Ευρωμπάσκετ 2015: Προκρίθηκε στα προημιτελικά η Εθνική Ελλάδας

newego_LARGE_t_1101_54562762

Στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ 2015 προκρίθηκε η Εθνική Ελλάδας, για πρώτη φορά μετά το 2009, επικρατώντας του Βελγίου με 75-54 στην Λιλ της Γαλλίας.
Η Ελλάδα στους «8» της διοργάνωσης θα βρει απέναντι της τον νικητή της αναμέτρησης Ισπανία-Πολωνία, που διεξάγεται αργότερα.
Τα δεκάλεπτα 16-15, 34-31, 57-42, 75-54.
Το Βέλγιο δυσκόλευσε αρκετά την εθνική μας στο πρώτο ημίχρονο παίζοντας καλά στην άμυνα ενώ στην επίθεση «χτύπησε» στον αιφνιδιασμό και στα μακρινά σουτ. Από την άλλη η Ελλάδα ήταν άστοχη από τα 6,75 έχοντας 1/6 στην πρώτο δεκάλεπτο αλλά οι παίκτες της κυριάρχησαν στις δυο ρακέτες με τους Κουφό και Μπουρούση να κερδίζουν κατά κράτος τους ψηλούς του Βελγίου. Η Ελλάδα μετά το 16-15 της πρώτης περιόδου με ένα σερί 7-0 στην δεύτερη περίοδο κατάφερε να πάρει προβάδισμά 8 πόντων (23-15) αλλά οι Βέλγοι εκμεταλλευόμενοι κάποια αβίαστα λάθη που έκαναν οι παίκτες μας γρήγορα έκαναν το 23-21 στο 14΄. Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά μέχρι το τέλος του ημίχρονου που έληξε με βραχύ προβάδισμα της ελληνικής πλευράς (34-31).
Στο δεύτερο ημίχρονο το αντιπροσωπευτικό μας ανέβασε αισθητά την απόδοση του και πήρε τα ηνία του αγώνα. Ο Βασίλης Σπανούλης, που στο πρώτο ημίχρονο είχε πετύχει μόλις δύο πόντους από βολές, πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες και με δικό του καλάθι στο 26΄16” έκανε το 51-41 δίνοντας έτσι για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα πόντων στην εθνική μας. Από κει και πέρα η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη «πάτησε» το γκάζι μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 15 πόντων.

newego_LARGE_t_1101_54562764
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν φανερό πως ο αγώνας δεν μπορούσε να χαθεί για την Ελλάδα που με πρωταγωνιστή τον Μπουρούση, που τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους, αύξανε συνεχώς την διαφορά, που έφτασε μέχρι και τους 27 πόντους (71-44) 3 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Το τελικό 75-54 αντικατοπτρίζει την ξεκάθαρη διαφορά των δύο ομάδων με τους Έλληνες να παίρνουν μια πανάξια πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης.
ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 14 (1), Ζήσης 6 (2), Σπανούλης 7, Καλάθης 4, Περπέρογλου 2, Σλούκας 8, Καϊμακόγλου 1, Κουφός 13 (9 ριμπ.), Πρίντεζης 10, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 10 (2).
ΒΕΛΓΙΟ(Κάστεελς): Μπόσκο 2, Βαν Ρόσομ 13 (1), Ερβέλ 2, Ταμπού 6, Σέρον, Μουκούμπου, Ζιλέ 14 (3), Ντε Ζέου, Τούμπα 2, Σαλούμου 5, Λοτζέσκι 10 (2).
Τι δήλωσαν οι παίκτες της Εθνικής Ελλάδας:
Γιάννης Μπουρούσης: «Δεν έχει σημασία η απόδοσή μου. Είμαστε μια ομάδα και προσπαθούμε να δίνουμε τον καλύτερο μας εαυτό. Το επόμενο παιχνίδι είναι ζήτημα καρδιάς και διάθεσης. Θέλουμε να ξεκουραστούμε και να είμαστε πανέτοιμοι στα προημιτελικά. Το θέλαμε πάρα πολύ να περάσουμε, πονέσαμε γι’ αυτό τα προηγούμενα χρόνια. Μιλάμε για την Εθνική ομάδα. Έχουμε μπροστά μας ένα δύσκολο παιχνίδι, όποιος και να είναι ο αντίπαλος. Αυτός θα είναι ο τελικός για εμάς. Θα θυμηθώ το 2007. Οι Ισπανοί μας έκλεψαν εκείνο το παιχνίδι. Το έχω δει πολλές φορές από τότε και με πονάει».
Γιώργος Πρίντεζης: «Είναι σημαντικό να καταφέρνεις να κερδίζεις το πρώτο νοκ άουτ. Είναι το παιχνίδι που έχει το μεγαλύτερο άγχος. Συνεχίζουμε τον δρόμο μας, είτε με Ισπανία είτε με Πολωνία. Το Βέλγιο είναι μια περίεργη ομάδα. Παίζει πολύ στο ένας εναντίον ενός, σουτάρει πολύ. Έπρεπε να είμαστε πολύ προσεκτικοί».
Γιάννης Αντετοκούνμπο: «Παίξαμε πολύ δυνατά και ομαδικά. Πλέον πάμε στο ξενοδοχείο προκειμένου να κοιτάξουμε τα λάθη μας και να παρουσιαστούμε συγκεντρωμένοι, για το επόμενο παιχνίδι. Λογικά με την Ισπανία. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν λίγο αγχωμένοι, χάσαμε κάποιες μπάλες, γενικώς κάναμε λάθη. Στο β’ έπεσαν οι σφυγμοί, ακούσαμε τον κόουτς και φτάσαμε στη νίκη. Πιστεύω σε έναν παίκτη πάντα θα υπάρχει άγχος. Είναι καλό να υπάρχει, όμως δεν πρέπει να μας κυριεύει. Μακάρι να περάσουμε και στην τετράδα. Να παίξουμε όσο πιο δυνατά μπορούμε και να κάνουμε κάτι καλό στα προημιτελικά. Όποια ομάδα κι αν έλθει στη φάση των «8», είτε είναι η Ισπανία, είτε η Πολωνία θα προσπαθήσουμε να την κερδίσουμε».