Εξαιρετική στην επανάληψη η Ακρόπολη – Μετέτρεψε το 2-2 του α’ μέρους σε 2-5 κόντρα στον Ιάσονα

Η Ακρόπολη κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να φύγει νικήτρια από το βοηθητικό του ΕΑΚ, που ήταν η έδρα του Ιάσονα Άλλης Μεριάς, τον οποίο κέρδισε με 2-5. Σε ένα παιχνίδι με σκορ που θύμιζε Πρέμιερ Λιγκ, οι φίλαθλοι που αψήφησαν το Σάββατο τις κακές καιρικές συνθήκες χόρτασαν γκολ και θέαμα.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές στο παιχνίδι. Αρχικά, ο Περεντίδης στο 39ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης έκανε το 1-0, με κοντινό πλασέ, ενώ ο Άλμπα, με τον ίδιο τρόπο στο 25’ σημείωσε το 2-1. Όσον αφορά τους φιλοξενούμενους, εκείνοι είχαν ισοφαρίσει σε 1-1 στο 10’, με πλασέ του Φουρκιώτη, ενώ το 2-2 του πρώτου μέρους διαμορφώθηκε με κεφαλιά του Αξιώτη στο 44’, μετά από σέντρα του Ζάγκα από τη δεξιά πλευρά. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Μητρομάρας χάρισε για πρώτη φορά το προβάδισμα (2-3) στους φιλοξενούμενους, με ατομική προσπάθεια και άψογο πλασέ στο 60’. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Κουκουτσέλος αποβλήθηκε από το παιχνίδι, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο για τα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια, τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Μητρομάρα, πήρε ο Τσεκούρας, που πλάσαρε τον Μουράβα για το 2-4 στο 75’. Το τελικό 2-5 διαμορφώθηκε στο 90’, με δεύτερο τέρμα του Φουρκιώτη, ο οποίος σκόραρε με κοντινό πλασέ, μετά την απόκρουση του Μουράβα στην εκτέλεση φάουλ του Αξιώτη.

Αξίζει επίσης να αναφερθεί πως μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο προπονητής του Ιάσονα Άλλης Μεριάς, Θανάσης Βλαχόπουλος, υπέβαλε την παραίτησή του, η οποία έγινε δεκτή από τη διοίκηση της ομάδας, με την τελευταία να καλείται να βρει διάδοχη κατάσταση στην τεχνική ηγεσία του συλλόγου.
ΙΑΣΩΝ: Μουράβα, Γούσιας, Σιδέρης (26’ Παρασκευάς), Στοιβαχτής (65’ Χριστογιαννούλας), Κοτσαλής, Κουζιώκας, Κουτσώνας, Παναγιωτάκης, Κουκουτσέλος, Άλμπα, Περεντίδης (75’ Παλαιορούτης).
ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Στούκας, Ζάγκας, Σπ. Δ. Γκάγκας, Κοντογιάννης (46’ Φώτου), Σπ. Κ. Γκάγκας, Παγώνης, Αξιώτης, Τσεκούρας, Μόσιος, Μητρομάρας (75’ Τσουκάλης), Φουρκιώτης.