Επιτυχίες του Ολυμπιακού Βόλου στην τεχνική κολύμβηση

Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία των τριών αθλητών του Ολυμπιακού Βόλου στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κατηγοριών και πανελλήνιων αγώνων προαγωνιστικών κατηγοριών τεχνικής κολύμβησης. Οι αγώνες διεξήχθησαν στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο Θεσσαλονίκης με την συμμετοχή 650 αθλητών από 36 συλλόγους. Ο Ολυμπιακός Βόλου κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια, δύο θέσεις στην πρώτη οκτάδα, ενώ σε όλα τα αγωνίσματα στα οποία έλαβε μέρος βρέθηκε μέσα στην πρώτη 16άδα.
Πιο αναλυτικά, ο Χρήστος Ρέντας στην κατηγορία των ανδρών τερμάτισε στην 1η θέση τόσο στα 100 μ. διπλά πέδιλα, όσο και στα 50 μ. διπλά πέδιλα. Έτσι, ανέβηκε ισάριθμες φορές στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου για να παραλάβει τα χρυσά του μετάλλια. Στην κατηγορία ανδρών έλαβε μέρος και ο Γιάννης Δημητρίου που πήρε την 9η θέση στα 50 μ. διπλά πέδιλα και την 14η στα 100 μ. διπλά πέδιλα. Τέλος, στην κατηγορία των νεανίδων η Ναυσικά Βαβίτσα κατέκτησε την 4η θέση στα 200 μ. διπλά πέδιλα και την 8η θέση στα 100μ. διπλά πέδιλα.
Σε σχετική ανακοίνωση του Ολυμπιακού Βόλου αναφέρονται τα εξής: «Συγχαρητήρια και στους τρεις αθλητές καθώς και στην προπονήτριά τους Έλενα Μπεσπέρστονα για την προσπάθεια τους και για τις εξαιρετικές επιδόσεις τους. Μπράβο και στους γονείς που είναι δίπλα τους και στηρίζουν τη δουλειά που γίνεται στην ομάδα βάζοντας μαζί στόχους και με επιμονή και υπομονή να τους φτάνουν.
Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο θα κλείσει και η φετινή αγωνιστική περίοδος για την κολύμβηση του Ολυμπιακού Βόλου. Ευχόμαστε σε όλους καλό υπόλοιπο καλοκαιριού και καλή ξεκούραση σε αθλητές, προπονητές και γονείς. Τα καλύτερα έρχονται… μείνετε συντονισμένοι».