Έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ ο Βόλος 2004

Βόμβα μεγατόνων παραλίγο να ρίξει στην Α’ Εθνική γυναικών ο Α.Σ. Βόλος 2004. Για την 3η αγωνιστική του βορείου ομίλου οι «ερυθρόλευκες» υποδέχθηκαν τον επί σειρά ετών πρωταθλητή ΠΑΟΚ από τον οποίο ηττήθηκαν 1-2 με πολύ μεγάλη δυσκολία.

Μία πολύ μεγάλη έκπληξη πήγε να κάνει ο Α.Σ. Βόλος 2004 χθες το απόγευμα στο βοηθητικό του ΕΑΚ. Με γκολ από τα… αποδυτήρια προηγήθηκε του πανίσχυρου ΠΑΟΚ και μπορεί γρήγορα να δέχθηκε την ισοφάριση, αλλά κρατούσε το «Χ» μέχρι τα μισά της επανάληψης, που δέχθηκε ακόμη ένα τέρμα. Οι παίκτριες της Έλενας Κουσκούνη κατέβαλαν τεράστια προσπάθεια και με λίγη τύχη θα μπορούσαν να πάρουν κάτι από αυτό το παιχνίδι.

Η προπονήτρια της βολιώτικης ομάδας παρέταξε την Κάας κάτω από τα δοκάρια, την Γρηγοριάδη στο δεξιό άκρο της άμυνας και την Καρακάνα στο αριστερό, ενώ η Νικοπούλου με την Βέτσικα ήταν οι δύο στόπερ. Παπαδοπούλου και Κατσιγιάννη τοποθετήθηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, με την Κέκου να παίζει από τα δεξιά και την Ζήγρα από τα αριστερά, ενώ η Νέννε και η Κοκμοτού έπαιξαν στην επίθεση.

Ο Α.Σ. Βόλος 2004 έκανε ιδανική αρχή στο ματς, αφού πριν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Η Γρηγοριάδη εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από τις αμυνόμενες και η Βέτσικα με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 1-0.

Όμως οι γηπεδούχες δεν χάρηκαν για πολύ το προβάδισμά τους, αφού στο 3’ η Χαλατσογιάννη έφερε το ματς στα ίσα με σουτ εντός περιοχής (1-1).

Όπως ήταν λογικό ο ΠΑΟΚ είχε περισσότερη ώρα τη μπάλα στην κατοχή του, αλλά ο Βόλος 2004 ήταν άριστα στημένος στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα, απείλησε στο 10ο λεπτό όταν η Κοκμοτού τροφοδότησε την Κέκου, που ανακόπηκε την τελευταία στιγμή, ενώ ήταν σε πλεονεκτική θέση. Για τις φιλοξενούμενες, σουτ της Βαρδαλή στο 20’ πέρασε άουτ, όπως και η κεφαλιά της Ακίντα στο 34’, ενώ σε σουτ της Γιαννακά στο 45’ η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχες δεν απειλήθηκαν μέχρι το 68ο λεπτό, όπου ήρθε το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ. Σκόρερ ήταν η Καλέση μετά από σέντρα της Ακίντα. Με το εις βάρος τους 1-2, οι Βολιώτισσες προσπάθησαν και πήραν μέτρα στο γήπεδο, αλλά δεν δημιούργησαν κλασική ευκαιρία για την ισοφάριση. Το σκορ δεν άλλαξε και έτσι, έστω και δύσκολα, ο ΠΑΟΚ πήρε το «τρίποντο», ενώ ο Α.Σ. Βόλος 2004 έμεινε με τις καλές εντυπώσεις για την εμφάνισή του.

Διαιτητής: Φακής (ΕΠΣ Λάρισας).
Βοηθοί: Μπουρονίκος, Νάκας (ΕΠΣ Λάρισας).
ΒΟΛΟΣ 2004: Κάας, Γρηγοριάδη, Καρακάνα (30’ Σύρμου), Νικοπούλου, Βέτσικα, Παπαδοπούλου (85’ Νάνου), Νέννε, Ζήγρα, Κέκου (65’ Γκέκα), Κατσιγιάννη, Κοκμοτού.