Επιτυχίες του ΕΟΣ Βόλου σε αγώνα αγωνιστικής αναρρίχησης στο Δάσος Κουρί

Στις 24 και 25 Σεπτεμβρίου 2022 στο Δάσος Κουρί, στον Αλμυρό Μαγνησίας, πραγματοποιήθηκε το 30ο Κύπελλο Boulder Αγωνιστικής Αναρρίχησης με συμμετοχή 143 αθλητών από όλη την Ελλάδα. Το «παρών» έδωσε και ο ΕΟΣ Βόλου, που είχε απόλυτα πετυχημένη εμφάνιση.

Με την συμμετοχή πολλών αθλητών και αθλητριών του συλλόγου από διάφορες κατηγορίες του αγωνίσματος, ο ΕΟΣ Βόλου κατέκτησε για μια ακόμη φορά την κορυφή αποδεικνύοντας περίτρανα τις καλές επιδόσεις των αθλητών, αθλητριών του  και το υψηλό επίπεδο αγωνιστικά που βρίσκεται ο σύλλογος.

Ειδικότερα, στην κατηγορία Παγκορασίδων Β’, η Στυλιανή-Παναγιώτα Νέου κατέκτησε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο δείχνοντας σταθερότητα στις επιδόσεις της για μια ακόμη φορά. Στην ίδια κατηγορία, οι Ευγενία Κόπανου και Μαρία Μαγγίτση κατέκτησαν την 8η και 13η θέση αντίστοιχα.

Ο ΕΟΣ Βόλου πήρε το χρυσό και στην κατηγορία Παμπαίδες Β’ με τον Νικόλαο- Θεμιστοκλή Μιχαηλίδη. Στην ίδια κατηγορία συμμετείχαν και οι αθλητές Μάριος Χατζούλης (9η θέση στην κατάταξη) και ο Χρήστος Σιδηρόπουλος (11η θέση) που «ανέβασαν» με την συμμετοχή τους και την προσπάθεια τους  το σύλλογο πιο ψηλά στην κατάταξη.

Φυσικά τα μετάλλια δεν τελείωσαν εδώ για τον ΕΟΣ Βόλου, καθώς στην κατηγορία Παμπαίδες Γ’, ο αθλητής Παναγιώτης Κόπανος κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο. Στην ίδια κατηγορία αγωνίστηκε ο Αίας-Λουκάς Εσκουντέρο που κατέκτησε την 10η θέση και ο Δημήτριος Αντωνόπουλος που βρέθηκε στην 15η θέση.

Ο ΕΟΣ Βόλου συγχαίρει τους αθλητές, τις αθλήτριες και τους προπονητές, ενώ ευχαριστεί και τους γονείς για τη στήριξη του συλλόγου. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο συγκεκριμένος αγώνας Boulder αποτέλεσε κριτήριο πρόκρισης για το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Νέων Boulder που θα διεξαχθεί στην Αθήνα στις 29 και 30 Οκτωβρίου 2022. Αθλητές και τις αθλήτριες του ΕΟΣ Βόλου θα επιδιώξουν νέες διακρίσεις.