Ευρωλίγκα: Μεγάλο «διπλό» στο Βερολίνο ο Παναθηναϊκός, με 65-59, επί της Άλμπα

panathinaikos

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο Top 16 της Ευρωλίγκας πέτυχε χθες ο Παναθηναϊκός, που επιβλήθηκε της Άλμπα Βερολίνου με 65-59 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου.

Νίκη-χρυσάφι ήταν η σημερινή για τους «πράσινους», που έφτασαν τις 4 σε 6 παιχνίδια και πλέον βρίσκονται «αγκαλιά» με την πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης, ενώ παραμένουν «ζωντανοί» και στο κυνήγι μίας εκ των δύο πρώτων προνομιούχων θέσεων. Αντίθετα, η Άλμπα με την 4η ήττα που γνώρισε μάλλον βγαίνει εκτός διεκδίκησης της πρόκρισης.

Χωρίς το Σλότερ, που έπαιξε για λίγο αλλά ήταν εκτός ρυθμού μετά τον τραυματισμό του και με το Μπατίστα εκτός αγώνα στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός έκανε μεγάλη εμφάνιση στο δεύτερο μέρος και πήρε δίκαια τη μεγάλη νίκη, χάρις στην εξαιρετική του άμυνα και τη μεγάλη εμφάνιση από τους Μαυροκεφαλίδη και Φώτση στην τελευταία περίοδο.

Η αστοχία των δύο ομάδων στο πρώτο 10λεπτο (μετά από περίπου 5 λεπτά αγώνα το σκορ ήταν 3-3!) ήταν το κυρίαρχο γεγονός στο διάστημα αυτό. Ο Παναθηναϊκός ήταν καλός αμυντικός και πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (5-10), αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 8-0 προηγήθηκαν 13-10. Το τυχερό τρίποντο του Σλότερ σε «νεκρό χρόνο» διαμόρφωσε το 13-13 στην πρώτη περίοδο.

Οι «πράσινοι» ήταν τραγικοί στο δεύτερο 10λεπτο. Κυρίως διότι έχασαν τον έλεγχο των ριμπάουντ, ενώ και επιθετικά οι παίκτες της ελληνικής ομάδας ήταν σε άσχημο βράδυ. Οι Γερμανοί, χωρίς να παίζουν καλό μπάσκετ, κατάφεραν να κυριαρχήσουν στα ριμπάουντ, ενώ με το Ρέντινγκ να πετυχαίνει 7 πόντους ξέφυγαν με 9 (29-20) λίγο πριν το ημίχρονο και τελικά το πρώτο μέρος έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται 29-22.

Το κακό βράδυ του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε στα πρώτα 4 λεπτά της 3ης περιόδου, όπου οι Γερμανοί ξέφυγαν με 11 πόντους (42-31), εκμεταλλευόμενοι την αστοχία και τα λάθη των «πρασίνων».

Από κει και πέρα, όμως, το συγκρότημα του Ιβάνοβιτς ανέβασε ρυθμό, πίεσε πάρα πολύ στην άμυνα κι από το στιγμή που απόκτησε τον έλεγχο στα ριμπάουντ βρήκε και τον τρόπο να σκοράρει φέροντας το ματς σε απόλυτη ισορροπία (45-45).

Οι «πράσινοι» με τη ψυχολογία στα ύψη και με εξαιρετική άμυνα έφτασαν το επί μέρους σκορ στο 4-23, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με 8 πόντους (50-58) περίπου 3.5 λεπτά πριν τη λήξη. Με δύο διαδοχικά τρίποντα του Φώτση η διαφορά «εκτοξεύθηκε» στο +11 (61-50).
Τα τραγικά λάθη, όμως, από τους παίκτες του Παναθηναϊκού στη συνέχεια ξαναέβαλαν τη γερμανική ομάδα στο ματς, καθώς μείωσε σε 59-62, αλλά η ψυχραιμία του Διαμαντίδη στις βολές έφερε το τελικό 59-65.

Κορυφαίος του «τριφυλλιού» ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 11 πόντους, ενώ άλλους 10 σημείωσαν οι Γιάνκοβιτς και Διαμαντίδης. Καθοριστική και η συμβολή του Αντώνη Φώτση (9π.), ο οποίος πέτυχε δύο μεγάλα (διαδοχικά) τρίποντα και μάζεψε δύο επιθετικά ριμπάουντ τη στιγμή που η Άλμπα έκανε την απέλπιδα προσπάθεια για να μειώσει.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

Με κορυφαίο το Στράτο Περπέρογλου η Αναντολού Εφές πέρασε με «διπλό» από το Μιλάνο, όπου επιβλήθηκε 73-71 της Αρμάνι, στην αυλαία του πρώτου γύρου του Top 16 της Ευρωλίγκας.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες έχουν ως εξής:
5ος Όμιλος

Γαλατασαράι (Τουρκία)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)                94-97 -παρ. (85-85κ.α.)
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-Μπαρτσελόνα (Ισπανία)                   97-73
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)  68-70
Άλμπα Βερολίνου (Γερμανία)-Παναθηναϊκός (ΕΛΛΑΔΑ)        59-65