«Έσπασε» το… ρόδι ο Διαγόρας που πέτυχε την πρώτη του νίκη στη Γ’ Εθνική – Απώλειες για Θησέα και Γ.Σ. Αλμυρού

Ιστορική νίκη πέτυχε ο Διαγόρας στο παιχνίδι με την Ποταμιά (0-1), καθώς ήταν η πρώτη της ομάδας του Στεφανοβικείου στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Ο Θησέας ύστερα από τέσσερις σερί νίκες έχασε με 2-1 από τον Ηρακλή στη Λάρισα για την 7η αγωνιστική του 3ου ομίλου, ενώ ισόπαλος 1-1 αναδείχθηκε ο Γ.Σ. Αλμυρού με αντίπαλο τον Διγενή Νεοχωρίου στο στάδιο «Αθ. Ραγάζος».

Ηρακλής Λ.-Θησέας 2-1
Δεύτερη ήττα για τον Θησέα Αγριάς στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής με 2-1 από τον Ηρακλή Λάρισας. Η ομάδα του Λάκη Μπακάλη, αν και παρουσιάστηκε καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, γνώρισε άδικη από τους γηπεδούχους, που εκμεταλλεύτηκαν τα δύο γρήγορα γκολ στα πρώτα λεπτά του αγώνα.
Μόλις στο 3’ ο Κακαβίτσης πέτυχε το 1-0 με κοντινό πλασέ. Η απάντηση των «πράσινων» ήταν άμεση, καθώς ισοφάρισαν σε 1-1, με δυνατό σουτ του Πέτση στο 4’. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Κακαβίτσης, ο οποίος σκόραρε ξανά με άψογο πλασέ μέσα από την περιοχή του Κεφαλά στο 7ο λεπτό.

ΗΡΑΚΛΗΣ Λ.: Παπαγιάννης, Κοντοθανάσης (46’ Αλεξανδρής), Γιαννακόπουλος, Ψωμόλας, Τσακάι, Νεμπεγλέρας, Νάστρο, Μανιάτης, Κακαβίτσης (87’ Λιούξιος), Ζαφειρίου (80’ Τάρτας), Μαρίνογλου (83’ Τσαπατόρης).
ΘΗΣΕΑΣ: Κεφαλάς, Κυρίτσης, Διαμαντόπουλος (46’ Ε. Βαν Ντε Γουίχε), Γιαουπλάρι, Ιακωβίδης, Μπόρας (68’ Λουμάνι), Πέτσης, Σιώμος (83’ Ζάχος), Βλάχος, Κοτζαθανάσης, Ιωαννίδης (83’ Λίτσος).

Γ.Σ. Αλμυρού-Διγενής 1-1
Δεν μπόρεσε να πάρει το «τρίποντο» ο ΓΣ Αλμυρού στο παιχνίδι με τον Διγένη Νεοχωρίου. Οι «κυανόλευκοι» παραχώρησαν ισοπαλία 1-1, με την ομάδα του Στέλιου Αρσένου να δέχεται πρώτη τέρμα με αυτογκόλ του Πατσή στο 67’, για να ισοφαρίσει στο 69’ ο Δερμιτζάκης.

Ο Αλμυρός ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, είχε περισσότερες ευκαιρίες για γκολ, ωστόσο, οι παίκτες του Στέλιου Αρσένου δεν μπόρεσαν να τις αξιοποιήσουν. Ο ΓΣΑ, πλέον, με τον βαθμό αυτό έφτασε τους οκτώ και βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Πολυμέρου, Λάμπος, Πατσής, Δημηνάς (59’ Ζενούνης), Κυριάκος, Χολέβας, Παπακώστας (80’ Αϊδής), Δερμιτζάκης, Αναστασίου, Βουρδάκης (83’ Δήμος), Αγιασιώτης (74’ Ρακής).
ΔΙΓΕΝΗΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ: Ζαφείρης (46’ λ.τρ. Ράπτης), Μανώλης, Βλάχος (80’ Δ. Αλεξίου), Σταμέλος, Γούτσιος, Μακρής, Τεντολούρης, Γκαντιάς (70’ Παπαθανασίου), Κοντογεώργος, Λαγκαδινός (60’ Θ. Αλεξίου), Διβανές.

Ποταμιά-Διαγόρας 0-1
Νίκη πάση θυσία ήθελε ο Διαγόρας στο παιχνίδι με την Ποταμιά στο Καρπενήσι και την πέτυχε. Η ομάδα του Στεφανοβικείου επικράτησε με 1-0, σημειώνοντας ιστορική νίκη, καθώς είναι η πρώτη του Διαγόρα στη Γ’ Εθνική κατηγορία.

Ύστερα από ένα άγονο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ, χάνοντας ορισμένες καλές ευκαιρίες εκατέρωθεν, ο Διαγόρας ανέβασε ρυθμούς στην επανάληψη και πίεσε για το γκολ. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στο 72’. Μετά από σέντρα του Καλύβα, ο Κώστας Καραπλιάγγος με κεφάλια έγραψε το 0-1. Ένα γκολ που έδωσε τρεις πολύτιμους βαθμούς στον Διαγόρα.

ΠΟΤΑΜΙΑ: Ανδρούτσος, Κατσαρής, Αθανασόπουλος, Ζαραβέλης, Φαρμάκης, Λέρης, Νούλας (77’ Κουτσουπιάς), Ρόμαν, Ζαλοκώστας, Γενιτσαρόπουλος, Χρυσικός (63’ Μπουμπουρής).
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Πρίφτης, Καλύβας, Δίντσης (60’ Παπαγεωργίου), Σπαθής, Λάιος, Σπ. Καραπλιάγκος, Κουβελάς (30’ λ.τρ. Κ. Καραπλιάγγος), Αλεξίου, Αλαμάνης, Κυριάκος (87’ Καλιακούδας), Ζιάκας (73’ Πρασσάς).

Ο Πιερικός νίκησε με 2-0 τον Ατρόμητο Παλαμά, εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία στο παιχνίδι ανάμεσα στον ΑΟ Σελλάνων και την Καρίτσα και ανέβηκε στην κορυφή του 3ου ομίλου. Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 7ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:

Μετέωρα-Οικονόμος 0-0