της Φούτμπολ Λιγκ

Με νίκη έκλεισε τις εντός έδρας αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2019 ο Ολυμπιακός Βόλου. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά από πολύ καλή εμφάνιση, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησαν με 3-1 της Τρίγλιας στη Νεάπολη και πανηγύρισαν ένα ακόμη «τρίποντο». Τα γκολ της ομάδας του Σούλη Παπαδόπουλου πέτυχαν οι Πόζογλου στο 19’, Μπουτζίκος στο 65’ και Τσίτας στο 80’. Για την Τρίγλια είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Πότσι στο 41’.

Πώς αγωνίστηκε ο Ολυμπιακός
Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής προέκυψε στον Ολυμπιακό, πριν την έναρξη του παιχνιδιού. Ο Δημήτρης Βοσνακίδης αντιμετώπισε ένα πρόβλημα υγείας (ευτυχώς όχι σοβαρό), με αποτέλεσμα τη θέση του στην ενδεκάδα να πάρει ο Λάσκαρης. Οι «ερυθρόλευκοι» παρατάχθηκαν με διάταξη 4-1-4-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γιδόπουλος, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Γραικός και το αριστερό ο Μπουτζίκος. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Φαζός και Λάσκαρης. Ο Τσιάρας αγωνίστηκε ως ανασταλτικός μέσος, ενώ μπροστά του κινούνταν οι Σκοπελίτης και Ράντι. Ο Ντούνης επιχειρούσε από την αριστερή πτέρυγα, ο Κουτσιανικούλης από τη δεξιά, με τον Πόζογλου να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

Ανοιχτό παιχνίδι στο πρώτο μέρος
Έγινε ένα δυνατό και ανοιχτό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με την Τρίγλια να στέκεται πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και να βάζει δύσκολα στο Ολυμπιακό. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τις αδυναμίες των «ερυθρολεύκων» στο χώρο της μεσαίας γραμμής, ήταν δραστήριοι, πίεζαν ψηλά και πέρα από το γκολ που πέτυχαν, ισοφαρίζοντας το παιχνίδι σε 1-1, λίγα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, είχαν κι άλλες καλές επιθετικές στιγμές.
Ο Ολυμπιακός κατάφερε χωρίς να έχει ευκαιρίες στο πρώτο 20λεπτο να πάρει «κεφάλι» στο σκορ στο 19’. Προηγήθηκε στο 10’ μια καλή στιγμή για τους «ερυθρόλευκους», όταν ο Κουτσιανικούλης βρήκε με ωραία μπαλιά τον Πόζογλου μέσα στην περιοχή, ο επιθετικός του Ολυμπιακού έπιασε το σουτ πάνω στην κίνηση με τη μπάλα να καταλήγει έξω από το αριστερό δοκάρι του Παλαβράκη.

Ακολούθησαν δύο προσπάθειες της Τρίγλιας. Η πρώτη στο 13’ όταν το σουτ που επιχείρησε ο Σαρβανίδης έξω από την περιοχή ο Γιδόπουλος μπλόκαρε τη μπάλα με διπλή προσπάθεια και η δεύτερη στο επόμενο λεπτό. Ο Ντούνγκα έφυγε στην κόντρα επίθεση, απέφυγε τον Λάσκαρη μπήκε στην περιοχή, όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γιδόπουλο, ο οποίος απέκρουσε με τα πόδια το πλασέ του παίκτη της Τρίγλιας.
Για να γίνει το 1-0 στο 19’. Ο Σκοπελίτης στο χώρο της μεσαίας γραμμής βρήκε τον Κουτσιανικούλη, αυτός πάσαρε στον Γραικό, με τον δεξιό οπισθοφύλακα των «ερυθρολεύκων» να επιχειρεί τη σέντρα από τα δεξιά. Ο Πόζογλου μπήκε ωραία στη φάση και μπροστά από τον Παλαβράκη με προβολή έγραψε το 1-0 για τον Ολυμπιακό.
Στο διάστημα 21’-45’ η μπάλα ανεβοκατέβαινε στις δύο εστίες, με την Τρίγλια να αναζητεί το γκολ της ισοφάρισης. Στο 28’ ύστερα από ωραία προσπάθεια του πολύ δραστήριου Ντούνγκα, η μπάλα έφτασε στον Αμαραντίδη, ο οποίος σούταρε, με τη μπάλα να φεύγει έξω από το αριστερό δοκάρι του Γιδόπουλου.

Στο 30’ ο Ολυμπιακός έφυγε στην κόντρα επίθεση με τον Σκοπελίτη, όμως το τελείωμά του δεν ήταν καλό, με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια. Ίδια κατάληξη είχε και κεφαλιά του Πόζογλου στο 32’.
Για να φτάσουμε στο 41’ όπου η Τρίγλια ισοφάρισε σε 1-1. Ο Ζορμπάς εκτέλεσε φάουλ πλασαριστά για τον Ευθυμιάδη, αυτός έκανε το γύρισμα, με τον Πότσι να κάνει την προβολή και με τη μπάλα να μην περνά τη γραμμή του τέρματος του Γιδόπουλου. Ο διαιτητής, ωστόσο, μετά και την υπόδειξη του δεύτερου βοηθού, Λιόντου, κατακύρωσε, λανθασμένα το γκολ.
Στα τελευταία λεπτά είχαμε ένα αδύναμο σουτ του Κουτσιανικούλη με τον Παλαβράκη να μπλοκάρει τη μπάλα, ενώ στο 44’ μετά από ωραία προσπάθεια του Ντούνγκα, ο αρχηγός της Τρίγλιας επιχείρησε το σουτ στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Εξαιρετικός στο β’ μέρος ο Ολυμπιακός
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σούλης Παπαδόπουλος έκανε δύο αλλαγές. Στη θέση του τραυματία Σκοπελίτη πέρασε ο Παπαϊωάννου και στη θέση του Ράντι ο Τσίτας. Ο Παπαϊωάννου έπαιξε στόπερ, ο Λάζαρης προωθήθηκε στα χαφ, με τον Πόζογλου να παίζει πίσω από τον Τσίτα, που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.
Οι «ερυθρόλευκοι» στο β’ μέρος ήταν εξαιρετικοί. Πέρα από τα δύο γκολ που πέτυχαν, φτάνοντας στο 3-1, έχασαν κι άλλες κλασικές ευκαιρίες για γκολ, για να πετύχουν μεγαλύτερο σκορ, απέναντι στην Τρίγλια που δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί, στο δεύτερο ημίχρονο, στις απαιτήσεις του αγώνα.

Στο 51’ σε δυνατό σουτ του Γραικού η μπάλα κατέληξε άουτ, ενώ στο 58’ το σουτ του Ντούνγκα δεν ανησύχησε τον Γιδόπουλο. Στο 64’ ο Πόζογλου εκτέλεσε κόρνερ, αρχικά ο Παπαϊωάννου πήρε την πρώτη κεφαλιά, ακολούθησε νέα κεφαλιά από τον Τσίτα, για να διώξει σωτήρια ο Κουρέλλας, πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.
Για να φτάσουμε στο 65’ όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο σκορ με ένα εκπληκτικό γκολ από τον Νίκο Μπουτζίκο. Ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ της Τρίγλιας, ο αριστερός μπακ του Ολυμπιακού με σουτ «κεραυνό» έξω από την περιοχή έγραψε το 2-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Ο Ολυμπιακός «κλείδωσε» τη νίκη στο 80’ με τον Τσίτα. Ο Ντούνης με εξαιρετικό τρόπο βρήκε τον Τσίτα μέσα στην περιοχή, το πλασέ του επιθετικού του Ολυμπιακού απέκρουσε αρχικά ο τερματοφύλακας της Τρίγλιας και στη συνέχεια της φάσης ο φορ των «ερυθρολεύκων» με κεφαλιά έγραψε το 3-1.

Στα τελευταία λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» άξιζαν να πετύχουν και τέταρτο τέρμα, όμως νικήθηκαν από τον Παλαβράκη. Στο 89’ μετά από πάσα του Στεφάνοβιτς στον Κουτσιανικούλη, ο τελευταίος πλάσαρε, με τον τερματοφύλακα της Τρίγλιας να διώχνει σε κόρνερ. Στο 91’ πρώτα ο Κουτσιανικούλης και στη συνέχεια ο Στεφάνοβιτς δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, ενώ στο 94’ ο Τσίτας έκανε την ατομική προσπάθεια, σούταρε, για να αποκρούσει ο Παλαβράκης.

Διαιτητής: Μέγας (Πιερίας)
Βοηθοί: Βρούζος (Πιερίας), Λιόντος (Ηπείρου)
4ος διαιτητής: Ασλανίδης (Πιερίας)
Κίτρινες: Λάσκαρης, Γιδόπουλος-Παπαδημητρίου, Ζορμπάς
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Γιδόπουλος, Γραικός, Μπουτζίκος, Φαζός, Λάσκαρης, Τσιάρας, Σκοπελίτης (46’ Παπαϊωάννου), Ράντι (46’ Τσίτας), Ντούνης, Κουτσιανικούλης, Πόζογλου (78’ Στεφάνοβιτς)
ΤΡΙΓΛΙΑ: Παλαβράκης, Ζώτος, Κουρέλλας, Σγουρής, Πότσι, Σαρβανίδης (71’ Έππας), Αμαραντίδης (53’ Παπαδημητρίου), Ζορμπάς, Ευθυμιάδης, Ντούνγκα (82’ Μαντζίρης), Λεμονής.

Παπαδόπουλος: Η πιο σημαντική νίκη
Ικανοποιημένος από την παρουσία της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο και τη νίκη που σημείωσε επί της Τρίγλιας, εμφανίστηκε στη συνέντευξη Τύπου ο προπονητής του Ολυμπιακού Βόλου, Σούλης Παπαδόπουλος. Αναλυτικά οι δηλώσεις του τεχνικού των «ερυθρολεύκων»:
«Για μένα προσωπικά ήταν η πιο σημαντική νίκη που έχουμε κάνει μέχρι τώρα. Γιατί ερχόμασταν από δύο παιχνίδια εκτός έδρας, έχοντας πάρει τέσσερις βαθμούς, δίνοντας μεγάλη μάχη για να τους κατακτήσουμε. Στο τελευταίο παιχνίδι έδρας είχαμε έρθει ισόπαλοι 1-1 με τον Ιωνικό και σ’ εκείνο το ματς, παρότι δεν κερδίσαμε, είχαμε κάνει πολύ μεγάλη προσπάθεια. Αν θέλαμε να μείνουμε ψηλά στη βαθμολογία, έπρεπε να κερδίσουμε το σημερινό (σ.σ. χθεσινό) παιχνίδι. Υπήρχαν όμως πολλές δυσκολίες. Με όσες ομάδες έχω βρεθεί φέτος αντίπαλος, η Τρίγλια ήταν η καλύτερη. Ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο δικαιούταν ένα και ίσως και δύο γκολ. Έβγαινε πάρα πολύ καλά στην πλάτη μας. Λόγω και της απουσίας του Βοσνακίδη, την τελευταία στιγμή άλλαξαν κάποια πράγματα στο παιχνίδι μας. Ο αντίπαλος προπονητής μας είχε διαβάσει πάρα πολύ καλά και δεν μπορούσαμε να βρούμε ρυθμό, εκτός από την φάση του γκολ.
Είμαι στενοχωρημένος από το γκολ που δεχθήκαμε, καθώς δεν τηρήθηκαν κάποιες εντολές. Ο αντίπαλος έπαιξε έξυπνα και πέτυχε το γκολ. Κάναμε τις αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο, η αλλαγή του Σκοπελίτη ήταν αναγκαστική, μιλήσαμε με τους ποδοσφαιριστές και όπως είδατε στο β μέρος ήμασταν πάρα πολύ καλοί. Πιέσαμε πάρα πολύ ψηλά, αλλά νομίζω βοήθησαν πολύ τα παιδιά που ήρθαν από τον πάγκο. Έτσι πήραμε μία δίκαιη και σπουδαία νίκη, απέναντι σε έναν αντίπαλο, που κατά την προσωπική μου άποψη παίζει πολύ καλό ποδόσφαιρο.
Κοιτάμε μπροστά και το επόμενο παιχνίδι με την Καβάλα, για να κλείσει θετικά η χρονιά για τον Ολυμπιακό. Αυτό που θέλω να πω είναι, ότι ο κόσμος βοηθάει πάρα πολύ. Περιμένω ακόμη περισσότερο κόσμο στη συνέχεια, να γεμίσει το γήπεδο και η Νεάπολη θα γίνει μία έδρα Σούπερ Λιγκ».