Επτά παιχνίδια χωρίς νίκη ο Βόλος

Το δεύτερο παιχνίδι έδρας για τα πλέι άουτ δίνει το προσεχές Σάββατο ο Βόλος με αντίπαλο τη Λαμία στο Πανθεσσαλικό, για την 3η αγωνιστική του μίνι πρωταθλήματος. Οι «κυανέρυθροι» παραμένουν χωρίς νίκη στις δύο πρώτες αγωνιστικές και θα επιδιώξουν να αποσπάσουν το πρώτο «τρίποντο».

Αν ρίξουμε μια ματιά στα δύο πρώτα παιχνίδια των πλέι άουτ, θα παρατηρήσουμε ότι και στα δύο ο Βόλος δέχθηκε δύο τέρματα, γεγονός που δεν του επέτρεψε να πανηγυρίσει νίκη. Στο πρώτο απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης εντός έδρας έχασε με 0-2 και βάσει εικόνας δεν άξιζε να πάρει τίποτα περισσότερο από το ματς, ενώ στο δεύτερο με τον Ιωνικό ήρθε ισόπαλος 2-2, παρουσιάζοντας το καλό του πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα όπου κατάφερε να ανταποδώσει τα δύο γκολ που δέχθηκε από τον Ιωνικό και μάλιστα θα μπορούσε να πετύχει την ολική ανατροπή στο τέλος.

Το Σάββατο στο παιχνίδι με τη Λαμία, η ομάδα της Φθιώτιδας είναι αυτή που «καίγεται» για τους βαθμούς, καθώς μετά την εντός έδρας ήττα από τον ΟΦΗ και τη νίκη του Απόλλωνα Σμύρνης επί του Παναιτωλικού, είδε την «ελαφρά ταξιαρχία» να μειώνει τη διαφορά από τη Λαμία στους πέντε βαθμούς. Ο Απόλλων το Σάββατο παίζει στο Ηράκλειο με τον ΟΦΗ και σαφώς έχει δύσκολο έργο.

Η Λαμία από την πλευρά της μετά το «διπλό» επί του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο στην πρεμιέρα των πλέι άουτ, «προσγειώθηκε»… ανώμαλα από την ήττα που υπέστη από τον ΟΦΗ.

Στον Βόλο, πάντως, δεν πρόκειται να χαριστούν σε καμία ομάδα κι οι «κυανέρυθροι» θα φροντίσουν να νικήσουν, καθώς θέλουν για λόγους γοήτρου να βελτιώσουν τη θέση τους στη βαθμολογία (βρίσκονται σταθερά στη 10η θέση), καθώς ένα βαθμό πίσω βρίσκεται ο Ιωνικός (παίζει το Σάββατο με τον Αστέρα), ενώ ο Παναιτωλικός, που είναι ένα βαθμό μπροστά από τον Βόλο θα υποδεχθεί τον Ατρόμητο.

Στον Βόλο έχουν πολύ καιρό να γευτούν τη χαρά της νίκης, καθώς τελευταία φορά που πήραν τρεις βαθμούς ήταν στην αναμέτρηση με τον Άρη στο «Κλ. Βιλελίδης», όταν είχαν επικρατήσει με 0-2, χάρη στα γκολ των Σοάρες και Κορέα. Ακολούθησαν επτά παιχνίδια, πέντε για την κανονική περίοδο και δύο για τα πλέι άουτ, με απολογισμό τέσσερις ήττες από ΟΦΗ, Ολυμπιακό, Ατρόμητο, Αστέρα Τρίπολης και τρεις ισοπαλίες, με Παναιτωλικό, ΠΑΣ Γιάννινα και Ιωνικό. Απολογισμός τερμάτων στο διάστημα αυτό, τέσσερα υπέρ και εννέα κατά.

Βέβαια, από τη στιγμή που η ομάδα έχασε τις ελπίδες για να μπει στην εξάδα και να συμμετάσχει στα πλέι οφ, δεν υπάρχει το κίνητρο για τους περισσότερους ποδοσφαιριστές, οι οποίοι περιμένουν να ολοκληρωθεί η χρονιά, να ξεκουραστούν και να προετοιμαστούν για τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Θυμίζουμε, πως μετά τη Λαμία ακολουθεί το παιχνίδι με τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη, στη συνέχεια ο Βόλος θα υποδεχθεί τον Ατρόμητο, κατόπιν οι «κυανέρυθροι» θα παίξου με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο και θα κλείσουν τη χρονιά κόντρα στον ΟΦΗ στο Πανθεσσαλικό.