«Έπνιξε» τη Γερμανία η Εθνική πόλο Γυναικών – Τη διέλυσε με 32-3 για το Γιουρόπα Καπ στη Νέα Ιωνία

Σκορ και θέαμα προσέφερε η Εθνική μας ομάδα πόλο των γυναικών στην πρεμιέρα του Γιουρόπα Καπ στο κολυμβητήριο της Νέας Ιωνίας. Κυριολεκτικά «έπνιξε» τη Γερμανία με 32-3 και σήμερα (20.30) θα αντιμετωπίσει την Ουγγαρία σε ματς που ίσως κρίνει την πρωτιά στον β’ όμιλο.

«Χόρτασαν» γκολ οι Βολιώτες φίλοι του πόλο που βρέθηκαν στις κερκίδες του «Β. Πολύμερος». Υπεύθυνη γι’ αυτό η ελληνική Εθνική ομάδα που συνέτριψε 32-3 τη Γερμανία.

Το παιχνίδι δεν αντέχει στην παραμικρή κριτική, αφού η ποιοτική διαφορά των δύο ομάδων είναι χαώδης. Οι διεθνείς μας έβγαλαν ωραίες φάσεις στο ματς και σκόραραν με κάθε τρόπο. Η Ελλάδα στις πρώτες τέσσερις επιθέσεις της πέτυχε ισάριθμα γκολ, με το τέταρτο να έρχεται από την Ελ. Πλευρίτου που έκλεψε τη μπάλα από την τερματοφύλακα και σκόραρε σε κενή εστία. Οι παίκτριες του Γιώργου Μορφέση δεν έκοψαν ρυθμό και έτσι το τέλος της α’ περιόδου βρήκε την ελληνική ομάδα να προηγείται με 9-0…

Η Εθνική δεν δέχθηκε γκολ ούτε στο β’ οκτάλεπτο, τη στιγμή που το γερμανικό τέρμα συνέχισε να… βομβαρδίζεται από τα εύστοχα σουτ των διεθνών μας. Έτσι, στο ημίχρονο το σκορ είχε γίνει 16-0. Στα μισά της γ’ περιόδου η διαφορά έφτασε στα 20 τέρματα, με αυτό που πέτυχε η Ξενάκη σε κόντρα επίθεση, ενώ με την Πάτρα να ευστοχεί σε πέναλτι έγινε το 24-0, που ήταν και το σκορ με το οποίο άρχισε η τελευταία περίοδος.

Μετά από 27 λεπτά αγώνα η Γερμανία πέτυχε το πρώτο της γκολ με την Γκέλσε, η οποία μείωσε σε 27-1. Η Ελλάδα δέχθηκε δύο ακόμη γκολ, αλλά πέτυχε οκτώ σε αυτή τη δ’ περίοδο, φτάνοντας στο τελικό 32-3. Εννέα διαφορετικές πολίστριες σκόραραν για την Εθνική μας, με την Ξενάκη να είναι η πρώτη σκόρερ με οκτώ τέρματα.

Οκτάλεπτα: 9-0, 7-0, 8-0, 8-3.

ΕΛΛΑΔΑ (Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά 4, Β. Διαμαντοπούλου 2, Ελευθεριάδου 3, Μ. Πλευρίτου 1, Αβραμίδου, Ασημάκη 5, Πάτρα 1, Χυδηριώτη 3, Καλαργυρού, Ελ. Πλευρίτου 5, Ξενάκη 8, Χρ. Διαμαντοπούλου.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Σέκουλιτς): Κέρνενμπουμ, Βόζενμπεργκ 1, Κόστρουμπα, Έγκερτ 1, Γκ. Ντέικε, Ι. Ντέικε, Βούντερ, Φράι, Στίφελ, Χινζ, Γκέλσε 1, Έμπελ, Σίμπερ.

Η Ουγγαρία 11-9 την Ιταλία

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία του β’ ομίλου η Ουγγαρία νίκησε 11-9 την Ιταλία. Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την Ιταλία): 2-4, 2-1, 4-1, 1-5.

ΙΤΑΛΙΑ (Κόντι): Γκορλέρο, Ταμπάνι, Γκαριπότι 1, Γκρανολάτι, Κουεϊρόλο 1, Αϊέλο 2, Πικότζι, Μπιανκόνι 3, Έμολο, Παλμιέρι 2, Αβένιο, Ντάριο, Λάβι.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Μπίρο): Κάσο, Ριμπάνσκα 1, Μάτε, Γκουρισάτι 2, Χόρβατ 1, Κοβέσντι, Πάρκες, Λαϊμέτερ 2, Κούνα, Γκιουγκόσι 1, Τοτ 2, Βάλι 2, Λεγκρίνσκι.

* Σήμερα Παρασκευή θα διεξαχθούν τέσσερα παιχνίδια. Το πρόγραμμα είναι το εξής: 09.30 Ιταλία-Ισραήλ, 11.00 Ουγγαρία-Γερμανία, 19.00 Ισραήλ-Γερμανία, 20.30 Ελλάδα-Ουγγαρία.

Στο Βόλο το ευρωπαϊκό νεανίδων

Στο Βόλο θα πραγματοποιηθεί το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νεανίδων του 2019 στο πόλο και ίσως η τελική φάση του Γιουρόπα Καπ ανδρών της ίδιας χρονιάς. Αυτό δήλωσε ο πρόεδρος της ΚΟΕ Δημήτρης Διαθεσόπουλος στην ιστοσελίδα της Ομοσπονδίας: «Υπάρχει μια προοπτική, του χρόνου, να γίνει στον Βόλο το Φάιναλ 8 του Γιουρόπα Καπ των ανδρών, το οποίο δεν θα γίνει φέτος εδώ επειδή πέφτει πάνω στο Ορθόδοξο Πάσχα κι έτσι θα πάει στη Βουδαπέστη. Επίσης θα γίνει το 2019 στον Βόλο και το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νεανίδων», ήταν τα λόγια του έμπειρου παράγοντα.