Επιστροφή στις νίκες για Σαρακηνό – Κέρδισε 3-1 τον Πύρασο στο βοηθητικό του ΕΑΚ

Ο Σαρακηνός επιβλήθηκε 3-1 του Πυράσου και «καπάρωσε» την πέμπτη θέση της κατάταξης στην Α’ ΕΠΣΘ, κυνηγώντας πλέον την τέταρτη στις τρεις εναπομείνασες αγωνιστικές.
Ο σαββατιάτικος αγώνας στο βοηθητικό του ΕΑΚ δεν είχε πολλές φάσεις. Κεφαλιά του Σιώμου στο 10ο λεπτό έφυγε άουτ και στο 23ο ο Μπακάλης έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν από πάσα του Κωνσταντάκου, βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά σούταρε ψηλά άουτ.
Στο 34′ έγινε το 1-0: ο Κωνσταντάκος νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Σταντσούρη και στην επαναφορά ο Καλαμάτας σκόραρε με πλασέ. Ο Πύρασος ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό του α’ ημιχρόνου, σε φάση που ξεκίνησε ωραία ο Νούσιας, εξελίχθηκε με παράλληλο γύρισμα του Δανιλόπουλου που έφθασε στον Ζαχαράκη και σε νέα σέντρα-σουτ του Δανιλόπουλου, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα ύστερα από «τσαφ» του Καλαμάτα κι αλλαγή πορείας.

Το 60ό λεπτό ήταν καθοριστικό για την έκβαση της αναμέτρησης. Σε σέντρα του Στεργίου και λάθος αμυντικού, ο Δανιλόπουλος αστόχησε σε τετ-α-τετ, μόνος χωρίς πίεση σούταρε πάνω στον Γράντα και στο ίδιο λεπτό, στα άλλα καρέ, ο Μόσιος ξεπέρασε δύο αμυντικούς και τον τερματοφύλακα, σημειώνοντας εύκολα το 2-1. Πολύ μακρινό σουτ έδιωξε σε κόρνερ ο Σταντσούρης (που έπαιξε κάτω από τα δοκάρια αφού οι δύο γκολκίπερ του Πυράσου είναι τραυματίες), κεφαλιά του Καλαμάτα από καλή θέση έφυγε άουτ (στο 65′ σε φάουλ του Αναστασίου), ενώ το 3-1 έγινε στο 74′. Ο Σιώμος έπιασε δυνατό ευθύβολο σουτ που εξουδετέρωσε ωραία ο Σταντσούρης με το ένα χέρι και στην επαναφορά, ο Καλαμάτας με κεφαλιά πέτυχε το γκολ. Ο μέσος του Σαρακηνού τραυματίστηκε σε αυτή τη φάση στο πρόσωπο κι αντικαταστάθηκε. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, σουτ του Ντούρο από τα πλάγια ήταν άστοχο, ενώ για τον Πύρασο, από πάσα του Κωστούλα, ο Κοσμάς σούταρε για να μπλοκάρει ο Γράντας.

Ένα ωραίο, ξεχωριστό γεγονός έγινε μετά τη λήξη, όταν η οικογένεια του Θάνου Τσάκαλου μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με μια τούρτα και ο παίκτης του Πυράσου, μαζί με τους συμπαίκτες του, έσβησε τα κεράκια των γενεθλίων του…
ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Γράντας, Κουσκουρίδας, Αναστασίου (65′ Ντούρο), Ρακής, Μοράλες, Γιαμαλής, Μπακάλης (46′ Θάνος), Καλαμάτας (75′ Σιγαλάκος), Σιώμος, Κωνσταντάκος, Μόσιος (81′ Σιώμος).
ΠΥΡΑΣΟΣ: Σταντσούρης, Στεργίου, Σιαμέτης, Γκίνης, Αντωνιάδης (46′ Τσάκαλος), Μπαρμπούτας (82′ Κοσμάς), Ζαχαράκης, Γιοβάνης (75′ Γ. Τσάμης), Νούσιας, Δανιλόπουλος (76′ Κωστούλας), Φούκης.