Euro: Αγχώθηκε αλλά προκρίθηκε στη παράταση η Ιταλία

Αγχώθηκε, πίεσε, αλλά πέρασε… Η Αυστρία έβαλε δύσκολα στην Ιταλία αλλά οι αλλαγές του Μαντσίνι έδωσε τη νίκη 2-1 στην παράταση, αλλά και την πρόκριση στους «8», το βράδυ του Σαββάτου (26/6) στο «Γουέμπλεϊ».
Η «σκουάντρα ατζούρα» έσπασε ανεπανάληπτο ρεκόρ καθώς έμεινε αήττητη για 31ο σερί παιχνίδι και μάλιστα βρίσκεται στις κορυφαίες οκτώ ομάδες του τουρνουά, όπου θα κοντραριστεί με τον νικητή του ζευγαριού Βέλγιο – Πορτογαλία.

Η πρόκριση ήρθε με ένα δραματικό τρόπο, όμως οι «ατζούρι» δοκίμασαν τις αντοχές τους απέναντι σε μια εξαιρετική Αυστρία που ήταν καλά οργανωμένη και ήταν διατεθειμένη να κλέψει την παράσταση.

Ωστόσο, χρειάστηκε η συνδρομή του Κιέζα, ο οποίος μπήκε στο ματς στο 84′ και στο ξεκίνημα της παράτασης της έδωσε το εισιτήριο κόντρα στη ζόρικη ομάδα του Φόντα. Ο εξτρέμ της Γιουβέντους ξεκλείδωσε την πρόκριση και ο Πεσίνα που ξανασκόραρε στο τουρνουά, καθάρισε για το 2-1.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ιταλία να κάνει ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος, δίχως όμως να μπορεί αυτό να το μετουσιώσει σε καθαρές ευκαιρίες. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι χάθηκε στο 17’ όταν έπειτα από προσπάθεια ου Σπινατσόλα, ο Μπαρέλα έκανε το δυνατό σουτ αλλά ο Μπάχμαν απέκρουσε πολύ δύσκολα με τα πόδια.

Οι «ατζούρι» είχαν σαφώς την κατοχή και έπαιζαν ψηλά και στο 18’ ήταν μάλλον η μοναδική φάση που οι Αυστριακοί βρήκαν χώρο στην κόντρα αλλά το μακρινό σουτ του Αρναούτοβιτς έφυγε ψηλά.

Ωστόσο, η καλύτερη φάση του πρώτου μέρους άνηκε για την γειτονική χώρα, όταν ο Ιμόμπιλε έπιασε τρομερό σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας και δεν του επέτρεψε να σκοράρει ένα πανέμορφο τέρμα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τελείως διαφορετικό. Η Αυστρία μπήκε δυνατά και στο 52’ το φάουλ του Αλάμπα από το ημικύκλιο πέρασε μόλις άουτ την ώρα που η ομάδα του είχε πάρει μέτρα και έβγαινε όχι μόνο στην κόντρα αλλά και στην επίθεση. Μάλιστα, στο 65’, ο Αρναούτοβιτς άνοιξε το σκορ, όμως το γκολ του ακυρώθηκε αφού το VAR έδειξε ότι ήταν εκτεθειμένος μετά την κεφαλιά-πάσα του Αλάμπα.

Η «σκουάντρα ατζούρα» δεν έβγαλε την ίδια πίεση στην επανάληψη, δεν ήταν και τόσο επικίνδυνη. Κάπως έτσι η πρόκριση μετατέθηκε για να κριθεί στην παράταση.

Οι αλλαγές έφεραν την πρόκριση για την «σκουάντρα ατζόυρα»

Οι Ιταλοί, στην παράταση είχαν τον τρόπο για να πάρουν τη νίκη με τον τρόπο που εκείνοι ξέρουν. Με τον ξεκούραστο Κιέζα, ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής από δύσκολη θέση και να εκτελεί, ο Μπάχμαν νικήθηκε και η Αυστρία αναγκάστηκε να ρισκάρει. Μάλιστα, ο νεαρός εξτρέμ σκόραρε 25 χρόνια μετά τον πατέρα του σε τελική φάση EURO.

Στο δεύτερο μέρος της παράτασης, η «σκουάντρα ατζούρα» δέχθηκε πίεση στο τέλος και αφού δεν έκανε γκολ τις καλές προϋποθέσεις σε κόντρες, είχαμε δραματικό φινάλε. Στα επόμενα λεπτά όταν ο Ντοναρούμα κράτησε την εστία του ανέπαφη στα επικίνδυνα σουτ των Σάουμπ και Σάμπιτζερ.

Ωστόσο, στο 114’, η Αυστρία κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Ντοναρούμα για πρώτη φορά στη διοργάνωση , όταν από εκτέλεση κόρνερ του Αλάμπα στο πρώτο δοκάρι ο Κάλαϊτζιτς με κεφαλιά-ψαράκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 2-1, με τους Ιταλούς να πανηγυρίζουν στο τέλος την πρόκριση, και την ομάδα του Φόντα να αποκλείεται με ψηλά το κεφάλι.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Άγγλος Άντονι Τέιλορ, με βοηθούς τους επίσης Άγγλους Γκάρι Μπέσγουικ και Άνταμ Ναν, τέταρτος ο Ελβετός Σάντρο Σάρερ και στο VAR ο Άγγλος Στούαρτ Άτγουελ.

Κίτρινες: 50’ Ντι Λορέντζο, 51’ Μπαρέλα – 2’ Αρναούτοβιτς, 103’ Χιντερέγκερ, 120+1’ Ντράγκοβιτς

ΙΤΑΛΙΑ (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντζο, Μπονούτσι, Ατσέρμπι, Σπινατσόλα, Μπαρέλα (68′ Πεσίνα), Ζορζίνιο, Βεράτι (68′ Λοκατέλι), Μπεράρντι (84′ Κιέζα), Ιμόμπιλε (84′ Μπελότι), Ινσίνιε (108′ Κριστάντε)
ΑΥΣΤΡΙΑ (Φράνκο Φόντα): Μπάχμαν, Λάινερ (114′ Τρίμελ), Ντράγκοβιτς, Χιντερέγκερ, Αλάμπα, Ξ. Σλάγκερ (106′ Γκρέγκοριτς), Γκρίλιτς (106′ Σάουμπ), Λάιμερ (114′ Ιλσάνκερ), Ζάμπιτσερ, Μπαουμγκάρτνερ (90′ Σεπφ), Αρναούτοβιτς (97′ Κάλαϊτζιτς)