ΕΣΚΑΘ: Πάλεψαν αλλά δεν τα κατάφεραν στον τελικό οι έφηβοι του Αιολικού

Με όλες τους τις δυνάμεις πάλεψε ο Αιολικός στον τελικό του πρωταθλήματος εφήβων της ΕΣΚΑΘ, που διεξήχθη στο κλειστό του Αλκαζάρ, αλλά ηττήθηκε από τον Α.Σ. Καρδίτσας με 69-61. Οι παίκτες του Αντώνη Σαμαρά και του Δημήτρη Καραγιώργου προσπάθησαν για το καλύτερο, αλλά «λύγισαν» στην τελευταία περίοδο.

Οι δύο ομάδες απέδωσαν πολύ καλό μπάσκετ και οι λιγοστοί φίλαθλοι που αψήφησαν τον καύσωνα παρακολούθησαν ένα ματς με έντονες συγκινήσεις. Δικαίως, στο τέλος του αγώνα χειροκρότησαν τους αθλητές και των δύο ομάδων.

Στο πρώτο ημίχρονο Αιολικός και Α.Σ. Καρδίτσας πήγαιναν πόντο-πόντο, με συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ. Στο 10ο λεπτό ο Αιολικός ήταν μπροστά με δύο πόντους (18-16), ενώ στο ημίχρονο οι Καρδιτσιώτες πήραν προβάδισμα εντός καλαθιού (32-34).

Στο β’ μέρος ο Α.Σ. Καρδίτσας βρέθηκε να προηγείται με 38-44, αλλά οι Βολιώτες αντέδρασαν και με επί μέρους 10-4, έφεραν ξανά το ματς στα ίσα (48-48 στο τέλος της τρίτης περιόδου).

Το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Ο Σιώλος με τρίποντο και βολή έκανε το 53-56, ενώ με ένα ακόμη τρίποντο του Τσούκα η διαφορά ανέβηκε στους οκτώ πόντους. Ο Αιολικός δεν μπόρεσε να επιστρέψει και το ματς έληξε με 61-69. Την απονομή του Κυπέλλου και των μεταλλίων και στις δυο ομάδες έκανε ο υπεύθυνος αναπτυξιακού της ΕΣΚΑΘ αλλά και υποψήφιος για τις εκλογές της ΕΟΚ κ. Ζήσης Δότας.

Διαιτητές: Παγώνης-Παζώλης.

Δεκάλεπτα: 18-16, 32-34, 48-48, 61-69.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Σαμαράς-Καραγιώργος): Μπαϊράμης, Καραγιώργος 21, Χατζής, Γκινίδης 10 (1), Γκίστι, Σαββίδης 6, Μισαηλίδης 16, Κολιαμήτρας, Νασίκας 4, Οικονόμου 4,  Γκρίτζαλης.

Α.Σ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Κακλαμάνος): Φαντέλης, Τσούκας 26 (4), Παπαστάθης 3, Σιώλος 20 (3), Παπαδημητρίου, Κυρίκος 6 (2), Κυρίτσης 6, Καρράς 8.