Επιβλητική η Αργεντινή – Πέρασε και η Πολωνία

Ένα απίστευτο θρίλερ μας χάρισε το Μουντιάλ 2022. Το φινάλε στον 3ο όμιλο ελάχιστοι θα το περίμεναν. Η Αργεντινή νίκησε την Πολωνία με 2-0 και πέρασε ως πρώτη από τον όμιλο.

Ο χαμός έγινε για το ποιος θα την ακολουθούσε. Για μεγάλο μέρος των ματς, η Πολωνία θα προκρινόταν λόγω λιγότερων κίτρινων καρτών. Τελικά ήρθε και ένα γκολ της Σαουδικής Αραβίας ως κερασάκι στην τούρτα στις καθυστερήσεις για να στείλει σπίτι του το Μεξικό.

Η Πολωνία έτσι πέρασε και θα πέσει πάνω στη Γαλλία. Η Αργεντινή, που ήταν πάρα πολύ καλή σε αυτό το παιχνίδι, θα αντιμετωπίσει στη φάση των «16» του Μουντιάλ 2022 την Αυστραλία.

Ένας μονόλογος της Αργεντινής ήταν το ματς από τα πρώτα λεπτά. Εκείνη κυκλοφορούσε την μπάλα και η Πολωνία περίμενε. Δεν είχε καμία διάθεση να παίξει ποδόσφαιρο. Μόνο να κλείσει τους χώρους προσπαθούσε.

Όσο περνούσε ο χρόνος οι Αργεντινοί κυκλοφορούσαν την μπάλα ψάχνοντας διαδρόμους. Στο 28′ είχαν μία καλή στιγμή με το σουτ του Ακούνια. Τον τελευταίο τον έψαξαν οι συμπαίκτες του σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις με μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά οι επιλογές του ήταν κάκιστες.

Τελικά η υπεροχή της «αλμπισελέστε» λίγο έλειψε να καρποφορήσει στο 38′. Δύο λεπτά νωρίτερα ο Μέσι είχε κερδίσει ένα αμφιλεγόμενο πέναλτι από τον Σέζνι, το εκτέλεσε ο ίδιος και ο Πολωνός τερματοφύλακας απέκρουσε. Ήταν το δεύτερο πέναλτι που πιάνει στο Μουντιάλ 2022.

Κάπου εκεί οι παίκτες του Λιονέλ Σκαλόνι αγχώθηκαν και ειδικά ο Μέσι. Ωστόσο, το καλύτερο αντίδοτο ήταν το πώς ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Μόλις στο 46′ σκόραρε ο ΜακΆλιστερ με ωραίο σουτ στην κίνηση από γύρισμα του Μολίνα.

Τα πάντα έγιναν πιο απλά, αλλά η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Η Πολωνία περνούσε και με αυτό το αποτέλεσμα. Γι’ αυτό και συνέχισε να αμύνεται. Οι παίκτες της δεν έκαναν τίποτα άλλο. Έτσι στο 67′ έγινε και το 2-0 με τρομερό τελείωμα του Άλβαρες.

Στη συνέχεια τα πάντα ήταν στην κόψη του ξυραφιού για τους Πολωνούς. Η Αργεντινή έχασε μεγάλες ευκαιρίες με Άλβαρες, Λαουτάρο Μαρτίνες και Μέσι και η Πολωνία απλώς περίμενε καρτερικά να τελειώσει το ματς. Στο 90’+2 ο Κίβιορ έσωσε σχεδόν στη γραμμή το πλασέ του Ταγλιαφίκο και το 2-0 έμεινε έως το φινάλε.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Τσέσλαβ Μίχνιεβιτς): Σέσνι, Κας, Γκλικ, Κίβιορ, Μπερεσίνσκι (72′ Γέντζεϊτσικ), Ζιελίνσκι, Μπιέλικ (62′ Ντ. Σιμάνσκι), Κριχόβιακ (84′ Πιόντεκ), Φρανκόβσκι (46′ Σκόρας), Σβιντέρσκι (46′ Καμίνσκι), Λεβαντόβσκι
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Λιονέλ Σκαλόνι): Μαρτίνες, Μολίνα, Ρομέρο, Οταμέντι, Ακούνια (59′ Ταγλιαφίκο), Ντε Πολ, Φερνάντες (79′ Πεσέλα), Μακ Άλιστερ (84′ Αλμάντα), Μέσι, Άλβαρες (79′ Άλβαρες), Ντι Μαρία (59′ Παρέδες)