ΕΣΚΑΘ: Στον τελικό του πρωταθλήματος Εφήβων ο Αιολικός

Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά ο Αιολικός Βόλου θα διεκδικήσει τον τίτλο του πρωταθλητή Εφήβων Θεσσαλίας στο μπάσκετ. Ως πρωταθλητής Μαγνησίας αναμετρήθηκε με τον πρωταθλητή του Λάρισας Σπάρτακο στον ημιτελικό του πρωταθλήματος και τον κέρδισε με 73-63.

Ο αγώνας διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Χάλκης εν μέσω καύσωνα με την θερμοκρασία να αγγίζει τους 40 βαθμούς, παρουσία φιλάθλων, που στην πλειοψηφία τους ήταν γονείς και συγγενείς των αθλητών του Σπάρτακου.

Το ματς είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για τη νίκη. Η αυτοθυσία ,η διεκδίκηση της μπάλας σε κάθε φάση ,το πάθος, η πάλη σώμα με σώμα των παικτών, ο φανατισμός της κερκίδας, ήταν τα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Αιολικός με απόντα τον Θεοδωρόπουλο Νίκο (έχει σπάσει το χέρι του) μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 32-15. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Αιολικού χαλάρωσαν και επέτρεψαν την αντίπαλη ομάδα να αντιταχθεί και να μειώσει τη διαφορά. Έτσι, με το τέλος του ημιχρόνου, το +17 είχε γίνει +4 για την βολιώτικη ομάδα (36-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σπάρτακος κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ (49-55). Στην τελευταία περίοδο, το ματς πήρε άγρια ομορφιά. Οι αθλητές έπεφταν κάτω σηκώνονταν και πίεζαν στα όρια του φάουλ. Πολύ δύσκολο και το έργο των διαιτητών, που όμως ήταν ακριβοδίκαιοι. Όπως αναφέρει σε σχετική ανακοίνωσή του ο Αιολικός «ο διαιτητής κ. Γερακίνης  είχε την ευγενή διάθεση να εξηγεί τις αποφάσεις του και στις δύο ομάδες πράγμα που τον τιμά σαν άνθρωπο και σαν διαιτητή».

Στην τέταρτη περίοδο η άμυνα του Αιολικού ήταν εξαιρετική. Έτσι, με επί μέρους σκορ 24-9, κατάφερε να φτάσει στη νίκη και μάλιστα με 10 πόντους διαφορά (73-63).

Δεκάλεπτα: 15-25, 32-36 (ημίχρονο), 54-49, 63-73 (τελικό).
Διαιτητές: Γερακίνης-Μπουγλός Ι.
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης Λ.-Χαντζαρίδης Θ.): Ζέρβας, Σδόγγος, Φλώρος 4, Δασκαλόπουλος Π.6, Δασκαλόπουλος Μ. 2, Λάιος 13, Ρούντος 6, Μπρκάι, Χαλκιάς, Τζιόλας, Πανταζής, Πανάγος 32 (7).
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Σαμαράς Αντώνης-Καραγιώργος Δημήτρης): Μπαϊράμης 11, Καραγιώργος 32 (4), Χαντζής, Γκινίδης 2, Μισαηλίδης 18 (2), Σαββίδης, Κολιαμήτρας, Νασίκας 8, Οικονόμου 2, Βόντζος, Γκρίτζαλης.

Με Α.Σ. Καρδίτσας στον τελικό
Ο τελικός του Πανθεσσαλικού πρωταθλήματος θα διεξαχθεί την Κυριακή στις 10 το πρωί στο κλειστό του «Αλκαζάρ» και ο Αιολικός θα αντιμετωπίσει τον Α.Σ. Καρδίτσας. Διαιτητές του αγώνα ορίστηκαν οι κ.κ. Παγώνης και Παζώλης. Μέλη της γραμματείας θα είναι οι κ.κ. Μότσιος, Τσιοτινός, Παπαδημητρίου και γυμνασίαρχος ο κ. Βαρνάς.