Επιστροφή στις νίκες για Πύρασο

Ο Πύρασος γεύτηκε τη χαρά της νίκης ύστερα από τέσσερις συνεχόμενες ήττες και μάλιστα με γκολ στις καθυστερήσεις. Κέρδισε 2-1 την Αγία Άννα στο γήπεδο της Ν. Αγχιάλου με τέρμα που προήλθε ύστερα από χαμένο πέναλτι.
Συγκεκριμένα, στο 90+2′, ο Δανιλόπουλος θέλησε να σεντράρει σε φάουλ από πλάγια δεξιά, η εκτέλεση δεν ήταν καλή, ωστόσο πέρασε από δύο παίκτες και χτύπησε σε χέρι αμυντικού. Ο διαιτητής αμέσως έδειξε την «εσχάτη των ποινών», αν και το χέρι μάλλον ήταν ακούσιο. Ο Δανιλόπουλος εκτέλεσε το πέναλτι, απέκρουσε ο Ντάριο Βαν Ντε Γουίχε αλλά στην επαναφορά, η μπάλα πήγε εκεί που ο επιθετικός του Πυράσου “εκτέλεσε” από κοντά τον τερματοφύλακα.

Το ματς δεν είχε πολλές φάσεις και ήταν ισορροπημένο. Στο 8ο λεπτό, ο Σφάκας είχε φάουλ σε καλή θέση που απέκρουσε εντυπωσιακά στο δεξί «παραθυράκι» της εστίας ο Σταντσούρης, ενώ μετά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Λίγο αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν σε φάουλ του Αντωνίου, δεν έδιωξαν οι αμυντικοί και από καλή θέση ο Ζαρίφης σούταρε ψηλά άουτ.

Η απάντηση από τον Πύρασο ήταν ένα σουτ του Γιοβάνη από δύσκολη θέση που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 39′ έγινε το 0-1. Ο Χατζητρακόσιας έβγαλε τη σέντρα και ο Θωμάς Ζάγκας πλάσαρε στην κίνηση, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω στον Σταντσούρη, ο οποίος όμως δεν έβαλε σωστά τα χέρια και την έσπρωξε στο τέρμα, κάτι που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και αυτογκόλ του τερματοφύλακα. Η ισοφάριση στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ 45λεπτου με φάουλ του Ζαχαράκη, ο οποίος περίπου δύο μέτρα από τη συμβολή των γραμμών της μεγάλης περιοχής, από αριστερά, εκτέλεσε με το δεξί πόδι και έστειλε την μπάλα στο «γάμα» της εστίας.

Στην επανάληψη ακόμη λιγότερες φάσεις, Κεφαλιά του Νούσια δεν ανησύχησε τον Βαν Ντε Γουίχε 66′), σουτ του Δανιλόπουλου έφυγε ψηλά άουτ (81′), ενώ στο 86′ η Αγία Άννα είχε δοκάρι. Ο Χατζητρακόσιας, από περίπου 30 μέτρα, ζύγισε το πόδι του κι έκανε τεχνικό σουτ, με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι…

ΠΥΡΑΣΟΣ: Σταντσούρης, Στεργίου, Σιαμέτης (46′ Δανιλόπουλος), Γκίνης, Αντωνιάδης, Τσορμπαντζής, Ζαχαράκης (88′ Παπαδογιώργος), Νούσιας, Φούκης (62′ Κωστούλας), Γ. Τσάμης.

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Βαν Ντε Γουίχε, Θ. Ζάγκας, Πανόπουλος (56′ Στεργιόπουλος), Σκοπός, Πετσιμέρης, Σερ. Τσιουρέλης (65′ Φιλατζικιώτης), Σφάκας, Σπ. Ζάγκας, Αντωνίου (80′ Πασχάλης), Ζαρίφης (18′ Κανδήλας), Χατζητρακόσιας.