Εξαιρετικός για ένα ημίχρονο ο Βόλος, 2-2 με Παναιτωλικό

Ισόπαλο 2-2 έληξε το φιλικό παιχνίδι που έδωσε ο Βόλος στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό. Οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν 0-2 στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο β’ μέρος.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ
ΕΥΘΥΜΗΣ ΧΟΥΤΑΣ

Ο Γιάννης Πετράκης επέλεξε σε σύστημα 3-5-2 τον Στεργιάκη κάτω από τα δοκάρια, με τους Σιέλη, Παντελάκη και Στάγιτς να αποτελούν την τριάδα της άμυνας. Στα άκρα, δεξιά αγωνίστηκε ο Μπακάκης και αριστερά ο Λιάβας, με τους Πέρες, Μπουζούκη και Μπελεβώνη να αγωνίζονται στη μεσαία γραμμή. Το επιθετικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Λομόνακο και Μαϊντέβατς.
Από την άλλη πλευρά ο προπονητής του Βόλου, Χοακίν Γκόμεζ, παρέταξε και αυτός την ομάδα του με διάταξη 3-5-2. Την «κυανέρυθρη» εστία υπερασπίστηκε ο Σιαμπάνης, ενώ την τριάδα στην άμυνα αποτέλεσαν οι Καλογερόπουλος, Τριανταφύλλου και Κορρέα. Οι δύο φουλ μπακ ήταν οι Μύγας δεξιά και Σμέουλερς αριστερά. Οι Γκλάβτσιτς, Κόμπα και Βιγιαφάνες ήταν οι τρεις παίκτες στον άξονα, με τους Ασεχνούν και Γκαρσία να αποτελούν το επιθετικό δίδυμο του Βόλου.

Δύο γκολ ο Βόλος στο πρώτο μέρος
Οι παίκτες του Βόλου από την αρχή του παιχνιδιού άσκησαν ασφυκτικό πρέσινγκ στον αντίπαλο, βγάζοντας ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο και περιορίζοντας τον Παναιτωλικό σε παθητικό ρόλο.
Οι «κυανέρυθροι» έχοντας καλύτερη παρουσία από τους αντιπάλους τους, με την τριάδα της μεσαίας γραμμής να κάνει σημαντική δουλειά, κατάφεραν στο πρώτο 20λεπτο να βρουν δύο φορές την μπάλα προς τα δίχτυα.
Μόλις στο 4ο λεπτό ο Βόλος άνοιξε το σκορ, στην πρώτη καλή επιθετική προσπάθεια στο ματς. Ο Γκλάβτσιτς εκτέλεσε κόρνερ και ο προωθημένος Κορρέα με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στεργιάκη, γράφοντας το 0-1.
Οι «κυανέρυθροι» συνέχισαν να πιέζουν ψηλά, είχαν κοντά τις γραμμές, διατήρησαν την κατοχή της μπάλας και στο 17’ πέτυχαν και δεύτερο τέρμα. Ο Βιγιαφάνιες με κάθετη πάσα βρήκε τον Κόμπα στη δεξιά πλευρά, αυτός έκανε το γύρισμα και ο Γκαρσία με πλάσε από το ύψος του πέναλτι, πιεζόμενος, πέτυχε το 0-2 για τον Βόλο.
Ο Παναιτωλικός μετά το 20’ προσπάθησε να παίξει επιθετικά και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχε δύο καλές στιγμές για να πετύχει κάποιο γκολ. Στο 27’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπουζούκη, ο Λομόνακο με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σιαμπάνη, ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ.
Στο 44’ ο Παναιτωλικός έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία για να σκοράρει στο πρώτο μέρος. Ο Μπελεβώνης με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Σιαμπάνη.

Ισοφάρισε στο β’ μέρος ο Παναιτωλικός
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός ήταν η ομάδα που πέτυχε δύο τέρματα, φτάνοντας στην ισοφάριση (2-2), με τις πολλές αλλαγές να επηρεάζουν την εικόνα του παιχνιδιού.
Ο Βόλος έχασε την πρώτη ευκαιρία για να πετύχει τρίτο τέρμα, ωστόσο, ο Παναιτωλικός βρήκε το γκολ, νωρίς στην επανάληψη.
Συγκεκριμένα, στο 47’ ο Κόμπα έφυγε στην αντεπίθεση, πάσαρε στον Ασεχνούν, με τον Φινλανδό να σουτάρει άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Παναιτωλικός κατάφερε να μειώσει το σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Στάγιτς πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε, στρώθηκε στον Μαϊντέβατς, ο οποίος με πλασέ πέτυχε το 1-2.
Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα, ο Λομόνακο με σουτ έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κόβακς. Ό,τι δεν πέτυχε ο Λομόνακο για τον Παναιτωλικό, το πέτυχε ο Φακούντο Πέρες στο 54’, ο οποίος με σουτ από το ύψος της περιοχής ισοφάρισε σε 2-2.
Στο 60’ ο Ασεχνούν εκτέλεσε φάουλ με τον Στεργιάκη να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα, ενώ στο 61’ ο Κόβακς απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Σιέλη.
Στο 69’ ο Νταϊλάνι δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Στεργιάκη, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα, ενώ στο 71’ το σουτ του Ασεχνούν πέρασε άουτ.
Ο Βόλος έχασε σημαντική ευκαιρία για να κάνει το 2-3 στο 81’ με τον Νταϊλάνι από δύσκολη θέση να μην μπορεί με σουτ να νικήσει τον Παπαζώη.
Διαιτητής: Ματσούκας
Βοηθοί: Κωσταράς, Καλαμπόκης
Κίτρινες: Πέρες-Κόμπα, Λυκουρίνος, Δόσης, Κορρέα
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Στεργιάκης (72’ Παπαζώης), Σιέλης (72’ Αναστασόπουλος), Παντελάκης (57’ Μάνος), Στάγιτς (72’ Γαλιάτσος), Μπακάκης (57’ Μαυρίας), Λιάβας (85’ Χότζα), Πέρες (80’ Ράδος), Μπουζούκης (34’ λ.τρ. Νικολάου), Μπελεβώνης (72’ Κακιώνης), Λομόνακο (72’ Κοντούρης), Μαϊντέβατς (57’ Ντίας).
ΒΟΛΟΣ: Σιαμπάνης (46’ Κόβακς), Καλογερόπουλος (67’ Τσοκάνης), Τριανταφύλλου (56’ Μίλετιτς), Κορρέα, Μύγας (46’ Τάχατος), Σμέουλερς (56’ Λυκουρίνος), Γκλάβτσιτς, Βιγιαφάνιες (46’ Δόσης), Κόμπα (67’ Κόζτα), Ασεχνούν, Γκαρσία (46’ Νταϊλάνι).