Εξαιρετικός ο Γ.Σ. Αλμυρού – Κέρδισε 1-0 τον Απόλλωνα Λάρισας σε φιλικό αγώνα

Σε σωστό δρόμο δείχνει να βαδίζει ο Γ.Σ. Αλμυρού ενόψει της συμμετοχής του στο νέο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Αντιμετώπισε σε φιλικό αγώνα στο στάδιο «Αθανάσιος Ραγάζος» τον Απόλλωνα Λάρισας, ομάδα της Σούπερ Λιγκ 2 και κέρδισε 1-0, μετά από εξαιρετική εμφάνιση. Το γκολ πέτυχε ο Βάιος Βαγενάς με πέναλτι στο 47ο λεπτό.
Κάθε λόγο να χαμογελούν έχουν οι άνθρωποι του Γυμναστικού Συλλόγου Αλμυρού μετά τη φιλική νίκη της αγαπημένης τους ομάδας επί του Απόλλωνα Λάρισας, ο οποίος βρίσκεται δύο κατηγορίες ψηλότερα. Δεν ήταν μόνο το αποτέλεσμα που χαροποίησε διοίκηση, τεχνικό τιμ και φιλάθλους, όσο η πολύ καλή παρουσία των ποδοσφαιριστών, που αρχίζουν να «δένουν» μεταξύ τους.

Στα θετικά και η εξαιρετική απόδοση του νεοαποκτηθέντα Φαμπρίτσιο Πότσι. Ο Αργεντινός έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα του ΓΣΑ και έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει σημαντικά στο φετινό πρωτάθλημα. Αν και ακόμη δεν έχει γνωρίσει καλά τους συμπαίκτες του, μέσα στο γήπεδο φαινόταν σαν να παίζει χρόνια μαζί τους.
Ο προπονητής του Γ.Σ. Αλμυρού Αλέξανδρος Κούρτογλου επέλεξε σύστημα 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Φλίγκος. Δεξιός οπισθοφύλακας ο Λάμπος και αριστερός ο Πρ. Κουτσούκης, ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο συνέθεσαν οι Κυριάκος και Κόκκας. Ανασταλτικός χαφ ήταν ο Πότσι, με εσωτερικούς μέσους τους Καναβό και Τσάτσο. Δεξιός εξτρέμ έπαιξε ο Βαγενάς, με τον Καραγεωργόπουλο να έχει τον αντίστοιχο ρόλο από την αριστερή πλευρά και σέντερ φορ ήταν ο Κοντοβάς.
Πάντως, ο Καραγεωργόπουλος αντικαταστάθηκε στα μέσα του α’ μέρους από τον Χρηστίδη, ο οποίος τοποθετήθηκε στο αριστερό άκρο της άμυνας, με ταυτόχρονη προώθηση του Πρ. Κουτσούκη στην αριστερή πλευρά της επιθετικής γραμμής. Στην επανάληψη ο Δ. Γκάμπας χρησιμοποιήθηκε στη θέση του δεξιού ακραίου αμυντικού, ο Γ. Κουτσούκης στην μεσαία γραμμή και ο Χρ. Γκάμπας στην επίθεση.

Οι Αλμυριώτες πήραν άριστα στα ανασταλτικά τους καθήκοντα στο πρώτο μισό του αγώνα και είναι χαρακτηριστικό ότι η εστία του Σταυράκη δεν απειλήθηκε καθόλου. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες καλές στιγμές. Στο 35’ ο Χρηστίδης σέντραρε και ο Τσάτσος πήρε την κεφαλιά, χωρίς να βρει στόχο, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Βαγενάς τροφοδότησε τον Κοντοβά που από πλάγια θέση έκανε τη σέντρα, με τον Τσάτσο να πετάγεται, αλλά να μη βρίσκει τη μπάλα.
Πάντως, το γκολ για τον Γυμναστικό ήρθε στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47’, όταν ο Τσάτσος κέρδισε πέναλτι που αξιοποίησε ο Βαγενάς.
Οι Λαρισαίοι προσπάθησαν να απαντήσουν και στο 50’ είχαν καλή ευκαιρία όταν σε σουτ του Παναγιώτου ο Φλίγκος απέκρουσε σε κόρνερ με θεαματικό τρόπο. Στο 60’ ο Φλίγκος «νίκησε» ξανά τον Παναγιώτου στο διαγώνιο σουτ που επιχείρησε ο τελευταίος.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έκαναν αρκετές αλλαγές και με παίκτες ξεκούραστους πήραν τα «ηνία» του αγώνα. Ωστόσο, οι φάσεις που δημιούργησαν με τους Φρανσουά, Γκουντρουμπή, Νύκταρη πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Στο διάστημα αυτό, ο ΓΣΑ έκανε αισθητή την παρουσία του στο 71ο λεπτό με τον Κοντοβά, που επιχείρησε συρτό σουτ από πλεονεκτική θέση, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
Την ερχόμενη Τετάρτη ο Γ.Σ. Αλμυρού θα τεθεί αντιμέτωπος ξανά με τον Απόλλωνα, αλλά αυτή τη φορά με την ομάδα Κ19 της λαρισαϊκής ΠΑΕ.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Φλίγκος, Λάμπος (46’ Δ. Γκάμπας), Πρ. Κουτσούκης, Κόκκας, Κυριάκος, Πότσι, Καναβός (60’ Γ. Κουτσούκης), Τσάτσος, Καραγεωργόπουλος (25’ Χρηστίδης, 70’ Χρ. Γκάμπας), Βαγενάς, Κοντοβάς.
ΑΠΟΛΛΩΝ Λ.: Πρίφτης, Στράντζαλης, Μπρέμπος, Μπαλογιάννης, Λαβαντσιώτης, Κόφφας, Κορομηλάς, Κοντογιώργος, Καραλούλης, Καλούσης, Αλεξανδρής. Στο β’ ημίχρονο έπαιξαν και οι: Κουτσίκος, Φρανσουά, Γεωργακόπουλος, Καμπέρης, Καρίκι, Κουτρουμπής, Λίταινας, Λουκάς, Χατζής, Παναγιώτου, Γκουντρουμπής, Σκούπρας, Νύκρατης, Νούσιος.