Έσωσε την παρτίδα ο Δουβίκας – Ισοφάρισε σε 1-1 για τον Βόλο στο 84’ κόντρα στην ΑΕΛ στο Πανθεσσαλικό

Με γκολ του Δουβίκα στο 84’ ο Βόλος έσωσε την παρτίδα στο παιχνίδι με την ΑΕΛ στο Πανθεσσαλικό. Οι «κυανέρυθροι» ισοφάρισαν σε 1-1, το γκολ που είχε πετύχει με πέναλτι ο Πινακάς στο 51’ και πήραν, έστω, τον βαθμό της ισοπαλίας
Μάλιστα από το 85’ έως το 96’ (όπου έληξε το ματς) ο Βόλος έπαιξε με εννέα παίκτες, λόγω αποβολής του Ντααν Ριένστρα (απευθείας κόκκινη κάρτα), ενώ στο 50’ είχε αποβληθεί, στη φάση του πέναλτι της ΑΕΛ και ο Γεράσιμος Μήτογλου, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η ΑΕΛ κατάφερε να μείνει «όρθια» στο Πανθεσσαλικό και να πάρει τον δεύτερο βαθμό στο πρωτάθλημα (σε πέντε παιχνίδια), με τους «βυσσινί», πάντως, να παραμένουν χωρίς νίκη στη Σούπερ Λιγκ.
Για τον Βόλο αυτή ήταν η δεύτερη ισοπαλία στο Πανθεσσαλικό (και τρίτη στο πρωτάθλημα), ενώ ο Δουβίκας σημείωσε το τέταρτο φετινό του γκολ στη μεγάλη κατηγορία.
Ο Βόλος παρουσίασε προβλήματα στο παιχνίδι του στο πρώτο ημίχρονο, ενώ μετά το 50’, όταν έμεινε πίσω στο σκορ και με 10 παίκτες, προσπάθησε για την ισοφάριση και την πέτυχε. Αν μη τι άλλο για την προσπάθειά τους οι παίκτες του Άνχελ Λόπεθ αξίζουν συγχαρητήρια.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο Άνχελ Λόπεθ σε σχέση με την ενδεκάδα του παιχνιδιού με τον Παναθηναϊκό προχώρησε σε τρεις αλλαγές. Συγκεκριμένα, στο βασικό σχήμα αγωνίστηκαν οι Μήτογλου, Ντεντάκης και Περέα, καθώς έμειναν εκτός οι Τέκιο (ήταν εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού), Κολόμπο και Γκουαροτσένα.

Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γκαραβέλης, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Ντεντάκης και το αριστερό ο Φεράρι. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Σάντσες και Μήτογλου. Στον άξονα έπαιξαν οι Ριένστρα και Μπαριέντος, ενώ τη μεσοεπιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Ουάρντα (αριστερά), Περέα (δεξιά), με τον Μαρτίνες να έχει πιο ελεύθερο ρόλο πίσω από τον προωθημένο Δουβίκα.
Από την άλλη πλευρά ο προπονητής της ΑΕΛ, Μιχάλης Γρηγορίου, παρέταξε τους «βυσσινί» με τερματοφύλακα τον Νάγκι, ενώ την τριάδα στην άμυνα αποτέλεσαν οι Ηλιάδης, Μούζεκ και Μιχαήλ. Φουλ μπακ ήταν οι Μπέρτος (δεξιά) και Φιλίπ (αριστερά). Την τριάδα στο κέντρο αποτέλεσαν οι Σπαρβ, Μιλοσάβλιεβιτς και Νικολιάς. Οι Πλατέλλας και Πινακάς αγωνίστηκαν στην επίθεση.

Μέτριος ο Βόλος στο πρώτο μέρος
Στο πρώτο 20λεπτο το παιχνίδι είχε ρυθμό με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά και να προσπαθούν να δημιουργήσουν φάσεις για γκολ. Ο Βόλος μπήκε δυνατά και στο 4’ έχασε σημαντική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Δουβίκας από το ύψος του πέναλτι σούταρε, με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Νάγκι.
Η ΑΕΛ απάντησε στο 7’ στην ευκαιρία του Βόλου. Ο Μιλοσάβλιεβιτς βρέθηκε στη δεξιά πλευρά, έκανε το διαγώνιο σουτ με τη μπάλα να περνά άουτ.

Οι «κυανέρυθροι» στο 13’ απείλησαν το τέρμα της ΑΕΛ. Μετά από συνεργασία των Ουάρντα, Δουβίκα, ο τελευταίος πάσαρε στον Μαρτίνες, που έκανε το σουτ, με τον Νάγκι να αποκρούει σωτήρια.
Ο Βόλος συνέχισε να έχει τη ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων και να επιδιώκει να φέρει τη μπάλα στα καρέ των «βυσσινί». Στο 21’ χάθηκε ακόμη μια καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όταν ο Ουάρντα με ανάποδο ψαλίδι μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα έξω από το αριστερό δοκάρι του Νάγκι. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ουάρντα επιχείρησε νέο σουτ, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να μπλοκάρει τη μπάλα.

Από το χρονικό εκείνο σημείο (23’) και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, οι παίκτες του Βόλου δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν επιθετικά, με την ΑΕΛ να ισορροπεί το ματς. Ευκαιρίες δεν υπήρξαν εκατέρωθεν, με εξαίρεση τη φάση του 37’, όταν η ΑΕΛ σκόραρε με τον Μιλοσάβλιεβιτς με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Φιλίπ από τα αριστερά, με το γκολ να ακυρώνεται, ως οφσάιντ, με υπόδειξη του Κώστα Κοτσάνη που ήταν στο VAR.

Ισοφάρισαν με 10 παίκτες οι «κυανέρυθροι»
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΛ να έχει ένα σουτ με τον Πινακά, με τη μπάλα να φεύγει άουτ στο 46’, για να φτάσουμε στο 49’ όπου οι «βυσσινί» κέρδισαν πέναλτι. Ο Γκραβέλης έκανε τραγικό λάθος, έστρωσε τη μπάλα στον Πινακά, ο οποίος ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Μήτογλου, με τον διαιτητή Σιδηρόπουλο να καταλογίζει το πέναλτι. Ο κεντρικός αμυντικός του Βόλου είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Ο Πινακάς εκτέλεσε το πέναλτι στο 51’ για να γίνει το 0-1 για την ΑΕΛ.

Ο Λόπεθ γύρισε τον Τσοκάνη στόπερ (είχε περάσει ως αλλαγή στη θέση του Περέα στο 46’), με τον Βόλο να προσπαθεί να βρει το γκολ της ισοφάρισης, παίζοντας με παίκτη λιγότερο. Μάλιστα, στο 61’ χάθηκε σπουδαία ευκαιρία για να γίνει το 1-1. Ο Ντεντάκης βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, σούταρε, με τον Νάγκι να αποκρούει σωτήρια.
Οι «κυανέρυθροι» απείλησαν την εστία της ΑΕΛ και στο 65’, όταν ο Μπαριέντος εκτέλεσε φάουλ, ο Σάντσες έπιασε την κεφαλιά, με τον Νάγκι να μπλοκάρει τη μπάλα.
Ο Λόπεθ έριξε στο παιχνίδι στο τελευταίο 20λεπτο τους Γκουαροτσένα και Μπαρτόλο, σε μια προσπάθεια να αλλάξει την εικόνα της ομάδας, με στόχο το γκολ της ισοφάρισης.

Από το 70ο λεπτό μέχρι το 84’ ο Βόλος αδυνατούσε να δημιουργήσει φάσεις μπροστά στο τέρμα της ΑΕΛ, με τους «βυσσινί» να ελέγχουν το παιχνίδι και να κρατούν το υπέρ γι’ αυτούς 1-0. Μέχρι το 84’ όπου ο Βόλος έφτασε στην ισοφάριση. Ο Ουάρντα με εξαιρετική κεφαλιά βρήκε τον Δουβίκα να βγαίνει μόνος απέναντι από τον Νάγκι, τον πλάσαρε εύστοχα και έγραψε το 1-1.
Στο επόμενο λεπτό ο Βόλος έμεινε με εννέα παίκτες, λόγω αποβολής του Ντάαν Ριένστρα με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Ολλανδός μέσος έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Μπέρτο στη μεσαία γραμμή.

Παίζοντας με δύο παίκτες λιγότερους ο Βόλος άντεξε στο υπόλοιπο διάστημα του παιχνιδιού, με το ματς να λήγει στο 96’.
Βόλος και ΑΕΛ πήραν από ένα βαθμό, ωστόσο, όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, οι «κυανέρυθροι» θα πρέπει να είναι ευχαριστημένοι με την ισοπαλία, όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 51’ και έπαιξαν μέχρι το 85’ με 10 παίκτες και στη συνέχεια με εννέα.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας), Δημητριάδης (Μακεδονίας)

4ος διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)

Κόκκινες: 50’ Μήτογλου (2η κίτρινη), 85’ Ριένστρα

Κίτρινες: Μήτογλου, Ντεντάκης, Ριένστρα, Μπαριέντος-Μιλοσάβλιεβιτς, Μπέρτος, Τόρζε

ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Ντεντάκης (69’ Γκουαροτσένα), Φεράρι, Μήτογλου, Σάντσες, Μπαριέντος, Ριένστρα, Μαρτίνες (69’ Μπαρτόλο, 88’ Δημόπουλος), Ουάρντα, Περέα (46’ Τσοκάνης), Δουβίκας (88’ Κιάκος)

ΑΕΛ: Νάγκι, Μπέρτος, Ηλιάδης (89’ Κωστή), Μιχαήλ, Φιλίπ (80’ Μαϊδανός), Σπαρβ, Μούζεκ,  Μιλοσάβλιεβιτς, Νικολιάς (62’ Σεσέροβιτς), Πλατέλλας (62’ Ντουρμισάι), Πινακάς  (80’ Τόρζε)