Έβαλε… φρένο στη Νίκη ο Μακεδονικός

Φρένο στο αήττητο σερί της Νίκης έβαλε ο Μακεδονικός κερδίζοντας 1-2 στο Δημοτικό Στάδιο Νεάπολης. Ανώτεροι οι Θεσσαλονικείς στο α’ μέρος προηγήθηκαν 0-2, αλλά στην επανάληψη οι «κυανόλευκοι» τους πίεσαν ασφυκτικά, έχασαν ευκαιρίες και πέναλτι με τον Μοράρ (70’) σκοράροντας τελικά με τον Κάσσο στο 89’.

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος εφάρμοσε πάλι το 4-3-3 με την ακόλουθη σύνθεση: Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γκαραβέλης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Κάσσο, Ανδρέου, Μπαχανάκ και Αναστασίου. Ανασταλτικός χαφ ήταν ο Κυριακίδης με εσωτερικούς μέσους τους Παναγιωτίδη και Γαβριηλίδη. Την επιθετική τριπλέτα απάρτιζαν οι Ριμπέιρο (δεξιά), Κρητικός (αριστερά) και Μοράρ (κορυφή).

Παρόμοιο σύστημα επέλεξε και ο Στέλιος Μαλεζάς για τον Μακεδονικό. Την εστία υπερασπίστηκε ο Πεντρέου, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Χασάνογλου (δεξιά), Τσουκάνης (αριστερά), Περέιρα και Σαραγιώτης (σέντερ μπακ). «Εξάρι» ήταν ο Παναγιωτούδης με «οκτάρια» τους Χάσεκ και Τσιλιγγίρη. Στη γραμμή κρούσης αγωνίστηκαν οι Ραμίρες, Ζαφειράκης (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα) και Σιμόνι (σέντερ φορ).

Η πρώτη καλή στιγμή της Νίκης ήρθε στο 4’. Ο Κρητικός συνέκλινε από αριστερά και σούταρε δίπλα από το αριστερό δοκάρι (άουτ). Ο Μακεδονικός «απάντησε» δύο λεπτά αργότερα με το σουτ του Ζαφειράκη να φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι, με τον Γκαραβέλη όμως να ελέγχει την πορεία της μπάλας και να την αφήνει να κυλήσει εκτός αγωνιστικού χώρου.

Στο 10’ ο Ριμπέιρο εκτέλεσε φάουλ, ο Πεντρέου έκανε καθυστερημένη έξοδο, όμως η κεφαλιά του Κάσσου κατέληξε άουτ.

Η αλήθεια ότι το συγκρότημα του Στέλιου Μαλεζά παρουσιάστηκε καλά «διαβασμένο». Μάλιστα κατόρθωνε να κρατά την μπάλα στα πόδια του περιορίζοντας έτσι την απειλή για την εστία του.

Παρόλα αυτά με τη συμπλήρωση του 16ου λεπτού η Νίκη ήταν αυτή που έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Κυριακίδης εξαπέλυσε βολέ έξω από τη μεγάλη περιοχή, το οποίο πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από τη δεξιά συμβολή των δοκών.

Οι «κυανόλευκοι» έβγαζαν αρκετό εκνευρισμό βλέποντας τα πράγματα να μην πηγαίνουν όπως τα είχαν σχεδιάσει. Αυτό φαινόταν και από τα αχρείαστα φάουλ, τα οποία έκαναν δίνοντας το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να παίρνουν ανάσες.

Μάλιστα το συγκρότημα της Θεσσαλονίκης απείλησε δις στο 25’. Αρχικά ο Τσουκάνης μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, αλλά το γύρισμά του δεν ήταν καλό. Στην εξέλιξη της φάσης ο Σιμόνι βγήκε μόνος με τον Γκαραβέλη, αλλά για κακή του τύχη πάτησε την μπάλα δίνοντας τη δυνατότητα στον Μπαχανάκ να επέμβει.

Στο επόμενο λεπτό ο Κρητικός βρέθηκε σε θέση βολής. Ωστόσο το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από τα γκολπόστ.

Τελικά στο 29’ ο Μακεδονικός βρήκε αυτό που δικαιούταν βάσει της απόδοσής του. Ο Περέιρα έψαξε τον Ραμίρες, ο οποίος από τα δεξιά γύρισε παράλληλα με την εστία και ο Ζαφειράκης από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ (0-1).

Το 33’ ήταν λεπτό γεμάτο συγκινήσεις και για τους δύο «μονομάχους». Αρχικά για τη Νίκη ο Μπαχανάκ γύρισε για τον Ριμπέιρο, ο οποίος «χόρεψε» τρεις αντιπάλους του και πλάσαρε, για να αποκρούσει ενστικτωδώς ο Πεντρέου. Στην εξέλιξη της φάσης ο Παναγιωτίδης απέτυχε να παραβιάσει την ανυπεράσπιστη εστία.

Αμέσως μετά ο Μακεδονικός βγήκε στην κόντρα, με τον Σιμόνι να βρίσκεται τετ-α-τετ με τον Γκαραβέλη. Ωστόσο ο έμπειρος πορτιέρο απέκρουσε με το πόδι το πλασέ του Ιταλού σέντερ φορ.

Στο 40’ ο Μοράρ εκτέλεσε φάουλ, με την μπάλα να κοντράρει στο «τείχος» και να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν άσχημα το κόρνερ με πάσα δίνοντας το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να βγουν στην αντεπίθεση. Ο Ραμίρες έστρωσε για τον Παναγιωτούδη, που γύρισε για τον Σιμόνι και ο Αναστασίου στην προσπάθειά του να αποκρούσει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (0-2).

Η Νίκη «δεν παρέδωσε τα όπλα» και στο 45’ «φλέρταρε» με το γκολ δύο φορές. Πρώτα ο Ριμπέιρο σούταρε για να αποκρούσει με το αριστερό πόδι ο Πεντρέου σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Αναστασίου, ο οποίος θέλησε να εξιλεωθεί για το αυτογκόλ που πέτυχε. Όμως η μπάλα έφυγε «ξυστά» από το αριστερό δοκάρι (άουτ).

Με νέο πρόσωπο τον Λίταινα αντί του Γαβριηλίδη ξεκίνησε το β’ ημίχρονο η Νίκη, αλλά μόλις δύο λεπτά μετά την επανέναρξη του ματς, ο Μακεδονικός ήταν εκείνος που πλησίασε στο γκολ. Ο Σιμόνι μπήκε στη μεγάλη περιοχή και σούταρε, όμως ο Ανδρέου έβαλε την κόντρα σωτήρια για την ομάδα του.

Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη επίθεση των «πρασίνων», αφού στη συνέχεια δέχθηκαν έντονη πίεση από τους «κυανόλευκους». Η Νίκη κέρδισε φάουλ σε καλή θέση στο 52’, αλλά ο Ριμπέιρο ήταν απελπιστικά άστοχος, ενδεικτικό της απογοήτευσης των γηπεδούχων.

Στο 53’ ο Ραμίρες κέρδισε την κεφαλιά, την οποία εξουδετέρωσε εύκολα ο Γκαραβάλης, ενώ στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Πεντρέου να αναλάβει δράση «καπακώνοντας» την μπάλα σε σέντρα-σουτ του Ανδρέου.

Στο 56’ ο Ναά αντικατέστησε τον Αναστασίου και στο επόμενο λεπτό ο Κρητικός εμβόλισε την αντίπαλη οπισθοφυλακή από αριστερά κι ενώ είχε αρκετές επιλογές πραγματοποίησε άστοχη σέντρα προκαλώντας τη δυσαρέσκεια των φιλάθλων. Ο ίδιος παίκτης είχε μια καλή προσπάθεια και σουτ, το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Πεντρέου.

Ο Αλβανός με ελληνική υπηκοότητα τερματοφύλακας πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση στο 61’. Ο Μοράρ σούταρε, ο Πεντρέου πετάχθηκε στο αριστερό «παραθυράκι» και βρήκε ελάχιστα την μπάλα στέλνοντάς τη να χτυπήσει στο εσωτερικό της αριστερής δοκού, χωρίς να καταλήξει στην εστία.

Οι «κυανόλευκοι» άρχισαν να πολιορκούν ασφυκτικά τα αντίπαλα καρέ ζητώντας ένα γκολ, που θα τους ξαναέβαζε στο παιχνίδι. Κινούμενος προς αυτή την κατεύθυνση ο κ. Ελευθερόπουλος έριξε στη «μάχη» τους Πολίτη και Τζιώρα αντί των Παναγιωτίδη και Κρητικού αντίστοιχα. Πλέον το σύστημα έγινε 4-4-2.

Ο Πολίτης θέλησε να γίνει παράγοντας του ματς στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, όταν μπήκε στην περιοχή και σέντραρε, με τον Τσουκάνη να αποκρούει με το χέρι (69’). Ο κ. Μέγας καταλόγισε την «εσχάτη των ποινών» και την εκτέλεση ανέλαβε ο Μοράρ στο αμέσως επόμενο λεπτό. Ωστόσο το χτύπημά του ήταν κάκιστο και ο Πεντρέου έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε.

Η αρνητική αυτή εξέλιξη έριξε ακόμη πιο χαμηλά την ψυχολογία των γηπεδούχων, που έβλεπαν τα χρονικά περιθώρια να στενεύουν και η ροή του αγώνα να μην αλλάζει. Αυτό φάνηκε ξεκάθαρά και στην ενέργεια του Λίταινα, ο οποίος έχοντας καλό οπτικό πεδίο σημάδεψε τα… ύψη (80’). Στο επόμενο λεπτό ο Πεντρέου έκλεισε τη δεξιά του γωνία έγκαιρα λέγοντας «όχι» στον Ριμπέιρο.

Στο 84’ ήταν η σειρά του Τζιώρα να σπαταλήσει μια ευκαιρία. Ο έμπειρος στράικερ δέχθηκε πάσα από τον Κάσσο, αλλά το απευθείας σουτ πέρασε πάνω από την εστία.

Τελικά στο 89’ η Νίκη βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Κάσσος με κεφαλιά «κάρφωσε» την μπάλα στα δίχτυα (1-2), αλλά δεν υπήρχαν άλλα χρονικά περιθώρια για να αλλάξει κάτι στο παιχνίδι, με τον Μακεδονικό να παίρνει μια μεγάλη νίκη.

Παρά την ήττα οι ποδοσφαιριστές της Νίκης χειροκροτήθηκαν από τον κόσμο, που έδωσε δυναμικό «παρών» και στη χθεσινή αναμέτρηση.

Διαιτητής: Μέγας (Πιερίας).

Βοηθοί: Πριονάς, Ιωάννου (Εύβοιας).

4η διαιτητής: Τσιοφλίκη (Λάρισας)

Κίτρινες: Ριμπέιρο, Λίταινας – Περέιρα, Μελετίδης.

ΝΙΚΗ: Γκαραβέλης, Κάσσος, Αναστασίου (56’ Ναά), Ανδρέου, Μπαχανάκ, Κυριακίδης (77’ Πέττας), Παναγιωτίδης (67’ Πολίτης), Γαβριηλίδης, Ριμπέιρο, Κρητικός (67’ Τζιώρας), Μοράρ.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: Πεντρέου, Χασάνογλου, Τσιλιγγίρης (73’ Λυμπεράκης), Σαραγιώτης, Περέιρα, Χάσεκ (84’ Σανγκινέτι), Παναγιωτούδης, Ραμίρες (84’ Μελετίδης), Ζαφειράκης (64’ Λεωνιδόπουλος), Τσουκάνης, Σιμόνι (73’ Μπιανκόνι).