Επτά ήττες και δύο ισοπαλίες ο Βόλος με τον Ολυμπιακό

Εννέα φορές για το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ έχουν αναμετρηθεί Βόλος και Ολυμπιακός, με τους Πειραιώτες να μετρούν επτά νίκες, ενώ δύο παιχνίδια έληξαν ισόπαλα.
Η πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων ήταν στις 14/9/2019 στο Καραϊσκάκη με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 5-0, με τέρματα των Γκιγιέρμε 12΄, Ελ Αραμπί 72’, Γκερέρο 79’, Βαλμπουενά 83’ και Σουντανί στο 90’. Στην αναμέτρηση του δευτέρου γύρου στο Πανθεσσαλικό οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 (26/12/2019).
Την αγωνιστική περίοδο 2020-21 ο Ολυμπιακός είχε νικήσει με 4-1 στο Φάληρο τον Βόλο στις 5/12/2020. Ο Μπαριέντος με πέναλτι στο 11’ είχε δώσει προβάδισμα στο σκορ στους «κυανέρυθρους» για να έρθει η ισοφάριση με τον Μασούρα στο 44’. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ελ Αραμπί πέτυχε «χατ τρικ» στο 66’, 80’ και 90’. Την ίδια περίοδο στο Πανθεσσαλικό, ο Ολυμπιακός είχε νικήσει με 2-1 τον Βόλο την 1η Μαρτίου 2021. Ο Φορτούνης στο 4’ έδωσε προβάδισμα στο σκορ στην ομάδα του, ο Γκρίλο ισοφάρισε στο 10’, με τον Εμβιλά να σκοράρει στο 81’ το νικητήριο τέρμα για τον Ολυμπιακό.
Την αγωνιστική περίοδο 2021-22 στις 28/11/2021 στο Καραϊσκάκη ο Βόλος πρόβαλε σθεναρή αντίσταση και έχασε στο φινάλε με 2-1. Ο Ελ Αραμπί στο 85’ έκανε το 1-0, ο Φαν Βέερτ στο 88’ ισοφάρισε, όμως ο Βαλμπουενά με απευθείας εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού έγραψε το 2-1.
Στο παιχνίδι που έγινε στο Πανθεσσαλικό για τον δεύτερο γύρο, ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής στις 20/2/2022, επικρατώντας δύσκολα με 0-1, με τον Γάλλο Ματιέ Βαλμπουενά να σκοράρει στο 81’.
Τη φετινή χρονιά ο Βόλος είχε καταφέρει να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από το Καραϊσκάκη στο παιχνίδι του πρώτου γύρου που έγινε στις 11/9/2022. Ο Οζέγκοβιτς στο 29’ είχε ανοίξει το σκορ, με τον Ελ Αραμπί να ισοφαρίζει στο 76’.
Στο παιχνίδι του δευτέρου γύρου στο Πανθεσσαλικό στις 8/1/2023 ο Ολυμπιακός πέρασε… αέρας επικρατώντας με 4-0. Οι Μπιέλ 7’, Χουάνγκ 33’, Μπακαμπού 45+1′ και Αραμπί 75’ τα γκολ των “ερυθρολεύκων”.