Η Εθνική πόλο νέων ανδρών 5η θέση στο Ευρωπαϊκό

Η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των νέων ανδρών κατέλαβε την πέμπτη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Άλφεν της Ολλανδίας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα νίκησε σε αγώνα κατάταξης με 10-6 την Κροατία, η οποία πήρε την έκτη θέση στη διοργάνωση.
Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την Κροατία): 2-2, 1-1, 0-5, 3-2.
Ο αγώνας ήταν ντέρμπι μέχρι το ημίχρονο (3-3), καθώς στο τρίτο οκτάλεπτο οι παίκτες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου πέτυχαν πέντε «αναπάντητα» γκολ και προηγήθηκαν με 8-3, εξέλιξη που ουσιαστικά έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ελληνικής ομάδας. Στην τελευταία περίοδο η «Χρβάτσκα» μείωσε σε 8-6, ωστόσο δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο. Έτσι, η εθνική έκλεισε με νίκη τη διοργάνωση και κατέλαβε την πέμπτη θέση.
Ελλάδα (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Ζερδεβάς, Μασμανίδης 2, Γαρδίκας , Γκιουβέτσης 1, Νικολαΐδης , Παπαναστασίου 1, Γιαννόπουλος 4, Μουρατίδης , Τσαχειλίδης , Λιαπάκης 2, Δελαγραμμάτικας, Καπετανάκης, Κουρούβανης