Euro 2016: Προκρίθηκε η Ρωσία – Στα μπαράζ η Σουηδία

russia1_3

Η Ρωσία κέρδισε με 2-0 το Μαυροβούνιο στην τελευταία αγωνιστική του 7ου ομίλου και πέρασε απευθείας στο Euro της Γαλλίας, αφήνοντας τρίτους (και στα μπαράζ) τους Σουηδούς.

Στο 33ο λεπτό ο Κούζμιν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και στο 37ο λεπτό ο Κοκόριν με πέναλτι έκανε το 2-0 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Οριστικά στην τρίτη θέση η Σουηδία, η οποία έκανε το… καθήκον της απέναντι στην Μολδαβία αλλά δεν είδε το Μαυροβούνιο να κάνει τη ζημιά στους ρώσους. Έτσι πλέον θα αναζητήσει την πρόκριση στην τελική φάση στα μπαράζ. Στο παιχνίδι ο Ιμπραϊμοβιτς άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό και το Ζενγκίν στο 48ο έκανε το 2-0. Η πρωτοπόρος Αυστρία ολοκλήρωσε πανηγυρικά την πορεία της στα προκριματικά. Νίκησε 3-0 το Λιχτενστάιν με τον Αρναούτοβιτς να σκοράρει στο 12ο και τον Γιάνκο στο 54ο και 57ο λεπτό.