Έτρεχε με… εκατό η Νίκη

Σκορ και θέαμα από τη Νίκη Βόλου, που μετέτρεψε άλλο ένα εντός έδρας ματς σε εύκολη νίκη και φοβερή μπασκετική παράσταση για τους φιλάθλους της. Χθες, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, συνέτριψε 100-72 τη ΓΕ Αγρινίου, έχοντας πετύχει 59 πόντους στο ημίχρονο.

Η καλή ημέρα από την αρχή φαίνεται… Η Νίκη ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα στο πρώτο δίλεπτο με τους Τσώλη, Παπακώστα, Κουτίνα και προηγήθηκε 11-3. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν σχετικά κοντά στο σκορ, όμως οι «κυανόλευκοι» ήταν πολύ εύστοχοι και είχαν πολλές λύσεις. Ο Τσώλης πέτυχε 11 πόντους στην πρώτη περίοδο, ο Κουτίνας επτά και ο Παπακώστας οκτώ με δύο τρίποντα. Ο τελευταίος έδωσε για πρώτη φορά αέρα δέκα πόντων (28-18) στη λήξη του δεκαλέπτου.

Ο νεαρός Ρουσιώτης κέρδισε το χειροκρότημα των φιλάθλων

Ακολούθησε σερί 14-0 που εκτόξευσε τη διαφορά στους 24 πόντους, 42-18 στο 13ο λεπτό. Σε αυτό το διάστημα, ο Διγενής σκόραρε επτά πόντους, Καφάσης και Κουτίνας βοήθησαν στο σκοράρισμα και έτσι, η Νίκη… τελείωσε το παιχνίδι πρόωρα. Διπλό σκορ 52-26 στο 16:47 με βολή του Τσώλη, 55-29 με τρίποντο του Αγάλου-Λωρίτη στο 18:40 και ημίχρονο με 59-29 με δύο σερί καλάθια του Καφάση.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, χαλάρωσε λίγο η άμυνα και η ΓΕ Αγρινίου σκόραρε 11 πόντους σε τρία λεπτά, όμως οι παίκτες του Λάμπρου Πρέκα ανέβασαν την απόδοσή τους. Ο Παπακώστας σε αυτό το δεκάλεπτο πέτυχε 15 πόντους με 6/7 δίποντα και ένα τρίποντο. Το σκορ διαμορφώθηκε 63-31 στο 22′, 71-42 στο 25′ και 79-50 στο 28′ όταν ο Τσαβές έκλεψε την μπάλα στην άμυνα, ξεπέρασε αντίπαλο περιφερειακό με ντρίμπλα πίσω από την πλάτη και έφθασε σε εύκολο λέι απ… Η τρίτη περίοδος έληξε 86-52.

Στο παρκέ πέρασε ο Παπαζήσης που πρόλαβε να σκοράρει 10 πόντους σε λιγότερο από τέσσερα λεπτά, ενώ στα τελευταία οκτώ λεπτά αγωνίστηκε ο μικρόσωμος Βασίλης Ρουσιώτης, που κέρδισε θερμό χειροκρότημα σε κάθε του προσπάθεια. Μαζί τους στην πεντάδα οι Διγενής, Αγάλου-Λωρίτης και Πανιόπουλος. Οι τελευταίοι δύο, μαζί με τον Ρουσιώτη, πέρσι αγωνίζονταν στους Νέους Αθλητές.

Να σημειωθεί πως ο Γεωργίου έχασε τρίτο ματς λόγω τραυματισμού, ενώ ο Τοκατλίδης που υπέστη βαρύ διάστρεμμα προ δύο εβδομάδων, ήταν με πατερίτσες στον πάγκο δίπλα στους συμπαίκτες του.

Ο Διγενής ψάχνει ελεύθερο συμπαίκτη στον χθεσινό αγώνα

Η Νίκη μέτρησε από 4/7 τρίποντα σε πρώτη και δεύτερη περίοδο, το ίδιο ποσοστό είχε η ομάδα του Αγρινίου μόνο όμως στο πρώτο δεκάλεπτο και όταν σταμάτησε η ευστοχία της, έμεινε πολύ πίσω στο σκορ… Να αναφερθεί πως η βολιώτικη ομάδα έχει την καλύτερη επίθεση στον 3ο όμιλο με 412 πόντους, δηλαδή 82,5 κατά μέσο όρο. Ειδικότερα στα τρία εντός έδρας παιχνίδια, η επίδοση ανεβαίνει στους 92,3 πόντους, απόδειξη πως συνδυάζονται τα ροζ φύλλα με επιθετικό, ωραίο μπάσκετ που αρέσει στον κόσμο.

Δεκάλεπτα:  28-18, 59-29, 86-52, 100-72

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Διγενής 7 (2/3 β., 2/5 δ., 1/2 τρ., ριμπ. 1-1), Παπαζήσης 10 (2/3 δ., 2/2 τρ., ριμπ. 1-0), Ρουσιώτης (0/1 δ., 0/1 τρ., ριμπ. 1-1), Αναγνωστόπουλος 7 (2/2 δ., 1/2 τρ., ριμπ. 2-1), Καφάσης 8 (0/3 β., 4/7 δ., 0/1 τρ., ριμπ. 6-1), Κουτίνας 16 (5/8 δ., 2/7 τρ., ριμπ. 1-1), Τσαβές 2 (1/3 δ., ριμπ. 2-1), Βλήτσιος 2 (1/2 δ., 0/2 τρ., ριμπ. 2-2), Τσώλης 20 (3/4 β., 7/10 δ., 1/4 τρ., ριμπ. 7-2), Αγάλου-Λωρίτης 3 (1/1 τρ., ριμπ. 2-0), Παπακώστας 23 (7/9 δ., 3/4 τρ., ριμπ. 1-4), Πανιόπουλος 1 (1/2 β., 0/3 δ., ριμπ. 0-1).

ΓΕ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Φαράντος): Μπεκατώρος 5 (1), Αϋφαντόπουλος, Βακουφτσής 2, Σταμουλάκης 12 (5/7 δ.), Λιόκαντος 2, Μπαρούχας 21 (5/13 τρ.), Χειμώνας, Τσώλος, Μπόσμος 8, Δάρλης 14 (4/8 τρ.), Βασιλείου 8 (4/6 δ.), Βούλγαρης.

Νικόπολη-ΑΟΚ Βέροιας 77-69

Φαίακας-Πτολεμαϊδα 70-49

Φίλιππος-ΑΓΣ Ιωαννίνων 75-62

Nίκη-ΓΕ Αγρινίου 100-72

Ίκαροι-Εύαθλος 67-65

Πρωτέας-Ζέφυρος 67-62

Ρεπό: Ιωνικός