Euro: Η ώρα της στέψης στο Γουέμπλεϊ

Απόψε το βράδυ θα γνωρίζουμε την ομάδα που θα κατακτήσει το Euro, καθώς στις 22.00 (ΑΝΤ1) στο Γουέμπλεϊ, παρουσία 60.000 θεατών, θα αναμετρηθούν Αγγλία και Ιταλία στον τελικό της διοργάνωσης.

Θα επιστρέψουν στο θρόνο οι Ιταλοί μετά από 53 χρόνια ή για πρώτη φορά φέτος οι Άγγλοι θα στεφτούν πρωταθλητές Ευρώπης; Η Αγγλία ξόρκισε την κατάρα των αποκλεισμών στους τέσσερις προηγούμενους ημιτελικούς μεγάλων διοργανώσεων (Μουντιάλ 1990 και 2018, Euro του 1968 και 1996) και για πρώτη φορά μετά από 55 χρόνια προκρίθηκε στον τελικό κορυφαίου τουρνουά.

Σε ότι αφορά το Ιταλία-Αγγλία αυτή είναι η τρίτη συνάντηση των δύο ομάδων σε τελική φάση Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, με τους «ατζούρι» να είναι αήττητοι στις δύο προηγούμενες αναμετρήσεις. Πρώτη φορά είχαν κοντραριστεί το 1980 με τους Ιταλούς να επικρατούν με 1-0 για τη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων, είχαν τερματίσει δεύτεροι και είχαν πάρει το εισιτήριο για το μικρό τελικό, με τους Άγγλους από την άλλη να μένουν τρίτοι στο γκρουπ.

Πέρασαν 32 χρόνια για να συναντηθούν ξανά με το Euro του 2012 να φέρνει αντιμέτωπους Άγγλους και Ιταλούς στα προημιτελικά. Σκορ δεν υπήρξε σε 120 λεπτά, με το ματς να οδηγείται στα πέναλτι και της «σκουάντρα ατζούρα» να επικρατεί με 4-2 στην πορεία της προς το χαμένο τελικό με τους Ισπανούς.

Η Ιταλία πέρασε στον τελικό στα πέναλτι, καθώς απέκλεισε την Ισπανία με 4-2, με τον κανονικό αγώνα και την παράταση να μένουν στο 1-1. Είχε και τύχη η Ιταλία, καθώς επέλεξε προσεκτική τακτική και ήταν πίσω από την μπάλα. Η Ισπανία ήταν καλύτερη και έχασε πιο σημαντικές ευκαιρίες. Έπαιξε στην κόντρα επίθεση η ομάδα του Μαντσίνι και προηγήθηκε με τον Κιέζα του 60’. Κατόπιν οπισθοχώρησε υπερβολικά και με λάθος επιλογές στις αλλαγές, στο 80’ δέχθηκε την ισοφάριση. Στην παράταση είχε και πάλι προβλήματα και κράτησε με κόπο το 1-1. Η Ιταλία μ’ αυτό το αποτέλεσμα επέκτεινε το αήττητο σερί στα 32 παιχνίδια, με 27 νίκες και έξι ισοπαλίες. Η τελευταία ήττα χρονολογείται στις 10 Σεπτεμβρίου του 2018.

Ο αριστερός μπακ Σπινατσόλα είναι τραυματίας και χάνει τον τελικό. Προλαβαίνουν Κιέζα και Έμερσον.

Τα πανηγύρια δεν έχουν τέλος στην Αγγλία, μετά το 2-1 στην παράταση επί της Δανίας και πρόκριση σε τελικό μεγάλης διοργάνωσης για πρώτη φορά από το 1966. Φιλοσοφία καρμπόν σε όλα τα ματς. Φουλ μπάστιμο από το ξεκίνημα και προσπάθεια  να γίνει το αφεντικό. Από απίστευτο φάουλ (με το πρώτο γκολ που δέχτηκε στο τουρνουά ο Πίκφορντ) στο ημίωρο η Δανία πήρε κεφάλι στο σκορ. Από κει και μετά η Αγγλία κατάφερε να γυρίσει το ματς. Με αυτογκόλ στο 39’, ενώ στην επανάληψη με αμφισβητούμενο πέναλτι ο Χάρι Κέιν, με διπλή προσπάθεια, έδωσε τη νίκη-πρόκριση στους Άγγλους.

Οι τελικοί του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος έχουν προσφέρει δυνατές συγκινήσεις, με γκολ, ανατροπές και εκπλήξεις και δεν ξεχνάμε, βέβαια, πως για την Ελλάδα ξεχωρίζει ο τελικός του 2004, στον οποίο η Εθνική ομάδα κέρδισε με 1-0 την Πορτογαλία, κατέκτησε τον τρόπαιο και πέτυχε τη μεγαλύτερη έκπληξη στη διοργάνωση.

Πιθανές συνθέσεις

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Μαγκουάιρ, Στόουνς, Γουόκερ, Σο, Μάουντ, Ράις, Φίλιπς, Στέρλινγκ, Σάκα, Κέιν
ΙΤΑΛΙΑ: Ντοναρούμα, Μπονούτσι, Κιελίνι, Εμερσον, Ντι Λορέντσο, Βεράτι, Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Ινσίνιε, Κιέζα, Ιμόμπιλε.