«Έσπασαν» καρδιές στο ΟΑΚΑ – Νίκη για τον Ολυμπιακό 68-66 επί του ΠΑΟ με τρίποντο Σπανούλη

sp2_4

Ο 2ος τελικός ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό ξεκίνησε σε πολύ χαμηλό τέμπο και οι δύο ομάδες με φανερό το άγχος δεν μπορούσαν να βρουν επιθετικές λύσεις. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ 14-11 ενώ στη 2η περίοδο, ο Ολυμπιακός έχοντας τον Γιώργο Πρίντεζη σε εκπληκτική κατάσταση, κατόρθωσε να πάρει ένα μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το υπέρ του 32-31.

Στην 3η περίοδο, οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν το προβάδισμα και μάλιστα πήραν αέρα έξι πόντων για να κλείσουν τελικά την περίοδο με σκορ 50-46. Στην 4η περίοδο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει προβάδισμα με σκορ 55-54 όμως οι ερυθρόλευκοι εμφανίστηκαν πιο ψύχραιμοι στο φινάλε και κατάφεραν ένα λεπτό πριν το φινάλε να διατηρούν προβάδισμα τεσσάρων πόντων.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στα φάουλ. Ο Παναθηναϊκός μείωσε με δυο βολές του Διαμαντίδη σε 63-64 και έκανε φάουλ στον Λοτζέσκι, οδηγώντας τον στην γραμμή των φάουλ. Ο άσος του Ολυμπιακού ευστόχησε στην πρώτη βολή όμως αστόχησε στην επόμενη και οι πράσινοι είχαν 23 δευτερόλεπτα για να ψάξουν το καλάθι της ισοφάρισης.

Τελικά ο Διαμαντίδης πήρε την επίθεση πάνω του και με ένα εκπληκτικό τρίποντο, 8 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έδωσε προβάδισμα στο τριφύλλι με 66-65. Ομως οι ερυθρόλευκοι απάντησαν με το ίδιο νόμισμα. Η μπάλα πήγε στα χέρια του Σπανούλη, ο οποίος σηκώθηκε 1,5 δευτερόλεπτο πριν το τέλος και ευστόχησε δίνοντας μια τεράστια νίκη στον Ολυμπιακό με σκορ 68-66 και παράλληλα ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1.