Euro: Στους “8” το Βέλγιο, άφησε εκτός την Πορτογαλία

Το εισιτήριο για τις 8 καλύτερες ομάδες του Euro 2020 εξασφάλισε το βράδυ της Κυριακής (27/6) το Βέλγιο, μετά τη νίκη του με 1-0 επί της Πορτογαλίας στη Σεβίλλη.

Χάρη σε ένα τέρμα του Τ. Αζάρ στο 42’, οι «κόκκινοι διάβολοι» εκθρόνισαν την ομάδα του Φερνάντο Σάντος και ετοιμάζουν βαλίτσες για τα Μόναχο όπου και θα αντιμετωπίσουν την Ιταλία σε έναν απίθανο προημιτελικό.

Σε γενικές γραμμές, πάντως, οι Ίβηρες ήταν καλύτεροι και στα 90 λεπτά. Μάλιστα, στο δεύτερο ημίχρονο είχαν ευκαιρίες και δοκάρι για να φέρουν το ματς στα… ίσια και να το στείλουν στην παράταση.

Οι Ίβηρες ήταν πιο επικίνδυνοι στο πρώτο μισάωρο του αγώνα. Κατάφεραν να κόψουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους, έχοντας και δύο σημαντικές ευκαιρίες. Στο 6’ ο Ζότα σούταρε συρτά από πλεονεκτική θέση όμως αστόχησε ενώ στο 25’ το χτύπημα φάουλ του Κριστιάνο Ρονάλντο εξουδετερώθηκε από τον Κουρτουά. Σιγά, σιγά οι Βέλγοι άρχισαν να ανεβαίνουν και, αφού στο 37’ απείλησαν με το σουτ του Μενιέ που έφυγε λίγο έξω, στο 42’ ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι… σκορ με βολίδα του Τ. Αζάρ έξω από την περιοχή.

Η Πορτογαλία μπήκε πιο αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο, αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης. Και έφτασε σε αρκετές περιπτώσεις κοντά στο να το πετύχει, την ίδια ώρα που οι Βέλγοι ήταν ακίνδυνοι. Στο 58’ ο Ζότα πέταξε στα… σκουπίδια την εξαιρετική πάσα του Κριστιάνο Ρονάλντο σουτάροντας ψηλά, στο 61’ η κεφαλιά του Ζοάο Φέλιξ σταμάτησε πάνω στον Κουρτουά ενώ στο 82’ ο Βέλγος τερματοφύλακας είπε «όχι» και σε εκείνη του Ντίας. Η μεγαλύτερη ωστόσο φάση των Ιβήρων ήρθε στο 83’. Ο Γκερέιρο έκανε το πλασέ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Στα λεπτά που απέμεναν, οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος αύξησαν την πίεσή τους αλλά ούτε στο 88’ μπόρεσαν να σκοράρουν αφού ο Κουρτουά απέκρουσε και την προβολή του Αντρέ Σίλβα.

Διαιτητής ήταν ο Μπριχ (Γερμανία), με βοηθούς τους Μπορς (Γερμανία) και Λουπ (Γερμανία). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Φριτς (Γερμανία) και AVAR οι Ντίνγκερτ (Γερμανία), Γκίτελμαν (Γερμανία) και Ντάνκερτ (Γερμανία). Τέταρτος ήταν ο Καμπάκοφ (Ρωσία).

ΒΕΛΓΙΟ (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ):Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Βερμάελεν, Μενιέ, Τ. Αζάρ (90+5’ Ντεντόκερ), Τίλεμανς, Βίτσελ, Ντε Μπρόινε (48’ λ.τρ. Μέρτενς), Ε. Αζάρ (88’ λ.τρ. Καράσκο), Λουκάκου.
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Ρούι Πατρίσιο, Νταλότ, Ντίας, Πέπε, Γκερέιρο, Μουτίνιο (56’ Ζοάο Φέλιξ), Ρενάτο Σάντσες (79’ Ολιβέιρα), Παλίνια (79’ Ντανίλο), Μπερνάρντο Σίλβα (56’ Μπρούνο Φερνάντες), Ζότα (70’ Αντρέ Σίλβα), Κριστιάνο Ρονάλντο.