Εξαιρετική εμφάνιση των Αργοναυτών στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ ΟΠΑΠ

Μπορεί να ήταν ολιγομελής η αποστολή των Αργοναυτών στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ ΟΠΑΠ εξαιτίας του κορωνοϊού, αλλά εκπροσώπησε επάξια τον βολιώτικο αθλητισμό. Πιο συγκεκριμένα κατέκτησε έξι μετάλλια με τέσσερις αθλητές, οι οποίοι πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση.

Με τέσσερις αθλητές έλαβαν μέρος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ ΟΠΑΠ οι Αργοναύτες εξαιτίας του κορωνοϊού. Μάλιστα η πανδημία του ιού ήταν η αιτία που οι συμμετοχές στη φετινή διοργάνωση ήταν σαφώς λιγότερες σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια.
Αυτή η δυσκολία όμως δεν πτόησε τους Αργοναύτες, οι οποίοι είχαν αξιόλογη παρουσία στην κορυφαία διοργάνωση στίβου στην Ελλάδα για αθλητές με αναπηρία.
Πιο αναλυτικά ο Άγγελος Χριστοδούλου αναδείχθηκε χρυσός πανελληνιονίκης στη δισκοβολία στην κατηγορία 40. Πρόκεται για μια σπουδαία επιτυχία για τον 22χρονο δισκοβόλο, ο οποίος άρχισε την πορεία του στον στίβο μόλις πριν δύο χρόνια, αλλά η εξέλιξή του ήταν ραγδαία.

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ιωάννης Στέλλος

Το ίδιο ισχύει και για τον Ιωάννη Στέλλο, ο οποίος εντυπωσίασε στο ίδιο αγώνισμα (δισκοβολία), αλλά σε διαφορετική κατηγορία (37), καθώς παίζει ρόλο βαθμός αναπηρίας κάθε αθλητή. Ο πρωταθλητής των Αργοναυτών κατέκτησε τον πανελλήνιο τίτλο χαρίζοντας ακόμη ένα χρυσό μετάλλιο στον βολιώτικο σύλλογο.
Δύο μετάλλια κατέκτησε ο Γιώργος Τασιούλης, που πρώτευσε στη σφαιροβολία και κατετάγη τρίτος στη δισκοβολίας της κατηγορίας 40, δηλαδή συναγωνίστηκε τον συναθλητή του στους Αργοναύτες Άγγελο Χριστοδούλου.
Τέλος, δύο φορές βρέθηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ο Ναντίμ Αχμάντ. Ο αθλητής που γυμνάζεται με τον Γυμναστικό Σύλλογο Βόλου, αλλά έλαβε μέρος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα με τα χρώματα των Αργοναυτών, τερμάτισε πρώτος τόσο στα 200, όσο και στα 400 μέτρα.
Οι παραπάνω αθλητές είχαν την άξια καθοδήγηση της Ελένης Μανούκα. Η εν λόγω προπονήτρια, που είναι και καθηγήτρια φυσικής αγωγής, βρίσκεται πάντα στο πλευρό των Αργοναυτών και οι επιτυχίες όλα αυτά τα χρόνια δεν θεωρούνται τυχαίες.

Στο Πανελλήνιο και ο Κλειτσογιάννης
Μετά την επιτυχημένη παρουσία των Αργοναυτών στη διοργάνωση του ΟΑΚΑ η επόμενη υποχρέωση σε πανελλαδικό επίπεδο για αθλητή της έχει προγραμματιστεί για τον ερχόμενο Οκτώβριο. Πιο συγκεκριμένα στις 11/10 ο Ευθύμης Κλειτσογιάννης θα συμμετάσχει στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα τρίκυκλης ποδηλασίας με στόχο την κατάκτηση μεταλλίου, όπως έχει συμβεί και στο παρελθόν.