Εθνική Ελπίδων: Στο ρελαντί με το Λιχτενστάιν και τώρα «τελικός» με Πορτογαλία

Ένα εύκολο απόγευμα είχε η Εθνική Ελπίδων κόντρα στο Λιχτενστάιν, επικρατώντας με 4-0 στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» στο πλαίσιο των προκριματικών του Euro U21.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου έβαλε από νωρίς τις βάσεις της νίκης. Στο 20ο λεπτό από κόρνερ από τα δεξιά ο Ζαγαρίτης βρήκε τον Μιχελή για το 1-0, ενώ από νέα σέντρα του άσου της Πάρμα, ο Κοσίδης διπλασίασε το σκορ έξι λεπτά αργότερα.

Ο Χρήστος Τζόλης συνδύασε το ντεμπούτο του με δύο γκολ, αρχικά στο 38ο λεπτό και εν συνεχεία στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με αυτόν τον τρόπο, η «γαλανόλευκη» πέρασε στην πρώτη θέση του ομίλου με 17 βαθμούς, δύο περισσότερους από την Πορτογαλία, η οποία βέβαια έχει και δύο ματς λιγότερα.

Ακολουθεί το μεταξύ τους ντέρμπι εντός έδρας, ενώ τον Ιούνιο η Εθνική Ελπίδων ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της σε Κύπρο (6/6) και Πορτογαλία (11/6).

Ελλάδα (Γιώργος Σίμος): Τζολάκης, Διαμαντής, Αντζουλάς (64′ Ιωάννης Χριστόπουλος), Μιχελής, Λιάσος (63′ Ευθύμης Χριστόπουλος), Τσιγγάρας (63′ Θυμιάνης), Σουρλής, Ζαγαρίτης (64′ Κίτσος), Μπότος, Τζόλης, Κοσίδης (73′ Ιωαννίδης).