Εξαιρετική η παρουσία του Ολυμπιακού Β. Στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης

Εξαιρετική παρουσία είχε ο Ολυμπιακός Βόλου στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης που φιλοξενήθηκε στο δημοτικό κολυμβητήριο του Περιστερίου στη Χωράφα. Αν και συμμετείχε με ολιγομελή σύνθεση κατέκτησε ένα χάλκινο μετάλλιο με την Δέσποινα Παπαδοπούλου, ενώ στη γενική βαθμολογία των συλλόγων κατέλαβε την 11η θέση.

Στο πρωτάθλημα έλαβαν μέρος 263 αθλητές και αθλήτριες από 31 σωματεία, από τα οποία βαθμολογήθηκαν τα 25, ενώ το επίπεδο ήταν πολύ υψηλό. Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Κ.Ο. Καλαμαριάς με 235,5 πόντους, με δεύτερο τον Ν.Ο. Αμφιθέας  με 186 β. και τρίτο τον Γλαύκο Περιστερίου με 174 β.

Βέβαια, οι παραπάνω σύλλογοι είχαν πολυπληθείς αποστολές, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό Βόλου που με μόλις πέντε νεαρούς κολυμβητές και κολυμβήτριες κατατάχθηκε 11ος με 31 βαθμούς, πιο ψηλά από οποιονδήποτε άλλον θεσσαλικό σύλλογο. Μάλιστα, στη βαθμολογία των Γυναικών ήταν 9ος με 24 βαθμούς, ενώ στους Άνδρες 15ος με 7 βαθμούς.

Οι «ερυθρόλευκοι» τα πήγαν περίφημα, ενώ κορυφαία τους στιγμή στο πρωτάθλημα ήταν φυσικά η κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου από την Δέσποινα Παπαδοπούλου στα 400 μ. Διπλά Πέδιλα Γυναικών. Η 16χρονη αθλήτρια κολύμπησε την απόσταση σε 03.57.90 και τερμάτισε στην 3η θέση. Η ίδια «άγγιξε» το μετάλλιο και στα 200μ. Διπλά Πέδιλα Γυναικών, αλλά πήρε την 4η θέση με 1.53.39.

Πολύ κοντά σε μία θέση στο βάθρο των νικητών βρέθηκε και η ομάδα σκυταλοδρομίας του Ολυμπιακού Βόλου που έλαβε μέρος στα 4Χ100 Διπλά Πέδιλα Mixed Ανδρών-Γυναικών. Οι Γιάννης Δημητρίου, Νίκος Λύτρας, Δέσποινα Παπαδοπούλου και Σοφία Τρύπα έκαναν τον πολύ καλό χρόνο 3.19.06, που τους έδωσε την 4η θέση.

Η Σοφία Τρύπα μετείχε και σε δύο ατομικά αγωνίσματα στα οποία κατέλαβε την 5η θέση. Στα 50 μ. Διπλά Πέδιλα Γυναικών η επίδοσή της ήταν 00.23.57, ενώ τα 100 μ. Διπλά Πέδιλα Γυναικών τα έκανε σε 00.51.45. Τέλος, διπλή συμμετοχή είχε ο Ολυμπιακός Βόλου στα 400 μ. Διπλά Πέδιλα Ανδρών. Ο Νίκος Λύτρας ήρθε 7ος με χρόνο 03.45.08, ενώ ο Δημήτρης Ιωάννου κατατάχθηκε 15ος με 03.55.52.

Προπονητές του Ολυμπιακού Βόλου στο άθλημα της τεχνικής κολύμβησης είναι ο Γρηγόρης Μαντάς και η Έλενα Μπεσπέρστοβα.

Μιλώντας στη «Θ» ο Γρηγόρης Μαντάς δεν έκρυψε την ικανοποίησή του για τα αποτελέσματα των «ερυθρολεύκων»: «Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τη συμμετοχή μας στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης. Πήγαμε στην Αθήνα με μία νεανική ομάδα και όλα τα παιδιά υπερέβαλαν εαυτούς, κάνοντάς μας υπερήφανους. Τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Η τεχνική κολύμβηση είναι ένα δύσκολο και απαιτητικό άθλημα με τους αθλητές και τις αθλήτριές μας να αφιερώνουν πολλές ώρες για την προπόνησή τους. Εμείς θα είμαστε πάντα δίπλα τους. Εφόσον συνεχίσουν να δουλεύουν σκληρά θα έχουν λαμπρό μέλλον».