Επιτυχημένη παρουσία του Συλλόγου Δρομέων Βόλου

Μία από τις μεγαλύτερες αποστολές της ιστορίας του χωρίς να υπολογίζονται αυτές που γίνονται στον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας, αποτέλεσε η εκδρομή που πραγματοποίησε ο Σύλλογος Δρομέων Βόλου στον 12ο Ημιμαραθώνιο Καλαμπάκας-Τρικάλων. Συνολικά 58 δρομείς του τερμάτισαν τους αγώνες, ενώ αρκετοί συνοδοί ακολούθησαν τη μετάβαση που έγινε με λεωφορείο και με ΙΧ, και όλοι χάρηκαν την εκδήλωση που συνέπεσε με την πιο ηλιόλουστη και ζεστή μέρα του έτους ως τώρα.
Οι διακρίσεις και οι συμμετοχές ήταν ποικίλων διαστάσεων: Δεύτερη στη γενική κατάταξη του Ημιμαραθωνίου τερμάτισε η Χριστίνα Κατζουράκη, τρίτος στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων ο Ευριπίδης Μπουμπουζιώτης. Στις κατηγορίες τους στα 21,1 χλμ βραβεύθηκαν 2ος ο Δημήτρης Φράγκος, 3οι οι Νίκος Σκούταρης, Κατερίνα Καραντζιά. Μάλιστα η Κατερίνα Καραντζιά έτρεξε τον πρώτο της Ημιμαραθώνιο, όπως επίσης η Βάνα Σπύρου, η Άρτεμις Λιόλιου, η Ευμορφία Ντόβα, ο Γιάννης Καζανίδης, ο Γιάννης Μυλωνάς. Αρκετοί δρομείς πέτυχαν ατομικό ρεκόρ στο αγώνισμα, όπως οι Δημήτρης Φράγκος, Μιχάλης Σαράντης, Αχιλλέας Καλαμάκης, Κώστας Αναγνώστου, Κατερίνα Τσάγγαρη, Χριστίνα Χατζηγιαννίδου.
Η ομαδικότητα κυριάρχησε τόσο στον Ημιμαραθώνιο με κοινό τετραπλό τερματισμό από τους Τόλη Κουσουμπέ, Νίκο Κρητικό, Κατερίνα Καραντζιά, Κώστα Παλάντζα, όσο και στον αγώνα των 5 χλμ με κοινό τριπλό τερματισμό από τους Νίκο Μήλιο, Ηλία Σαρρηγιάννη, Σπύρο Τρύφωνος. Το αποκορύφωμα ήταν όταν στα 21,1χλμ τερμάτισαν ταυτόχρονα οι Αθανάσιος Μαργαρίτης, Αναστάσιος Τζίντζιος, Γιώργος Γκαβαρδίνας μαζί με δρομείς της 111 Πτέρυγας Μάχης, ανάμεσα στους οποίους ήταν και ο Ολυμπιονίκης Νίκος Σκιαθίτης.

Ο ΣΔΒ μετέχει ανελλιπώς στη διοργάνωση στις 12 χρονιές που διεξάγεται. Ιισάριθμες συμμετοχές συμπλήρωσε ο Κώστας Παλάντζας με δέκα αγώνες στα 21,1 χλμ και δύο στα 5 και 6 χλμ., ενώ τις δέκα συμμετοχές στον Ημιμαραθώνιο Καλαμπάκας-Τρικάλων έφτασε ο Αργύρης Βουρλογιάννης.
Ο αγώνας είχε 1.276 τερματισμούς στον Ημιμαραθώνιο, 1.013 στα 5 χιλιόμετρα, 763 στον Παιδικό Αγώνα. Ο Σύλλογος Δρομέων Βόλου συγχαίρει τον Σύλλογο Δρομέων Τρικάλων και όλους όσοι συνέβαλαν στην άριστη διοργάνωση. Αναλυτικά οι 58 συμμετοχές του ΣΔΒ:

Ημιμαραθώνιος (21,1 χλμ): Δημήτρης Φράγκος, Νίκος Σκούταρης, Μιχάλης Σαράντης, Ζήσης Τσουρέλης, Αχιλλέας Καλαμάκης, (2η γυναικών) Χριστίνα Κατζουράκη, Αθανάσιος Σπύρου, Δημήτρης Κουρτίδης, Αργύρης Βουρλογιάννης, Νίκος Κρητικός, Απόστολος Κουτσουμπές, (15η) Κατερίνα Καραντζιά, Κώστας Παλάντζας, Κώστας Αναγνώστου, Απόστολος Μπαρμπούλης, Θωμάς Μαλιαχόβας, (19η) Κατερίνα Τσάγγαρη, Αντώνης Αλεξανδρής, (20η) Χριστίνα Χατζηγιαννίδου, Ηλίας Πατσαρούχας, Σωτήρης Μπουλούτσος, Βασίλης Αθανασίου, Στέλιος Ρουπακιάς, Γιώργος Καπαλίκας, Ταξιάρχης Λιτσόπουλος, Παντελής Ζήσης, Γιάννης Παπαδόπουλος, Στέφανος Μουρογιάννης, Σάκης Κράβαρης, (74η) Βάσω Τασιώνη, Λάζαρος Βούλγαρης, Δημήτρης Κόκκινος, Ντίνος Μιχόπουλος, (90η) Βάνα Σπύρου, (93η) Άρτεμις Λιόλιου, Κωνσταντίνος Χατζηκυριάκου, Αθανάσιος Μαργαρίτης, Αναστάσιος Τζίντζιος, Γιώργος Γκαβαρδίνας, Βαγγέλης Γιακάκογλου, Ζήσης Σταμκόπουλος, (162η) Ευμορφία Ντόβα, Γιάννης Καζανίδης, (174η) Τόνια Τσιρογιάννη, (175η) Βιβή Κοσκινά, Ιωάννης Μυλωνάς.
5 χιλιόμετρα: Ευρυπίδης Μπουμπουζιώτης, Γιώργος Κώστας, Νικόλαος Μήλιος, Ηλίας Σαρηγιάννης, Σπύρος Τρύφωνος, Γιάννης Κουτσαυτίκης, Γεωργία Γιαντσούλη, (68η) Χριστίνα Σινιώρη, (90η) Δήμητρα Κωστή, Δημήτρης Κοτσίλιος, Γιάννης Αντωνίου, Γιώργος Τσοκάνης.

Στον 8ο Διεθνή Ημιμαραθώνιο Αθήνας και τους παράλληλους αγώνες έτρεξαν 17.000 δρομείς, από τους οποίους 5.576 τερμάτισαν στον κύριο αγώνα των 21,1 χιλιομέτρων, ανάμεσά τους 9 αθλητές του Συλλόγου Δρομέων Βόλου που είχε έτσι για μια ακόμη φορά σημαντική παρουσία σε όλα τα μεγάλα γεγονότα της ημέρας, που ήταν εντυπωσιακή, με το κέντρο της πόλης να χαρίζει διαφορετικές εικόνες σε δρομείς και επισκέπτες. Από τον ΣΔΒ έτρεξαν οι: (61η γυναικών) Σταυρούλα Μορφογιάννη, Στέργιος Κουσκουρίδας, (113η) Μαρία Διαμαντοπούλου, Αντώνης Γάκης, Γιάννης Συμεωνίδης, Κώστας Μπέκας, Θεόδωρος Στόρτος, Μπάρδας Χαράλαμπος, (950η) Πραγματευτή Νεραντζούλα.
Αγώνες έγιναν και την προηγούμενη βδομάδα, έστω λιγότεροι λόγω του τριημέρου των Αποκριών. Ο Νίκος Σκούταρης τερμάτισε πρώτος στη γενική κατάταξη του 5ου Αγώνα Δρόμου Ραμνούς Αττικής με 1.19.22. Ο αγώνας των 19,5 χιλιομέτρων είχε 166 συμμετοχές, ενώ άλλοι 102 έτρεξαν στα 6,5 χιλιόμετρα.

Ο Νίκος Σκούταρης μετείχε επίσης την επόμενη μέρα στον εορταστικό 11ο Αγώνα δρόμου Κ. Δευτέρας 10 χλμ στο Αλεποχώρι Αττικής και τερμάτισε 2ος με 41.33 ανάμεσα σε 181 συμμετέχοντες. Τις επιτυχημένες αγωνιστικές εμφανίσεις συνέχισε ο Βασίλης Ζαφειρίου ο οποίος έτρεξε στον αγώνα 5.500 μέτρων του 5ου Lycabettus Run και τερμάτισε 39ος με χρόνο 31.18. Στην Κύπρο, η Ελένη Πρατσή κατέλαβε τη 2η θέση γυναικών και 8η γενικής στον ορεινό αγώνα Akamas Blossom Trail Running Festival 2019 (7 χιλιόμετρα) με 49.52. Τερμάτισαν 73 δρομείς, ενώ συνολικά 250 έτρεξαν σε τέσσερις διαφορετικές αποστάσεις.