Επιβλητική εμφάνιση από τη Δήμητρα – Κέρδισε άνετα με 5-0 την Αγία Παρασκευή

Μία ακόμη νίκη με ευρύ σκορ πανηγύρισε η Δήμητρα, που κέρδισε με 5-0 την Αγία Παρασκευή στο γήπεδο της Ευξεινούπολης. Οι ποδοσφαιριστές του Μιχάλη Ανδρωνά πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και μείωσαν την απόσταση από την κορυφή στους δύο πόντους, μετά την ήττα του Σαρακηνού.
Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 9’. Ο Κατής εκτέλεσε ιδανικά το φάουλ, βρίσκοντας τον Τσιάτσιο, ο οποίος «νίκησε» τους αντίπαλους αμυντικούς στον αέρα και με κοντινή κεφαλιά έγραψε το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα, οι «πράσινοι» κατάφεραν να διπλασιάσουν, τα τέρματά τους. Συγκεκριμένα στο 14’, ο Μπιρμπίλης μεταβίβασε ωραία τη μπάλα στον Κλουκουτάρα, ο οποίος έγινε αποδέκτης της στο ύψος του πέναλτι, στέλνοντάς τη με κοντινό πλασέ στα «δίχτυα» της εστίας του Κοντοστάθη για το 2-0.

Οι παίκτες της Δήμητρας συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο… γκάζι και στο 30’, σημείωσαν και τρίτο τέρμα. Ο Κοντοβάς δέχτηκε τη μπάλα από το Βούλγαρη και με άψογο τελείωμα ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-0. Στο 41’ ο Βούλγαρης κέρδισε το πέναλτι από αμυνόμενο της Αγίας Παρασκευής. Στο ίδιο λεπτό, Κοντοβάς ευστόχησε από τα ένδεκα μέτρα, γράφοντας το 4-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο η Δήμητρα Ευξεινούπολης συνέχισε να αγωνίζεται στο ίδιο τέμπο, με την Αγία Παρασκευή να αντέχει για λιγότερο από επτά λεπτά την πίεση των γηπεδούχων, οι οποίοι σημείωσαν και πέμπτο τέρμα. Στο 52’ ο Κατής μοίρασε τη δεύτερη ασίστ του στο παιχνίδι. Ο μεσοεπιθετικός τω «πράσινων» κατάφερε να βρει με εξαιρετική κάθετη μπαλιά, τον Κλουκουτάρα, ο οποίος δοκίμασε το πλασέ από πλεονεκτική θέση, νικώντας για δεύτερη φορά στο παιχνίδι τον Κοντοστάθη, σημειώνοντας παράλληλα το 5-0, που ήταν και το αποτέλεσμα του αγώνα. Από εκεί και πέρα, ο Μπασαγιάννης, ο οποίος πέρασε στο 52’ στο παιχνίδι, αντικαθιστώντας τον Βούλγαρη, έχασε μεγάλη ευκαιρία να χριστεί σκόρερ, καθώς το πλασέ που επιχείρησε από κοντά, απέκρουσε σωτήρια ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.
ΔΗΜΗΤΡΑ: Τσιλίγκος, Φαράντος, Μπιρμπίλης, Τσιάτσιος, Καρράς (70’ Χονδρογιάννης), Θωμαΐδης (63’ Τετριμίδας), Κοντοβάς, Κατής, Αραπίτσας (52’ Παπαδόπουλος), Βούλγαρης (52’ Μπασαγιάννης), Κλουκουτάρας.
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Κοντοστάθης, Αντωνίου (72’ Τόγιας), Μαστακούλης (46’ Στέκας), Λούμπαρδος, Κούκιος, Βαρελόπουλος, Τσίλογλου, Ζάχαρης (46’ Πιτσάβας), Μαυροζούμης, Μεγαγιάννης (79’ Δημόπουλος), Γκέκος.