Επιτυχίες για ΓΣΑ και Αργώ στα πρωταθλήματα βόλεϊ Κορασίδων και Νεανίδων

Μόνο επιτυχίες είχαμε αυτό το περασμένο Σαββατοκύριακο για τις ομάδες βόλεϊ της Μαγνησίας. Ο Γ.Σ. Αλμυρού κέρδισε εκτός έδρας με 3-0 σετ τον Α.Ο. Σουφλαρίων για την Α1 κατηγορία Κορασίδων (Κ18), ενώ για την ίδια ηλικιακή κατηγορία και με το ίδιο σκορ νίκησε η Αργώ τον Ασκληπιό Τρικάλων. Επίσης, η Αργώ επιβλήθηκε 3-1 σετ της Άθλεσης Λάρισας για το πρωτάθλημα Νεανίδων (Κ20).
Αναλυτικά, οι αγώνες του ΓΣΑ και της Αργούς:

Οι Κορασίδες
Την τρίτη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια πανηγύρισαν τα κορίτσια του Γ.Σ. Αλμυρού το απόγευμα του Σαββάτου στη Λάρισα. Αντίπαλος ήταν ο Α.Ο. Σουφλαρίων και το αποτέλεσμα ήταν 0-3 σετ για τον Γυμναστικό που φιγουράρει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με εννέα βαθμούς στο ενεργητικό του. Οι αθλήτριες του Χρήστου Μακρή έκαμψαν με σχετική άνεση την αντίσταση των γηπεδούχων, όπως φαίνεται και από τη διαφορά των πόντων σε κάθε σετ.
Τα σετ: 15-25, 15-25, 10-25.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Μακρής): Μητσογιάννη, Τσιγάνη, Μπουκουβάλα, Τσανή, Χασιώτη, Αραμπατζή Σ., Κυρίτση, Αραμπατζή Χ., Κούτε, Μαχά, Νάτζιου, Μαυρογέννη, Κωτούλα.
Επίσης, για το πρωτάθλημα των Κορασίδων, η Αργώ υποδέχθηκε τον Ασκληπιό Τρικάλων τον οποίο κέρδισε με 3-0 σετ. Οι Βολιώτισσες έπαιξαν εξαιρετικό βόλεϊ και έφτασαν δίκαια στην επιτυχία.

ΑΡΓΩ (Τιρτιράκης, Σταθόπουλος): Αμυγδαλοπούλου, Κασιούρα Χ., Κασιούρα Β., Κάστανου, Παΐλα, Πασχαλίδου, Αποστολοπούλου, Καμινάρη, Σταθοπούλου, Ανατολή, Σκιαθίτη, Φιλιππίδη (λ.), Τιρτιράκη (λ.).
Η βαθμολογία: Γ.Σ. Αλμυρού 9, Φιλαθλητικός Λ. 9, ΕΑΛ 7, Αργώ 3, Ασκληπιός 3, Ελασσόνα 2, Α.Ο. Σουφλαρίων 2, ΑΕΛ 1.

Οι Νεάνιδες

Η ομάδα νεανίδων της Αργούς επιβλήθηκε με 3-1 σετ της Άθλεσης Λάρισας. Οι Βολιώτισσες, παρόλο είχαν να αντιμετωπίσουν την έλλειψη που δημιούργησε ο τραυματισμός της ακραίας Φιλιππίδη, μπήκαν από την αρχή δυναμικά στον αγώνα και χωρίς να αφήσουν περιθώρια στην αντίπαλη ομάδα πήραν τα δύο πρώτα σετ. Χαλάρωσαν στο τρίτο, αλλά με το ευρύ 25-6 πήραν το τέταρτο και μαζί τον αγώνα. Τα σετ: 25-13, 25-20, 20-25, 25-6.

ΑΡΓΩ (Τιρτιράκης, Σταθόπουλος): Κασιούρα Β., Αμυγδαλοπούλου, Κασιούρα Χ., Χαντζή, Πασχαλίδου, Παΐλα, Αποστολοπούλου, Κάστανου, Τρίχα, Σταθοπούλου, Καμινάρη, Τιρτιράκη, Πώπου, Χειμάρα (λ.), Φιλιππίδη (λ.).
Η βαθμολογία: Φιλαθλητικός Λ. 9, Ασκληπιός 6, Ελασσόνα 6, ΕΑΛ 6, Αργώ 5, Άθλεση 3, ΑΕΛ 1, Α.Ο. Σουφλαρίων 0, Άμιλλα -3.

* Οι αγώνες του επόμενου Σαββατοκύριακου της β’ Εθνικής Ανδρών και Γυναικών της Αργούς είναι αφιερωμένοι στον μικρό Παναγιώτη-Ραφαήλ. Στην είσοδο του γηπέδου «Βάκης Παρασκευόπουλος» στον Βόλο θα υπάρχει κουμπαράς όπου τα έσοδα του θα αποδοθούν στην οικογένεια στον τραπεζικό τους λογαριασμό.
Οι αγώνες είναι: Αργώ-Νίκαια (Γυναικών, Σάββατο 19.30) και Αργώ-ΕΑΛ (Ανδρών, Κυριακή 17.00).