Euro 2016: Στα τελικά Σλοβακία και Ουγγαρία

slo1_0

Με μεγάλη νίκη με 4-2 μέσα στο Λουξεμβούργο η Σλοβακία πανηγύρισε την πρόκριση της στα τελικά του Euro 2016, την ώρα που η Ουκρανία έχανε στην έδρα της με 1-0 από την Ισπανία και έμενε εκτός.

Χάρη σ’ ένα δαιμονικό εξάλεπτο (μεταξύ 24΄ και 30΄) σκόραραν τρεις φόρες οι Σλοβάκοι με δράστες τους Χάμτσικ, Νέμεκ και του γνωστού από τον ΠΑΟΚ Μακ και πήρε κεφάλι με 0-3 στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο 45λεπτο το Λουξεμβούργο αντεπιτέθηκε, μείωσε με Μουτς και Γκέρσον σε 2-3, όμως στο τέλος δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή καθώς ο Χάμσικ στο 91΄ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-4.

H Iσπανία κέρδισε με γκολ του Γκασπάρ, ενώ έχασε πέναλτι ο Φαμπρέγκας και έτσι οι Ουκρανοί έμειναν εκτός και η Ουγγαρία από τον όμιλο της Ελλάδας πέρασε ως η 3η καλύτερη στα τελικά!

Αέρας… πέρασε η Αγγλία με 3-0 μέσα στην Λιθουανία, ενώ η Σλοβενία κέρδισε με άγχος 2-0 μέσα στο Σαν Μαρίνο. Ισοπαλία δίχως γκολ στα ματς Λευκορωσία – Σκόπια, ενώ στο 94′ έβαλε γκολ και κέρδισε στην Εσθονία η Ελβετία.

Ας δούμε αναλυτικά, ποιοι προκρίνονται -μέχρι στιγμής- απευθείας και ποιοι έχουν το δικαίωμα να διεκδικήσουν ένα εισιτήριο μέσω των μπαράζ (απομένει ο 1ος, ο 2ος κι ο 8ος όμιλος για να ολοκληρωθεί η διαδικασία):

Δανία (9ος όμιλος)

Αξίζει να σημειωθεί πως οι τρίτοι των ομίλων, μπαίνουν σε ένα μίνι πρωτάθλημα το οποίο θα δώσει τα υπόλοιπα εισιτήρια για τη Γαλλία. Ωστόσο, η τρίτη ομάδα που έχει μαζέψει συνολικά τους περισσότερους βαθμούς, πηγαίνει απευθείας στα τελικά του Euro. Αυτό το κατάφερε η Ουγγαρία, καθώς η μόνη που την απειλούσε ήταν η Ουκρανία, η οποία σήμερα δεν μπόρεσε να νικήσει.