Επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί ο ΓΣ Αλμυρού με την Αγριά

Τον τίτλο του φαβορί στην τοπική «μονομαχία» με την Αγριά επιβεβαίωσε ο ΓΣ Αλμυρού φτάνοντας σε επιβλητική νίκη με 93-53 εκτός έδρας. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Παπούλιας με 27 πόντους απέναντι στους γηπεδούχους που παρουσιάστηκαν πολύ άστοχοι.

Ο ΓΣ Αλμυρού μπήκε φουριόζος στο παρκέ. Το αρχικό σερί ήταν 0-9 και έκτοτε η διαφορά σταθεροποιήθηκε άνω των δέκα πόντων. Μάλιστα στο τέλος της α’ περιόδου ο Παπούλιας πέτυχε δίποντο και ο Τάσσος κέρδισε φάουλ εκτός φάσης αξιοποιώντας τη μία από τις δύο βολές. Κατόπιν οι γηπεδούχοι ζήτησαν έντονα φάουλ πάνω στον Βλαχογιάννη που δεν καταλογίστηκε, με συνέπεια να χρεωθούν με τεχνική ποινή και ο Παπούλιας έγραψε το 13-26 στο 10’.

Οι Γιώργος Κοσμάτος και Σπύρος Στρατίκης επιστράτευσαν τη «ζώνη», αλλά οι «κυανόλευκοι» είχαν την ψυχραιμία να βρουν λύσεις. Έτσι άνοιξαν την ψαλίδα πρώτα στους 15 πόντους (15-30) και μετά στους 16 (20-36).

Με εύστοχα τρίποντα από τον Χαντζόπουλο οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν κάπως, αλλά ο ΓΣΑ ποτέ δεν επέτρεψε να πέσει η διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους. Βασικός υπαίτιος γι’ αυτό ο Παπούλιας, ο οποίος με προσωπικές ενέργειες κράτησε τον αντίπαλο μακριά (27-42 στο 18’). Το 29-42 του α’ ημιχρόνου σημειώθηκε από δύο ελεύθερες βολές του Ντάκη.

Με τρίποντο του Βαλαμούτη άρχισε το β’ ημίχρονο, ενώ ο Παπούλιας με λέι απ και ο Πελεκάνος με βολές εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20 (29-49 στο 22’). Ο Παπούλιας αξιοποίησε το ανιταθλητικό φάουλ που κέρδισε από τον Καραμήτσο, ενώ ο ίδιος παίκτης υπέπεσε σε νέο φάουλ, αυτή τη φορά σε σουτ τριών πόντων του Πελεκάνου δίνοντας τη δυνατότητα στους Αλμυριώτες να ξεπεράσουν το φράγμα των 20 πόντων (31-54 στο 25’).

Είναι χαρακτηριστικό το ότι στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης η Αγριά είχε πετύχει μόλις ένα καλάθι με τον Καραμανλή, το οποίο μάλιστα ήταν και το μοναδικό στο παιχνίδι. Την επιθετική «ανομβρία» διέκοψε ο Ντάκης με 2/2 βολές (33-55).

Η ομάδα του Παναγιώτη Νάνη δεν δυσκολευόταν να διατηρεί τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, με τον Παπούλια να δίνει τον ρυθμό και τους συμπαίκτες του να ακολουθούν (37-65 στο 28’). Στο 30’ το ταμπλό έγραφε 42-69 και το παιχνίδι είχε κριθεί.

Στην τέταρτη περίοδο παίχθηκε ελεύθερο μπάσκετ. Ο Παπούλιας συνέχισε να είναι ασταμάτητος οδηγώντας τη διαφορά σε… δυσθεώρητα για τους γηπεδούχους ύψη (42-77 στο 33’).

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν τόσο επηρεασμένοι από την αρνητική εξέλιξη του ματς που δεν μπορούσαν να βρουν στόχο ούτε κάτω από το καλάθι. Όπως και στην γ’ περίοδο, έτσι και στην δ’ η Αγριά έμεινε άποντη για πέντε αγωνιστικά λεπτά, με τον Βλαχογιάννη να «σπάζει το ρόδι» από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας (44-79). Η διαφορά έφτασε και τους 40 πόντους (44-84), τους οποίους μάλιστα ξεπέρασε ο Μαμούρας τελειώνοντας έναν αιφνιδιασμό (44-86).

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με εύστοχο σουτ του Κανατούλα, ο οποίος είναι μόλις 14 ετών και χειροκροτήθηκε θερμά τόσο από τους συμπαίκτες του, όσο και από τους φίλους του ΓΣ Αλμυρού που βρέθηκαν στις εξέδρες.

Δεκάλεπτα: 13-26, 29-42, 42-69, 53-93.

ΑΓΡΙΑ (Κοσμάτος-Στρατίκης): Αντωνόπουλος 10 (1), Καραμανλής 2, Βλαχογιάννης 13, Χαντζόπουλος 5 (1), Καραμήτσος, Ντάκης 8, Σαλεπτσής 2, Ρόσσιος 6, Αμπάρης 2, Κοψιαλής 3 (1), Τσίρος 2.

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 13 (3), Μυλωνάς 2, Μαμούρας 7 (1), Πελεκάνος 9, Μασούρας, Κανατούλας, 2, Παπούλιας 27 (1), Γώγουλας, Βαλαμούτης 7 (1), Πολίτης 11, Τάσσος 15.