Επιστροφή στις φιλικές Νίκες με Τύρναβο

n

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τη Νίκη Βόλου που κέρδισε τον Τύρναβο με σκορ 2-0, σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο «Π. Μαγουλάς». Ακόμη και αν πρόκειται για φιλικά, οι δύο συνεχόμενες ήττες από ΑΕΛ και Αναγέννηση Καρδίτσας, έκανε επιτακτική ανάγκη τη νίκη απέναντι στους «Τυρναβίτες» ώστε οι παίκτες του Λεωνίδα Μπίλη να μάθουν να διαχειρίζονται άσχημα αποτελέσματα και να τα προσπερνούν ανώδυνα.

Το πρώτο γκολ των κυανολεύκων πέτυχε ο Κώστας Κρεββατάς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 45’, μετά από ανατροπή του Νάκα, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε με αυτογκόλ ο Μητσογιάννης, στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα μετά από συρτή σέντρα του Μπαλαράμπε στο 68’.

Η παράταξη της Νίκης

Με τον Σταυράκη κάτω από τα γκολπόστ παρατάχθηκε η Νίκη Βόλου ενώ την αμυντική γραμμή αποτέλεσαν από αριστερά προς τα δεξιά, Παπαδόπουλος, Καρατάσιος, Ναουμίδης και Κεμάλι. Στον άξονα σε ρόλο αμυντικών χαφ ο Λεωνίδας Μπίλης προτίμησε τους Μέτσε και Ιβανίδη, στην αριστερή πτέρυγα της επίθεσης τον Νάκα και στη δεξιά τον Ταουσιάνη, σε ρόλο επιτελικού μέσου τον Κόλα και στην κορυφή της επίθεσης τον Κώστα Κρεββατά.

Στο 32’ τη θέση του Καρατάσιου, ο οποίος ένιωσε ζάλη, πήρε ο νεοαποκτηθείς Χολέβας, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο χρησιμοποιήθηκαν και οι Παπουρτζής στα γκολπόστ, Αλεξανδρής στο δεξί άκρο της άμυνας και ο Τάχος στο αριστερό, Ευθυμίου και Κανταρτζής στο κέντρο της άμυνας, Βουρδάκης στην αριστερή πτέρυγα της επίθεσης, Ματθαίου στη δεξιά, Κυπτίου και Βέργος στον άξονα, Κολημήτρας ρε ρόλο επιθετικού χαφ και Μπαλαράμπε στην κορυφή της επίθεσης

Το φιλμ του αγώνα:

Φουριόζος ο Τύρναβος

Φουριόζος μπήκε ο Τύρναβος στον αγωνιστικό χώρου του «Π. Μαγουλάς» και στην πρώτη του επίθεση και πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα παραλίγο να ανοίξει το σκορ. Ο Λίταινας από πλεονεκτική θέση έπιασε δυνατό σουτ για να αποκρούσει ο Σταυράκης σε κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους φιλοξενούμενους.

Η Νίκη απάντησε τρία λεπτά αργότερα με τον Κόλα που σούταρε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Τυρνάβου χωρίς όμως να αιφνιδιάσει τον Παπαγιάννη που μπλόκαρε σταθερά.

Ο Τύρναβος βρίσκοντας λύσεις στο πρέσινγκ της Νίκης, γίνονταν επικίνδυνος με την μπάλα στα πόδια και στο 15’ χρειάστηκε η επέμβαση του Σταυράκη για να αποσοβήσει τον κίνδυνο από το σουτ του Καρλιάμπα.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Σταυράκης είπε και πάλι «όχι» σε σουτ του Κόκκορα από θέση μέσα αριστερά, μπλοκάροντας σταθερά την μπάλα.

Στο 22’ λίγο έλειψε να έχουμε χάι λάιτ του αγώνα, όταν στη σέντρα του Ιβανίδη από τα αριστερά, ο Κρεββατάς έπιασε ανάποδο ψαλίδι, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ.

Ανέβασε στροφές και άνοιξε το σκορ με Κρεββατά

Η Νίκη από το 25’ και μετά ανέλαβε πλήρως την πρωτοβουλία των κινήσεων και κυριάρχησε στη μεσαία γραμμή, δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ των φιλοξενούμενων.

Σε μία από αυτές ο Νάκας έβγαλε παράλληλη σέντρα από αριστερά όμως δεν βρέθηκε κανείς συμπαίκτης του να κάνει την προβολή και να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, με τη φάση να καταγράφεται στο 27’. Ένα λεπτό αργότερα η Νίκη έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν η μπάλα μετά από σέντρα του Παπαδόπουλου έφτασε συστημένη στο κεφάλι του Κρεββατά, όμως ο υψηλόσωμος φορ δεν έπιασε την κεφαλιά όπως θα ήθελε, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο 35’ ο Τύρναβος επισκέφτηκε μετά από ώρα την περιοχή των γηπεδούχων με αξιώσεις, όταν στη σέντρα του Λίταινα, ο Κρίτσας δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σταυράκη από θέση βολής.

Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, Νάκας και Κρεββατάς έκρυψαν το τόπι, αναγκάζοντας αμυντικό του Τυρνάβου να ανατρέψει τον πρώτο και τον δεύτερο να εκτελεί εύστοχα από τα έντεκα μέτρα, διαμορφώνοντας το 1-0 για τη Νίκη, σκορ που ήταν και το τελικό των πρώτων 45 λεπτών.

Χωρίς ρυθμό το 2ο ημίχρονο

Οι πολλές αλλαγές των δύο προπονητών ήταν η αιτία να χαθεί ο ρυθμός των δύο ομάδων. Έπρεπε να περάσουν 17 λεπτά για να καταγραφεί η πρώτη αξιόλογη φάση του 2ου ημιχρόνου. Ήταν στο 62’ όταν ο Μέτσε έπιασε σουτ στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

Με αυτογκόλ το τελικό 2-0

Στο 69’ ο Κόλα με μαγική πάσα έβγαλε στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων τον Μπαλαράμπε ο οποίος από θέση μέσα αριστερά, γύρισε με δύναμη στο πέναλτι, με τον επερχόμενο Μητσογιάννη στην προσπάθειά του να διώξει, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, γράφοντας το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Η ομάδα του Λεωνίδα Μπίλη συνέχισε να πιέζει και να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Τυρνάβου, όμως η πιο σημαντική ευκαιρία μέχρι τη λήξη του αγώνα ανήκε στους φιλοξενούμενους. Ήταν στο 71’ όταν ο Σβερκούλης έπιασε φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής των κυανολεύκων, αναγκάζοντας τον Παπουρτζή να πραγματοποιήσει δύσκολη επέμβαση στην αριστερή του γωνία.

Κουρασμένη αλλά βελτιωμένη σε όλα τα επίπεδα

Συμπερασματικά η Νίκη πραγματοποίησε μία μεστή εμφάνιση κόντρα σε μία ομάδα που θα είναι από τις ομάδες που θα πρωταγωνιστήσουν στον ίδιο όμιλο, κατακτώντας μία καθαρή νίκη με σκορ 2-0. Τα αμυντικά λάθη δεν αποφεύχθηκαν όμως μειώθηκαν, ενώ επιθετικά οι «Βολιώτες» δείχνουν αρκετά ποιοτικοί για την κατηγορία. Έλειψε η φρεσκάδα και η πίεση στα 3/4 του γηπέδου, όμως αυτό αποδίδεται στην κούραση των ποδοσφαιριστών από τα αλλεπάλληλα φιλικά και τα πολλά λεπτά συμμετοχής παικτών που θα αποτελέσουν τον κορμό της εντεκάδας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νίκη Βόλου (Λεωνίδας Μπίλης): Σταυράκης (69’ Παπουρτζής), Κεμάλι (46’ Αλεξανδρής), Παπαδόπουλος (75’ Τάχος), Ναουμίδης (82’ Κανταρτζής), Καρατάσιος (32’ Χολέβας, 82’ Ευθυμίου), Ιβανίδης (63’ Βέργος), Νάκας (82’ Βουρδάκης), Μέτσε (63’ Κυπτίου), Ταουσιάνης (88’ Ματθαίου), Κόλα (73’ Κολημήτρας), Κρεββατάς (63’ Μπαλαράμπε),

Τύρναβος 2005 (Μίλτος Ζιάκας): Παπαγιάννης (68’ Κούτσικος), Αϊβάζης (65’ Παπαχρήστος), Μπαρούτας (81’ Γελάλης), Μητσογιάννης, Καρλιάμπας, Μπαξεβάνος, Λίταινας (46’ Σβερκούλης), Κρίτσας (60’ Λούγκος), Τριρλίδης (46’ Παπαϊωάννου), Κόκκορας (39’ Μούσιος), Τασιούλης (73’ Τσάγκος)