Euro: “Ξόρκισε” την κατάρα η Αγγλία, 2-0 τη Γερμανία

Η Αγγλία απέκλεισε (2-0) για πρώτη φορά τη Γερμανία σε μεγάλη διοργάνωση, είναι στα προημιτελικά και ο δρόμος μέχρι το φινάλε φαντάζει ιδανικός.
Θεωρητικά ήταν το μεγαλύτερό της εμπόδιο μέχρι τον μεγάλο τελικό, αν και με όσα έχουμε δει στο φετινό Euro δύσκολα μπορεί να το πει κάποιος. Όπως και να ‘χει η Αγγλία σε ένα ματς που ξύπνησε μνήμες ’96 στο «Γουέμπλεϊ» (παρουσία 45.500 θεατών) έριξε στο καναβάτσο τη Γερμανία για πρώτη φορά μετά τον τελικό του Μουντιάλ το 1966.

Το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν ιδιαίτερα ποιοτικό, με την πρώτη αξιόλογη φάση να έρχεται από την Αγγλία στο 16’ με το μακρινό σουτ του Στέρλινγκ που έδιωξε σε κόρνερ ο Νόιερ.

Ουσιαστικά η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε στο 45’+1′ όταν ο Στέρλινγκ έκανε πανέμορφη ενέργεια και κόπηκε λίγο έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Κέιν που ήταν μόνος με τον Νόιερ, με τον Χούμελς όμως να σώζει με τρομερό τάκλιν!

Η ομάδα του Λεβ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και απείλησε με το «καλημέρα». Ο Χάβερτς έπιασε απίθανο γυριστό σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά ο Πίκφορντ πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση και από εκεί και πέρα και για το επόμενο μισάωρο το ματς «έσβησε».

Η είσοδος του Γκρίλις ήταν αυτή που άλλαξε κάπως τα δεδομένα και έκανε την Αγγλία πιο κινητική. Έτσι, στο 75ο λεπτό η Αγγλία άλλαξε πανέμορφα έξω από την περιοχή του Νόιερ, ο Σο σέντραρε από αριστερά και ο Στέρλινγκ πλάσαρε από κοντά για το 1-0.

Έξι λεπτά αργότερα ο Τόμας Μίλερ έχασε τεράστια ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, καθώς έφυγε μόνος του σχεδόν από το κέντρο, βρέθηκε φάτσα με τον Πίκφορντ αλλά πλάσαρε άστοχα!

Τελικά στο 86ο λεπτό ο Γκρίλις σέντραρε από αριστερά και ο Κέιν με κοντινή κεφαλιά χαράκι έκανε το 2-0.

Πλέον, τα «τρία λιοντάρια» περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στα προημιτελικά (Σουηδία ή Ουκρανία), ενώ θα χρειαστεί να φύγουν για πρώτη φορά από το Λονδίνο, με το επόμενο παιχνίδι να γίνεται στη Ρώμη.

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σαουθγκέιτ): Πίκφορντ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Γουόκερ, Σο, Ράις (87’ Χέντερσον), Φίλιπς, Τρίπιερ, Σακά (69’ Γκρίλις), Στέρλινγκ, Κέιν
ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γιόακιμ Λεβ): Νόιερ, Γκίντερ (87’ Τσαν), Γκόζενς (87’ Σανά), Χούμελς, Ρίντιγκερ, Κίμιχ, Κρόος, Γκορέτσκα, Μίλερ (90+1’ Μουσιάλα), Χάβερτς, Βέρνερ (68’ Γκνάμπρι).