«Έσπασε το ρόδι» η Α.Ε. 2002

Μόνο ήττες είχε στο ξεκίνημα της φετινής σεζόν η Α.Ε. 2002, αλλά με το που μπήκε το 2023 «έσπασε το ρόδι» και πανηγύρισε μία υπερπολύτιμη νίκη στην έδρα της Ένωσης Λεχωνίων-Νηλέας με σκορ 2-4. Το συγκρότημα του Νίκου Σπυριδάκη ξεκόλλησε από το… μηδέν και έχει πλέον τρεις βαθμούς, ενώ πλησίασε στους δύο τον χθεσινό του αντίπαλο.

Στο α’ μέρος οι φάσεις ήταν λιγοστές. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν και στο 4’ απείλησαν με το πλασέ του Βερντόβα που πέρασε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Στουμποβίκος επιχείρησε να τελειώσει τη φάση από πλάγια θέση αντί να σπάσει τη μπάλα σε συμπαίκτη του και έτσι χάθηκε η ευκαιρία. Μία πολύ καλή στιγμή είχαν και οι γηπεδούχοι στο πρώτο μισό του αγώνα και ήταν στην κεφαλιά του Γεωργίου όπου η μπάλα κατέληξε άουτ.

Η επανάληψη προσέφερε έντονες συγκινήσεις στους θεατές του αγώνα. Εξάλλου, τότε μπήκαν και τα έξι γκολ. Η Ε.Λ. Νηλέας ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ και μάλιστα με θεαματικό τρόπο. Ήταν στο 50ό λεπτό όταν ο Μασούρας σέντραρε και ο Γκογκινούδης με ανάποδο ψαλίδι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σαρρή (1-0).

Εννέα λεπτά αργότερα είχαμε την ισοφάριση με αυτογκόλ, όταν άθελά του ο Σιδέρης «κρέμασε» τον τερματοφύλακά του προσπαθώντας να του γυρίσει τη μπάλα (1-1).

Η εξέλιξη αυτή έδωσε… φτερά στα πόδια των παικτών της Α.Ε. 2002 και στο 65’ έγινε το 1-2 με σουτ εκτός περιοχής του Βερντόβα, ενώ λίγο αργότερα ο Στουμποβίκος βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά «νικήθηκε» από τον Μιχαλόπουλο.

Στο 76’ η Ε.Λ. Νηλέας έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Βαλουξή, ο οποίος ανέτρεψε εκτός περιοχής τον Κόρδα, που ήταν σε προφανή θέση για γκολ. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, ο Κόρδα εκτέλεσε απευθείας το φάουλ και ήταν εύστοχος, γράφοντας το 1-3.

Στο 88’ ο Μούτος μείωσε σε 2-3 με πλασέ πάνω από τον τερματοφύλακα, αλλά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παρίσης ολοκλήρωσε ιδανικά μία αντεπίθεση της ομάδας του και διαμόρφωσε το τελικό 2-4.

Ε.Λ. ΝΗΛΕΑΣ: Μιχαλόπουλος, Μασούρας, Γεωργίου, Σιδέρης, Μούτος, Αράμπογλου, Παλάντζας (72’ λ.τρ. Βαλουξής), Πάγια, Κουβαράς (46’ Γκογκινούδης), Μαλούσι (72’ Τσουμάνης), Μάρκο (85’ Μαλλιαρός).

Α.Ε. 2002: Σαρρής, Βερντόβα, Γαλάνης, Βέργος, Παπαϊωάννου, Βεργοζήσης (90’ λ.τρ. Μπόγια), Γώγος, Προβιάς, Παρίσης, Στουμποβίκος (70’ Σουλάι), Κόρδα.