Euro: Εξαιρετική η Τσεχία έστειλε την Ολλανδία σπίτι της

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση την Κυριακή (27/6), η Τσεχία επικράτησε με 2-0 της Ολλανδίας στη Βουδαπέστη και προκρίθηκε στους «16» του Euro 2020.

Περιορίζοντας στο έπακρο τα ατού των «οράνιε», η ομάδα του Γιάροσλαβ Σιλχάβι έκανε την έκπληξη του τουρνουά και πλέον πηγαίνει στο Μπακού για να κοντραριστεί με τη Δανία για μία θέση στα ημιτελικά.

Παίζοντας έξυπνα, ξεχαρβαλώνοντας τον ολλανδικό μηχανικό που από τη φύση του παράγει και κάνει φάσεις, οι Τσέχοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχαν από το 55’ και με τέρματα των Χόλες (68’) και Σικ (80’) έφτασαν στη νίκη.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τους «οράνιε» να έχουν ελαφρώς την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά να μη μπορούν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για γκολ καθώς η Τσεχία έτρεξε πολύ και πρέσαρε ψηλά, δυσκολεύοντάς τους στην ανάπτυξη. Μάλιστα, οι παίκτες του Γιάροσλαβ Σιλχάβι ήταν εκείνοι που είχαν δύο κλασικές ευκαιρίες. Αρχικά στο 22’, με την κεφαλιά του Σούτσεκ να φεύγει άουτ και στη συνέχεια στο 38’ όταν ο Μπάρακ σούταρε από θέση βολής αλλά ο Ντε Βράι τον έκοψε σωτήρια.

Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους οι ισορροπίες άλλαξαν καθώς ο Ντε Λιχτ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα επειδή σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι ενώ ο Σικ είχε αποκτήσει πλεονέκτημα κι έμπαινε στην περιοχή. Η εξέλιξη αυτή έδωσε… φτερά στους τυπικά φιλοξενούμενους οι οποίοι στο 64’ έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ όταν ο Ντάμφρις αποσόβησε σουτ του Καντεράμπεκ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ωστόσο ευτύχησαν να πάρουν… κεφάλι στο σκορ με κοντινή κεφαλιά του Χόλες. Στη συνέχεια, οι Ολλανδοί ρίσκαραν για την ισοφάριση και το πλήρωσαν με ένα δεύτερο γκολ στο 80’. Ο Χόλες από σκόρερ χρίστηκε δημιουργός, βρίσκοντας μέσα από την περιοχή τον Σικ, που με πλασέ νίκησε τον Στεκέλενμπουργκ διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Διαιτητής ήταν ο Καράσεφ (Ρωσία), με βοηθούς τους Ντεμέσκο (Ρωσία) και Γκαβρίλιν (Ρωσία). Υπεύθυνος VARήταν ο Άτγουελ (Αγγλία) και AVAR οι Κάβαναγκ (Αγγλία), Μπετς (Αγγλία) και Γκιλ (Πολωνία). Τέταρτη ήταν η Φραπάρ (Γαλλία).

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Φρανκ Ντε Μπουρ): Στεκέλενμπουργκ, Ντάμφρις, Ντε Βράι, Ντε Λιχτ, Μπλιντ (81’ Τίμπερ), Φαν Άνχολτ (81’ Μπεργκχάους), Ντε Ρουν (73’ Βέγκχορστ), Φ. Ντε Γιονγκ, Βαϊνάλντουμ, Μάλεν (57’ Πρόμες), Ντεπάι.
ΤΣΕΧΙΑ (Γιάροσλαβ Σιλχάβι): Βάτσλικ, Τσούφαλ, Σελούστκα, Κάλας, Καντεράμπεκ, Χόλες (85’ Κραλ), Σούτσεκ, Μάζοπουστ (79’ Γιάνκτο), Σέβτσικ (85’ Χλόζεκ), Μπάρακ (90+2’ Σαντίλεκ), Σικ (90+2’ Κρμέντσικ).